اعطای 18 گواهینامه حلال در زمینه ذبح و صید
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
02:27 - چهارشنبه 25 فروردين 1400
کد خبر : ۵۲۲۲۹۴
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۳
رئیس سازمان ملی استاندارد ایران با اشاره به معرفی علامت استاندارد حلال ایران به ترکیه گفت: تاکنون در کشور 18 گواهینامه حلال در زمینه ذبح و صید اعطا شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
خانم نیره پیروزبخت در حاشیه دیدار هیئت استاندارد ترکیه به ریاست قدیر بال معاون قائم مقام وزارت اقتصاد این کشور افزود: باتوجه به بحث حاکمیتی بودن گواهی حلال، سازمان ملی استاندارد بتدریج گواهی محصول در دیگر گروه ها را علاوه بر حوزه غذا صادر می کند.
 
وی در واکنش به سئوالی مبنی بر تمدید اجرای استانداردهای هشتادو دوگانه خودرو  تا خرداد 98 گفت: آخرین مهلت برای تطبیق با استانداردهای 82 گانه اول دی 97 است و خودروسازان به این موضوع واقفند و عمل می کنند.
 
پیروزبخت همچنین درباره اینکه با اجرای این استانداردها، خودرو زیر 35 میلیون تومان نخواهیم داشت، افزود: ما به عنوان استاندارد وارد بحث قیمت نمی شویم، برای ما سلامت و جان مردم مهم است و موضوع قیمت مربوط به سازمان حمایت و شورای رقابت است.
 
وی همچنین درباره تولید موتورسیکلت های کاربراتوری گفت: سازمان حفاظت محیط زیست روی موتورسیکلت های کاربراتوری نظر دارد و براساس قوانین موجود تولید این نوع موتورها باید متوقف و موتورسیکلت های انژکتوری جایگزین شود.
 
پیروزبخت افزود: سازمان ملی استاندارد هیچ وظیفه ای برای نظارت بر تولید سنتی لبنیات ندارد و متولی این موضوع وزارت بهداشت است و اگر کسی اعتراضی دارد به وزارت بهداشت مراجعه کند.
 
وی با بیان اینکه مسئولیت بازرسی و کنترل سلامت آسانسور ساختمان های دولتی و عمومی با سازمان ملی استاندارد است، گفت : در این زمینه سختگیری هایی داریم که بعضا دستگاه های دولتی از ما ناراحت می شوند، ما در پیاده سازی بازرسی های دوره ای استاندارد در بخش آسانسورها خیلی جلو رفتیم ولی از مسئولان درخواست می کنم راهکارهای قانونی برای ورود به ساختمان های مسکونی و بازرسی از آسانسورهای خانگی تهیه و ارائه کنند چون برای بازرسی این آسانسورها مشکل داریم.
 
پیروزبخت افزود: وضعیت آسانسورهای مراکز دولتی و عمومی نسبت به سال گذشته خیلی بهبود پیدا کرده بطوری که تمام آسانسورهای دارای ایراد در سال گذشته رفع ایراد یا تعویض شده است، البته دفعات مراجعه و بازرسی ما از آسانسورهایی که شرایط بحرانی داشته باشد افزایش می یابد و گاهی 3 بار در ماه این آسانسورها را بازرسی و کنترل می کنیم.
 
وی همچنین به نشست مشترک با طرف ترکیه ای اشاره کرد و گفت: ما در "سمیک" عضو هیئت مدیره و از اعضای فعال این موسسه هستیم و این نشست با هدف همکاری بیشتر سازمان ملی استاندارد دو کشور برگزار شد.
 
پیروزبخت افزود: دوره دبیرکلی ترکیه در "سمیک" تمام شده و برای دبیرکلی مجدد حمایت ما را می خواهند. قرار شد در شورای تایید صلاحیت "سمیک" ما و ترکیه از یکدیگر حمایت کنیم و در صورت عضویت در هیئت مدیره می توانیم حضور فعال تری در حوزه استاندارد حلال کشورهای اسلامی داشته باشیم.
 
وی گفت: حدود 33 کشور اسلامی عضو و 3 کشور ناظر "سمیک" هستند و با توجه به اینکه تمام فعالیت های استانداردسازی در این موسسه انجام می شود لذا گواهینامه "سمیک" مورد پذیرش کشورهای عضو است و امروز بحث تجارت حلال موضوع جهانی است و باتوجه به تجارت 2 هزار میلیارد دلاری صنعت حلال، کشورهای غیر اسلامی هم به این تجارت گرایش پیدا کرده اند.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۴°    ۲۶°