اشتغال پایدار، اصلی‌ترین مسئله در استان‌ها
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
06:21 - شنبه 28 فروردين 1400
کد خبر : ۵۲۲۲۹۸
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۶
روحانی در جلسه هیئت دولت؛
رئیس جمهور گفت: موفقیت اصلی استانداران در عرصه اشتغالِ پایدار، استفاده از توان بخش خصوصی و مردم و وظیفه اصلی آنان در این زمینه بهبود و ایجاد فضای مناسب برای کسب و کار است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیئت دولت با تبریک و آرزوی موفقیت برای هفت استاندار جدید که در جلسه هیئت وزیران معرفی شدند و رأی اعتماد گرفتند، گفت: پذیرفتن مسئولیت در دوران فعلی به معنای آمادگی برای ایثار و فداکاری است، چرا که این افراد می‌توانند در کار دانشگاهی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی موفق‌تر ظاهر شوند و زندگی راحت‌تری داشته باشند، اما پذیرفتن مسئولیتی مانند استانداری که عالی‌ترین مقام دولت در استان‌ها محسوب می‌شود، بی‌تردید مسئولیت سنگین و دشواری است، لذا همه وزرا باید از فعالیت استانداران به عنوان منتخبان هیئت دولت، پشتیبانی کنند.
 
رئیس جمهور افزود: مشروعیت همه ما بر مبنای رأی مردم است یعنی ۲۴ میلیون رأی به عنوان مشروعیت دولت محسوب می‌شود و ۴۲ میلیون رأی نیز، نشان‌دهنده استحکام مشروعیت نظام اسلامی است که مردم با حضور پرشور خود در انتخابات، مجدداً این مشروعیت را تأیید کردند.
 
آقای روحانی بر توجه به خواست و مطالبه مردم و حفظ روحیه آن‌ها برای حضور در انتخابات تأکید کرد و گفت: مردم خواست و مطالبه خود را در دوران انتخابات و در اجتماعات مختلف مطرح کردند که باید در اداره استان‌ها به آن توجه شود.
 
رئیس جمهور با تأکید بر اینکه اساس دولت‌های یازدهم و دوازدهم بر مبنای مشی اعتدال و میانه‌روی است و مردم هم بر همین مبنا به این دولت رأی دادند، گفت: افراط و تفریط جز ضرر و خسران هیچ نتیجه‌ای برای مردم نداشته و نخواهد داشت. مشی اعتدال همان روشی است که اسلام و پیامبر گرامی (ص) به عنوان خط وسط و امت وسط از آن یاد کردند و این مشی باید همواره مبنای کار و فعالیتمان باشد.
 
آقای روحانی با تأکید بر لزوم توجه مسولان به شایسته‌سالاری، رشد و رونق اقتصادی، ایجاد اشتغال پایدار، توجه به اقتصاد مقاومتی و استفاده از ظرفیت جوانان و بانوان، افزود: مسئولان همچنین باید به شایسته‌سالاری توجه جدی داشته باشند و تمام انتخاب‌هایشان باید بر مبنای شایستگی انجام بگیرد و نباید موضوعاتی مانند اقوام، دوستان و آشنایان تأثیری در انتخاب‌هایشان داشته باشد. ضمن اینکه هرکس از شایستگی بیشتری برخوردار است، شرعاً نیز حق با اوست و باید مسئولیت را برعهده بگیرد.
 
رئیس جمهور همچنین بر توجه استانداران به رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال تأکید کرد و گفت: آمار سه ماهه اول امسال نشان داد که در مسیر درستی قرار گرفته‌ایم، لذا باید تلاش کنیم تا رشد اقتصادی موجود به رونق ملموس اقتصادی در کشور تبدیل شود و در این راستا ضرورت دارد به عوامل و لوازم ایجاد رونق اقتصادی توجه شود.
 
آقای روحانی آمار بیکاری بالای ۱۰ درصد را به معنای وجود معضل و مشکل دانست و همگان را به هوشیاری در مقابل آسیب‌های ناشی از این معضل فرا خواند و گفت: اگر چه شاید تک رقمی شدن بیکاری، آسان نباشد و دشوار باشد، اما همه باید در مسیر رفع بیکاری تلاش کنند و اجازه ندهند که شرایط از این سخت‌تر شود.
 
رئیس جمهور تاکید کرد: تولید و رونق اقتصادی در استان‌ها باید عمدتاً متکی بر ظرفیت‌های خود استان و استان‌های همجوار باشد و استانداران می‌توانند با رفع موانع، بهترین عملکرد را در جذب سرمایه و ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی داشته باشند.
 
آقای روحانی اضافه کرد: امروز برای توسعه نیازمند سرمایه و فناوری هستیم و استانداران با برداشتن موانع و جذب بخش خصوصی و سرمایه ایرانیان خارج از کشور و نیز سرمایه خارجی می‌توانند در توسعه شتابان استان‌ها تأثیرگذار باشند.
 
رئیس جمهور با بیان اینکه هر استانی ویژگی و استعداد خاص خود را دارد و برای ایجاد رونق و توسعه باید به این ویژگی‌ها توجه شود، اظهار
داشت: موضوع اصلی در آمایش سرزمینی این است که هر استانی از یک استعداد و امتیاز برخوردار است و تجربه نشان داده است که اگر براساس آمایش سرزمینی حرکت کنیم موفق خواهیم بود و در غیر این صورت پیشرفت و موفقیت قابل توجهی ایجاد نخواهد شد و مانند حرکت برخلاف جریان رودخانه خواهد بود.
 
آقای روحانی با تأکید بر اینکه ایجاد اشتغال پایدار باید اصلی‌ترین مسئله در استان‌ها باشد، گفت: در این راستا دولت از هیچ کمکی دریغ نخواهد کرد، اما موفقیت اصلی استانداران در این عرصه استفاده از توان بخش خصوصی و مردم است و چنانچه این بخش‌ها با همه توان وارد عرصه شوند می‌توانند شرایط را دگرگون کنند و وظیفه اصلی استانداران و مسئولان در این زمینه بهبود و ایجاد فضای مناسب برای کسب و کار است.
 
رئیس جمهور در ادامه سخنان خود با اشاره به ضرورت توجه به مؤلفه‌های اقتصاد مقاومتی که مورد تأکید مقام معظم رهبری است، گفت: همه بر درون‌زا و برون‌گرا بودن اقتصاد تأکید داریم و در این راستا ستاد اقتصاد مقاومتی فعال است و معتقدیم اقتصاد مقاومتی می‌تواند حرکت خوبی در توسعه و رونق اقتصادی کشور به وجود آورد.
 
آقای روحانی خاطرنشان کرد: رابطه خوب استانداران با بانک‌های استان می‌تواند در ایجاد فعالیت‌های اقتصادی در استان‌ها بسیار مؤثر باشد.
رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود بر وجود فضای امن و آرام در استان‌ها و کشور تأکید کرد و گفت: فضای جامعه باید امن باشد و نه امنیتی؛ امنیتی شدن فضای جامعه به معنای فرار سرمایه، فرار مغز‌ها و عدم پیشرفت است. برای پیشرفت و توسعه باید فضای جامعه متعادل و آرام باشد. باید توجه داشت که فرهنگ و اخلاق با بگیر و ببند اصلاح نمی‌شود، بلکه در این زمینه باید واقعیت‌های فرهنگی را به مردم معرفی کرد و در این صورت مردم بهترین را انتخاب خواهند کرد و پیامبر اسلام (ص) نیز همواره بشیر و نذیر بودند و با این شیوه اخلاق حسنه را در مدینه و مکه جاری کردند.
 
آقای روحانی همچنین توجه به جوانان و بانوان کشور را ضروری دانست و گفت: امروز در فضایی که بانوان کشور تحصیلکرده هستند و در مراتب مدیریتی، علمی، پژوهشی و تحقیقاتی موفق ظاهر شدند، لازم است در بخش‌های مختلف مدیریتی و اشتغال از ظرفیت آن‌ها استفاده شود و باید تلاش کنیم عقب‌ماندگی‌هایی را که از گذشته در این زمینه وجود داشته است جبران کنیم.
 
رئیس جمهور خاطرنشان کرد: در ایام انتخابات همچنین بر لزوم استفاده از ظرفیت و توان جوانان، تأکید شد و در این راستا می‌توان سن مدیریتی را مقداری پایین آورد و به خوبی از ظرفیت جوانان استفاده کرد.
 
آقای روحانی با تأکید بر اهمیت هماهنگی دستگاه‌ها و مسئولان اجرایی با قوا و دستگاه‌های دیگر، اظهار داشت: بدون هماهنگی با قوای دیگر نمی‌توان در استان‌ها به موفقیت دست یافت. باید با همه دستگاه‌ها رفتار و تعامل مناسبی وجود داشته باشد و از توان و امکانات همه دستگاه‌ها در بخش‌های اقتصادی و فرهنگی استفاده شود.
 
رئیس جمهور خاطرنشان کرد: با وجود اختلاف و تنش نمی‌توان به موفقیتی دست یافت و از آنجا که دارای هدف یکسان و اهداف ملی یکسانی هستیم همه باید دست به دست هم در مسیر پیشرفت کشور گام برداریم.
 
آقای روحانی بر موضوع حقوق شهروندی و ضرورت توجه جدی به آن تأکید کرد و گفت: اساس سیاست داخلی و فرهنگی و امنیت اجتماعی ما منوط به رعایت حقوق شهروندی است، همه دستگاه‌های کشور مکلف هستند، حقوق شهروندی را که به آن‌ها ابلاغ شده است رعایت کنند و با رعایت آن می‌توان شاهد تحول در سراسر کشور بود.
 
رئیس جمهور اضافه کرد: قوه مجریه بایدپیشگام رعایت و اجرای حقوق شهروندی باشد اگرچه سایر قوا هم باید در این زمینه کمک و یاری کنند.
 
آقای روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر حضور کامل و تمام وقت استانداران در استان محل مأموریت خود، گفت: استاندار و خانواده وی باید در محل مأموریت خود به طور کامل و با همه وجود برای خدمتگزاری مستقر شوند.
 
رئیس جمهور با اشاره به انتخاب استانداران جدید برای استان‌های قزوین، البرز، فارس، لرستان، خراسان جنوبی، هرمزگان و کهکیلویه و بویر احمد، برای آن‌ها به منظور خدمت به مردم آرزوی موفقیت کرد.

رأی اعتماد هیأت وزیران به استانداران هفت استان کشور
در جلسه امروز هیأت دولت که به ریاست رییس جمهور تشکیل شد، استانداران پیشنهادی هفت استان کشور از هیأت وزیران رأی اعتماد گرفتند.
 
بر این اساس، آقایان فریدون همتی، عبدالمحمد زاهدی، موسی خادمی، محمدمهدی مروج الشریعه، اسماعیل تبادار، محمد احمدی و محمدعلی نجفی به ترتیب به عنوان استانداران استان‌های هرمزگان، قزوین، لرستان، خراسان جنوبی، فارس، کهگیلویه و بویراحمد و البرز منصوب شدند.
 
هیأت وزیران همچنین از زحمات و خدمات استانداران پیشین تشکر کرد.
 
وزرای منتخب برای عضویت در شورای پول و اعتبار و مجمع عمومی بانک مرکزی تعیین شدند
با تصویب دولت، وزرای راه و شهرسازی و جهاد کشاورزی برای عضویت در شورای پول و اعتبار و همچنین وزرای نفت و صنعت، معدن و تجارت برای عضویت در مجمع عمومی بانک مرکزی تعیین شدند.
 
ایران به کنوانسیون مشترک ایمنی مدیریت سوخت مصرف شده و پسماند پرتوزا پیوست
هیأت وزیران در قالب تقدیم یک لایحه به مجلس شورای اسلامی، با الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مشترک ایمنی مدیریت سوخت مصرف شده و ایمنی مدیریت پسماند پرتوزا موافقت کرد.
 
از جمله اهداف مورد توافق در این کنوانسیون عبارتند از: برقراری سطح بالایی از ایمنی جهانی در مدیریت سوخت مصرف شده و پسماند پرتوزا از طریق افزایش اقدامات ملی و همکاری‌های بین‌المللی، از جمله همکاری فنی مرتبط با ایمنی.
 
دولت لایحه اصلاح و دائمی نمودن قانون مدیریت خدمات کشوری را بررسی کرد
اعضای دولت در ادامه جلسه، به بحث و بررسی درخصوص لایحه اصلاح و دائمی نمودن قانون مدیریت خدمات کشوری و گزارش سازمان امور اداری و استخدامی کشور در این خصوص پرداخته و تعدادی از مواد آن را به تصویب رساندند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۲°    ۲۵°