گفتگوی 18:30/نقطه‌ضعف لبنیات عامل زیان دامدار
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  يکشنبه 28 شهريور 1400
کد خبر : ۵۲۲۶۰۹
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۳ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۹:۳۵
رئیس انجمن صنفی گاوداران کشور گفت: با وجود رشد قیمت، اما در زنجیره تولید تا مصرف حق دامدار نادیده گرفته شده است و از آنجایی که محصولات لبنی را نمی توان نگهداشت از این نقطه ضعف سوء استفاده می شود و همه فشارها روی دوش تولیدکننده قرار می گیرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 محمدرضا ملاصالحی مدیرکل اصلاح نژاد دام و بهبود تولیدات دامی در برنامه گفتگوی 18:30 گفت: صنایع لبنی از چندسال گذشته شیر را به قیمت مصوب خریداری نمی کنند، بنابراین سازمان تعاونی روستایی تلاش کرد تا تعادل عرضه و تقاضا را در بازار برقرار کند که تا حدودی این امر محقق شد، اما واقعیت این است که بخش زیادی از مطالبات دامداران با تاخیر 3 ماهه در دست کارخانجات لبنی مانده است.
 
 گفتگوی 18:30/
 او گفت: در 5 سال گذشته قیمتی که مصرف کننده پرداخت می کرد 50 درصد قیمت تمام شده بود که امروز این میزان به حدود 40 درصد رسیده و  در نهایت دامدار ضرر می کند.

سید احمد مقدسی رئیس انجمن صنفی گاوداران کشور نیز در بخشی از این برنامه با اظهارنظر در این باره گفت: قیمت جو نسبت به 4 ماه گذشته رشد 40 درصدی داشته که دلیل آن هم دریافت نکردن ارز مرجع بوده است، اگر قرار باشد شیر قیمت گذاری شود، باید به درستی باشد به این ترتیب قیمت شیر 1500 تومان برای گاودار درمی آید و کارخانجات با قیمت 1200 تومان خریداری می کنند که به هیچ عنوان صرفه اقتصادی ندارد.
 
وی ادامه داد: با وجود آنکه  قیمت در سالهای اخیر رشد داشته، اما در زنجیره تولید تا مصرف حق دامدار نادیده گرفته شده است و از آنجایی که محصولات لبنی را نمی توان نگهداشت از این نقطه ضعف سوء استفاده می شود و همه فشارها روی دوش تولیدکننده قرار می گیرد.
 
 گفتگوی 18:30/
مقدسی خاطرنشان کرد: امروز صادرات لبنیات بسیار پر رونق است، پس درخواست می کنیم بر اساس نرخ مصوب دولت، شیر کارخانجات لبنی از دامداران خریداری شود.

باکری دبیر انجمن صنایع فراورده های لبنی سپس در گفتگویی تلفنی با این برنامه تصریح کرد: اگر دامدار تنها خود را ببیند، اما زنجیره تولید تا مصرف را لحاظ نکند مشکل ساز می شود.
 
او گفت: ما در همان ابتدای طرح پیشنهادی دولت مبنی بر تعیین قیمت 1400 تومانی شیر، مکاتباتی داشتیم که این قیمت در بازار تقاضایی نخواهد داشت و بازار است که قیمت نهایی را تعیین می کند.
 
باکری ادامه داد: در گذشته دولت با اعطای یارانه از مصرف کننده برای نوشیدن شیر و استفاده از محصولات لبنی حمایت می کرد که در حال حاضر این حمایت ها لغو شده است.

او تاکید کرد: از سوی دیگر قیمت ارز در گذشته حدود 800 تومان بود که امروز به بیش از 3500 تومان رسیده است و همه این موارد  روی قیمت نهایی لبنیات تاثیر گذاشته است.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۶.۵۹°    ۲۸.۷۹°