یادداشت تفاهم 15 میلیارد یورویی ایران و چین
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
21:44 - جمعه 03 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۵۲۲۹۲۱
تاریخ انتشار : شنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۸
بانک مرکزی ایران و بانک توسعه چین یادداشت تفاهمی معادل 15میلیارد یورو با موضوع ارائه تسهیلات تأمین مالی پروژه های عمرانی و تولیدی امضاء کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

این یادداشت تفاهم، علاوه بر تبیین چارچوب همکاری میان بانک های ایرانی و چینی، مبنایی برای روابط بلند مدت با بانک توسعه چین در زمینه های فنی، عملیاتی و آموزش نیروی انسانی خواهد بود.
در دومین روز سفر هیئت بانکی ایران به چین، سیف در دیدار با رئیس بانک توسعه چین ضمن ابراز خرسندی از همکاری های این بانک با بانک مرکزی ایران در زمینه تأمین مالی که اخیراً منجر به امضای قرارداد فاینانس برقی کردن و ارتقای راه آهن تهران– مشهد شد، خاطرنشان کرد: توسعه این همکاری ها نشان دهنده فصل نوینی در روابط مالی و تجاری ایران و چین است و پشتیبانی بانک های چینی از توسعه روابط اقتصادی و مالی بلند مدت میان دو کشور قابل تقدیر است.
 همچنین در دیدار هیئت بانکی ایران با بانک توسعه چین، مسائلی همچون گسترش روابط مالی و  بانکی در تمام زمینه ها از جمله تأمین مالی، تسویه پولی و استفاده  از ارزهای محلی در روابط میان دو کشور، ارائه خدمات جامع بانکی به بانک های ایرانی و همکاری تکنیکی و فنی مورد بحث قرار گرفت.
روابط بانکی پیش نیاز همکاری های اقتصادی است
سیف در دیدار جداگانه ای با "گوئه شوشینگ" مقام نظارتی بانکی چین با اشاره به گسترش همکاری های اقتصادی در پسابرجام گفت:  همکاری های اقتصادی میان دو کشور ایران و چین به میزان قابل توجهی افزایش یافته و در این مسیر لازم است که همکاری های مالی و بانکی نیز به تناسب این امر افزایش پیدا کند تا بانک ها بتوانند خدماتی متناسب با سطح تبادلات اقتصادی ارائه کنند.

رئیس مقام نظارت بانکی چین نیز ضمن تصدیق این امر، از آمادگی برای تعاملات مالی و بانکی با بانک های ایرانی خبر داد و از کانون بانک های چینی خواست که روابط خود با کانون بانک های ایران را افزایش و ارتقا دهد.
مقام نظارت بانکی چین که مسئول وضع و اجرای مقررات نظارتی بانکی در چین است، نقش مهمی در فعالیت های بانک های این کشور و نیز همکاری های بین المللی آنها بر عهده دارد.
در دیدارهای انجام شده که با حضور برخی مدیران عامل بانک های تجاری ایران برگزار شد، همکاری بانک های دو کشور و برگزاری جلسات میان کانون بانک های چین و کانون بانک های خصوصی و دولتی ایران مورد توافق قرار گرفت و مقرر شد تعاملات بانک های چینی و بانک های ایرانی افزایش یابد.ضمناً حضور موثرتر بانک های دو کشور در سرزمین یکدیگر مورد بحث قرار گرفت و  مقرر شد زمینه ارتقای هر چه بیشتر این همکاری ها فراهم شود.
 رییس کل بانک مرکزی و هیأت بانکی همراه، در جلسه دیگری به منظور ارتقای و تعمیق روابط میان بانک های ایرانی و اگزیم بانک چین، با مقامات این بانک دیدار و راهکارها و پیشنهاداتی را ارائه دادند که مورد استقبال طرف مقابل قرار گرفت و مقرر شد تیم های کارشناسی دو طرف، مسأله عملیاتی شدن این پیشنهادات را پیگیری کنند.

برچسب ها: امضا ، یاداشت ، تفاهم ، ایران ، چین
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۰°    ۳۱°