تاکید بر جدیت و عزم عمومی برای توسعه اشتغال
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
08:13 - يکشنبه 29 فروردين 1400
کد خبر : ۵۲۳۳۹۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۹
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان برنامه و بودجه بر لزوم همکاری هماهنگ و جدی نهادهای مختلف در توسعه اشتغال تاکید کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه در نشست هماهنگی اجرای برنامه های توسعه اشتغال تصریح کرد: باوجود همه تاکیدها، اجرای طرح های توسعه اشتغال بدون هماهنگی نهادهای مختلف ابتر می ماند و یک ناکامی بزرگ در جامعه شکل می گیرد.
نوبخت با بیان بخشی از ماموریت های بانکی در این زمینه، اظهار داشت: انشاالله از همین امروز ما کار را آغاز خواهیم کرد.
تاکید بر عزم عمومی در نشست هماهنگی اجرای برنامه های توسعه اشتغال 
علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در ابتدای این نشست با تاکید براینکه افزایش اشتغال به همکاری همه جامعه نیاز دارد، ابراز امیدواری کرد در دولت دوازدهم نیز، فعالیت های مثبت در این زمینه ادامه یابد.
برنامه ی اشتغال فراگیر در سال 1396 را ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با هدف افزایش جمعیت شاغل کشور به میزان 970 هزار نفر در سال 96 ابلاغ کرده است.
کارگروه منتخب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی متشکل از رئیس سازمان برنامه و بودجه ی کشور، وزیر امور اقتصادی و دارایی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور، رئیس کل بانک مرکزی، رئیس هیات عامل صندوق توسعه ی ملی و معاون هماهنگی و نظارت معاون اول رئیس جمهور این برنامه را تائید کرده اند.
در برنامه ی اشتغال فراگیر، ضمن تقسیم بندی و تشریح طرح ها، فرایند اجرایی و تقسیم کار دستگاهی نیز مشخص شده است. 
 
ولی الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی نیز در این نشست گفت: از تامین مالی بنگاه های کوچک و متوسط حمایت می کنیم و دستورالعمل آن تهیه و به شبکه بانکی ابلاغ شده است.
وی اضافه کرد: با توجه به تجربه اقتصادی کشور در دهه های گذشته و آسیب پذیری بالای آن در مواجهه با شوک های داخلی و خارجی، با تدبیر مقام معظم رهبری؛ گفتمان اقتصاد مقاومتی در سال های اخیر مطرح و مورد توجه تمام مسئولان قرار گرفته است.
وی افزود: در سال جاری که به نام " اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال" مزین شده، ضرورت توجه به دو مولفه کلیدی در اقتصاد یعنی اشتغال و تولید اهمیت دو چندان یافته و به همین دلیل دولت و مجلس شورای اسلامی نیز در قالب تدوین و اجرای سیاست ها و برنامه های مختلف، به دنبال تحقق اهداف ترسیم شده در این دو بخش بوده اند.
سیف گفت: در حال حاضر حمایت از ایجاد و توسعه اشتغال در کشور در قالب سه برنامه عملیاتی از سوی دولت مورد پیگیری و اجرا قرار گرفته است. برنامه اول، حمایت نظام بانکی از تامین مالی بنگاه های کوچک و متوسط بوده که از ابتدای سال 1395 متعاقب تاکیدات مقام معظم رهبری در دستور کار نظام بانکی قرار گرفت و در این زمینه " دستورالعمل تأمین مالی بنگاه های کوچک و متوسط " توسط بانک مرکزی تهیه و برای اجرا به شبکه بانکی ابلاغ شد و متعاقباً با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت، سامانه ثبت نام واحدهای تولیدی واجد شرایط و متقاضی دریافت تسهیلات جهت معرفی به کارگروه های استانی راه اندازی شد.
وی افزود: خوشبختانه آمار عملکرد این طرح، نشانگر استقبال خوب متقاضیان و همکاری مناسب شبکه بانکی در اجرای آن بوده به طوری که سال 1395 دو هزار و 24 بنگاه تولیدی موفق به دریافت تسهیلات با اختصاص مبلغی در مجموع معادل هزار و 168 میلیارد ریال از شبکه بانکی کشور شدند که این عملکرد نشان از همراهی و اهتمام نظام بانکی در اجرای تاکیدات مقام معظم رهبری و سیاست های دولت برای حمایت هرچه بیشتر از واحدهای تولیدی کوچک و متوسط دارد تا به این ترتیب امکان هدایت بهینه و صحیح منابع مالی موجود در راستای بهبود وضعیت اشتغال و رشد اقتصادی در کشور فراهم شود.
سیف گفت: در حال حاضر زمینه تداوم اجرای طرح در سال 1396 نیز مهیا شده و به موجب دستورالعمل ابلاغی سال جاری پیش بینی شده است با تخصیص منابعی در حدود 300 هزار میلیارد ریال، امکان تامین سرمایه در گردش مورد نیاز 10 هزار بنگاه اقتصادی، تامین تسهیلات مورد نیاز 6 هزار طرح نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی حداقل 60 درصد و بازسازی و نوسازی 5 هزار واحد اقتصادی در اولویت شبکه بانکی کشور قرار گیرد.
وی افزود: برنامه دوم سیاست های حمایت از تولید و اشتغال ناظر بر ظرفیت موجود در تبصره (18) قانون بودجه سال 1396 کل کشور است که مقرر است 200 هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکی به واحدهای معرفی شده در کارگروه های اشتغال استانی اختصاص یابد و در این خصوص بانک مرکزی با تهیه دستورالعمل اجرایی این آیین نامه و ابلاغ آن به بانک های عامل نسبت به تعیین سهم هر کدام از بانک های عامل از تسهیلات اعطایی موضوع این آیین نامه اقدام کرده است.
سیف گفت: در قالب اجرای این طرح زمینه حمایت و تامین مالی طرح های همسو با رشته فعالیت های دارای اولویت در هر یک از مناطق و استان ها فراهم می شود. 
 
برچسب ها: تعاون ، ربیعی ، اشتغال ، نوبخت
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۵°    ۲۷°