مریوان و سیرجان جهانی شدند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
01:07 - پنجشنبه 26 فروردين 1400
کد خبر : ۵۲۳۵۷۱
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۴
معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از ثبت سیرجان به‌ عنوان شهر جهانی گلیم، مریوان به ‌عنوان شهر جهانی کلاش و کلپورگان به‌عنوان دهکده جهانی سفال در شورای جهانی صنایع‌دستی خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، بهمن نامور‌مطلق گفت: شورای جهانی صنایع‌دستی با ثبت سیرجان از استان کرمان به‌ عنوان شهر جهانی گلیم، مریوان از استان کردستان به‌ عنوان شهر جهانی کلاش و روستای کلپورگان از سیستان و بلوچستان به‌عنوان دهکده جهانی سفال موافقت کرد.
وی با اشاره به حضور ارزیابان شورای جهانی صنایع‌دستی در ایران در ماه گذشته و بازدید از این سه استان افزود: ارزیابان شورای جهانی صنایع‌ دستی در بازدید از این سه استان وضعیت تولید، فروش و آموزش صنایع‌دستی را تأیید کردند و گزارش خود را به شورای جهانی صنایع‌دستی ارائه دادند.
نامور‌مطلق گفت: اعضای شورای جهانی ‌صنایع‌ دستی بعد از بررسی گزارش ارزیابان اعزامی به ایران، با ثبت سیرجان و مریوان به عنوان شهرهای جهانی گلیم و کلاش و روستای کلپورگان به‌عنوان دهکده جهانی سفال موافقت کردند.
معاون صنایع‌دستی سازمان میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری افزود: ثبت ‌جهانی یک شهر یا روستا سه مرحله دارد که در مرحله اول پرونده تهیه و به شورای جهانی صنایع‌دستی ارسال می‌شود، در مرحله دوم ارزیاب‌ها به شهرهای نامزدشده سفر می‌کنند و در مرحله سوم رأی‌گیری برای ثبت‌جهانی این مکان‌ها انجام می‌شود که این دو شهر و یک روستا از ایران بعد از طی این سه مرحله ثبت جهانی شدند.
نامور‌ مطلق گفت: ثبت شهرها و روستاهای جهانی آغاز راه است و با توجه به ظرفیت‌هایی که در ایران در حوزه صنایع‌دستی وجود دارد امیدواریم دیگر شهرها و روستاهایی نیز که در سال‌های آینده نامزد می‌شوند ثبت شوند.
پیش از این مشهد به‌عنوان شهر جهانی گوهرسنگ‌ها، لالجین به‌ عنوان شهر جهانی سفال، اصفهان به‌ عنوان شهر جهانی صنایع‌دستی و تبریز به ‌عنوان شهر جهانی فرش دستباف ثبت‌جهانی شده بود.
با ثبت این شهرها و روستای کلپورگان، ایران از نظر تعداد شهرها و روستای جهانی صنایع دستی در رتبه اول دنیا ایستاد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۳°    ۲۶°