گفتگوی 18:30/ حمایت از تولید پوشاک داخلی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  جمعه 28 خرداد 1400
کد خبر : ۵۲۳۸۳۹
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۶ - ۲۱:۲۳
مدیرکل صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت با بیان اینکه در حمایت از تولید باید موانع مالیاتی و بیمه ای برداشته شود، گفت: باید شرایط به گونه ای فراهم شود که تولید کننده داخلی با شرایط برابر با تولید کننده خارجی رقابت کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
خانم محرابی مدیر کل صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت در حمایت از تولید پوشاک داخلی گفت: باید اول بازار فروش به گونه ای باشد که فروشندگان حمایت شوند و بتوانیم با بازارهای جهانی در ارتباط باشیم، تسهیلات لازم مهیا شود تا بتوانند تولیدات خود را معرفی کنند.
 
در حمایت از تولید علاوه بر کنترل و بازرسی های گمرک در بازار غیر رسمی باید موانع مالیات، بیمه برداشته شود و تولیدکننده داخلی باید با شرایط برابر با تولیدکنندگان خارجی رقابت کنند.
 
وزارت صنعت دو سال است برای حمایت از تولید پوشاک داخلی برنامه هایی اجرا کرده و به نتایج خوبی رسیده است. یکی  از موضوعات این بوده که علاوه بر واردات 20 درصد تولید داخلی داشته باشند.
 
 حمایت از تولید پوشاک داخلی
وی افزود:  علاوه بر این ها ما باید به زنجیره جهانی ارزش متصل باشیم و برای همین منظور کارگروه های تشکیل دادیم، این کار گروه ها برای ساماندهی برندها نیاز بوده است و باید بازار فروش که به اجناس خارجی اختصاص داده می شود، نیاز سنجی شود. محرابی افزود: برندها از فرانسه، انگلیس، ترکیه، آلمان و سوئیس بوده اند.
 
وی گفت: در کارگروه نظارت و پیگری موضوع واردات بی رویه پوشاک پیگیری شده که نتایج خوبی داشته است همچنین شناسنامه دار کردن پوشاک وارداتی نیز مد نظر ما بود و از 31 مرداد ماه 96 ترخیص آنها بر اساس گواهی فعالیت و لیبل آنها بود.
 
وی افزود: در کارگروه ها بحث حمایت از تولید داخلی و ارزش افزوده هم مطرح شده و تسهیلات بانکی که باید با سود کم برای تولید کنندگان در نظر گرفته شود، اصلاح نظام مالیاتی هم مد نظر است که پیگیری هایی با وزارت اقتصاد و دارایی نیز داشه ایم. همینطور مشوق های صادراتی و تسهیلات نمایشگاهی برای معرفی کالا و صدا سیما با فرهنگ سازی می توانند کمک زیادی در زمینه حمایت از تولید داخلی داشته باشند.
 وی گفت: بستر طوری باید فراهم شود که قیمت تمام شده پایین بیاد و انگیزه رقابت پذیری در تولید کننده ایجاد شود همچنین وزارت صنعت با نقش حاکمیتی که دارد باید تعامل بین دستگاه ها را ایجاد کند.
 
شیرازی رئیس اتحادیه پوشاک نیز در گفتگوی تلفنی گفت: دستمزد کارگران ما پایین تر از ترکیه است اما به دلیل اینکه ما تحریم بودیم و الگویی از پوشاک نداشتیم میزان مواداولیه در کشور کاهش یافت و کیفیت تولید پایین آمد.
 
وی افزود: قانون کار نگرش جدید ندارد و هزینه بیمه برای کارخانه دار و کارگر هزینه بر است و مالیات در تولید، تولیدات را آسیب پذیر کرده است.
وی گفت: مالیات غیر شفاف است و باعث ضرر در بخش خدمات و افزایش قیمت تمام شده پوشاک شده است.
 حمایت از تولید پوشاک داخلی
شیرازی در ادامه افزود: عدم دسترسی به مواد اولیه چه در بخش وارداتی چه داخلی و کمبود نقدینگی و منابع دیگر همه باعث افزایش قیمت کالای تولیدی می شود که قابل رقابت نیست. قاچاق پوشاک امروزه در حد شاخه و برگ مبارزه می شود و حاشیه سود باید کم شود. پس موانع تولید کنندگان باید برداشته شود.
 
وی افزود: اولین اولویت بالابردن توان رقابتی تولیدکنندگان با کمک دولت است. اولویت دوم قانونمند کردن واردات و حذف واردات بی رویه و
اولویت سوم هم صادرات است.
 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °