تاثیر فراوان عوامل محیطی در بروز سرطان
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
04:33 - پنجشنبه 26 فروردين 1400
کد خبر : ۵۲۴۰۶۳
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۸
عضو هیئت مدیره انجمن سرطان ایران گفت: براساس آمار ۷ درصد سرطان ها، ارثی و ژنتیکی است و در ۹۳ درصد موارد، عوامل محیطی باعث سرطان‌ها می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 دکتر ناصر پارسا افزود: برای به وجود آمدن یک سلول سرطانی ۱۰۰ درصد تغییرات ژنتیکی بستر تولیدات توده‌های سرطانی می‌شوند.

او گفت: بهترین راه پیشگیری از سرطان‌های توارثی، پیشگیری اولیه است البته سرطان‌های توارثی در سطح دنیا شیوع بیشتری دارد.

دکتر پارسا با بیان اینکه هدف اصل ما شناسایی افراد مستعد ابتلا به سرطان و پیشگیری از ابتلا به بیماری در مراحل اولیه است افزود: اگرچه در سرطان‌های توارثی ژنتیک حرف اول را می‌زند، اما سبک زندگی چندان بی‌تاثیر نیست بنابراین می‌توان از تغییر در سبک زندگی به عنوان یک ابزار پیشگیرانه استفاده کرد.

او گفت: سرطان‌های ارثی نه تنها در کشور ما، بلکه در همه دنیا موضوع مهمی است. وقتی در خانواده‌ای شیوع سرطان زیاد می‌شود، این اتفاق اطرافیان و پزشک را دچار شک و تردید می‌کند که ممکن است این سرطان منشأ ارثی داشته باشد.

عضو هیات مدیره انجمن سرطان ایران افزود: در گذشته وقتی می‌دیدند در خانواده‌ای چند نفر به یک بیماری مبتلا شده‌اند، نخستین چیزی که به ذهن می‌رسید این بود که ممکن است این بیماری ارثی باشد.

آنچه در دنیای امروز مطرح شده و مورد توجه قرار گرفته است، این است که پیش از این که سرطان‌های ارثی به نسل‌های بعدی منتقل شود، باید بتوانیم آن را تشخیص دهیم و از ایجاد آن جلوگیری کنیم.

این متخصص سرطان و ژنتیک گفت: افراد خانواده برای بررسی و شناسایی افرادی که حامل این جهش‌های ژنی باشند، به مراکز مشاوره ژنتیک و مراکزی که در کنترل بروز سرطان‌ها همکاری می‌کنند، ارجاع داده می‌شوند.

او گفت: این افراد در نخستین قدم باید به مشاوره ژنتیک مراجعه کنند تا بررسی لازم روی آن‌ها انجام گیرد و در صورت نیاز آزمایش‌های ژنتیک نیز انجام شود و در آخرین مرحله مجموعه دستور‌العمل‌هایی در نظر گرفته می‌شود تا بروز سرطان در این فرد کنترل شود.

پارسا گفت: در حقیقت در این افراد جهش ژنتیک ایجاد شده و این راهکار‌ها با هدف جلوگیری از بروز سرطان مورد توجه قرار می‌گیرد.

به این ترتیب احتمال بروز سرطان در افراد بررسی و تصمیم گرفته می‌شود از چه روش‌های پیشگیرانه‌ای استفاده شود.

 

 

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۳°    ۲۶°