رئیس جمهور: برجام می تواند الگوی خوبی برای صلح و ثبات در منطقه و جهان باشد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
12:56 - سه‌شنبه 24 فروردين 1400
کد خبر : ۵۲۴۲۹۳
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۸ شهريور ۱۳۹۶ - ۰۰:۱۳
دکتر روحانی در دیدار دبیر کل سازمان ملل متحد بر اهمیت مسئوليت آژانس بين المللي انرژي اتمي و دبيرکل سازمان ملل در حمايت و تقويت برجام بويژه در برابر آنهايي که خلاف تعهدات گام بر مي دارند تاکید کرد
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، رئيس جمهوري اسلامي ايران در ديدار دبير کل سازمان ملل متحد ضمن اعلام آمادگي ايران براي تقويت همکاري خود با اين سازمان براي حل و فصل مشکلات منطقه اي تاکيد کرد: برجام مي تواند الگو خوبي براي صلح و ثبات در منطقه و جهان باشد و مسئوليت آژانس بين المللي انرژي اتمي و دبيرکل سازمان ملل در حمايت و تقويت برجام بويژه در برابر آنهايي که خلاف تعهدات گام بر مي دارند، بسيار با اهميت است.
دکتر حسن روحاني روز دوشنبه در ديدار " آنتونيو گوترش" دبيرکل سازمان ملل که در حاشيه اجلاس سران کشورهاي عضو مجمع عمومي اين سازمان برگزار شد، با تبريک انتخاب آقاي گوترش به عنوان دبيرکل سازمان ملل متحد، گفت: جمهوري اسلامي ايران همواره براي حمايت از شما و پيشبرد مسئوليت سنگيني که برعهده داريد، آماده است.
وي همچنين در اين ديدار از دبيرکل سازمان ملل متحد خواست تلاش هاي خود را براي اجراي قطعنامه جهاني عليه خشونت و افراط گرايي (WAVE) و قطعنامه هاي سالهاي 2013 و 2015 مرتبط با آن بکار گيرد.
رئيس جمهور در ادامه در خصوص تروريسم به عنوان يک معضل جهاني و ضرورت تقويت همکاري همگاني براي مبارزه با اين معضل، گفت: ايران عليه تروريسم اقدامات ارزشمندي در منطقه انجام داده است. بايد براي حل مشکلات منطقه بدنبال راه حل هاي سياسي بود و ما با کشورهاي دوست مانند ترکيه و روسيه در حال پيشبرد روند مذاکرات آستانه هستيم.
دکتر روحاني همچنين همگان و از جمله سازمان ملل متحد را به حمايت قاطع و حفاظت از قانون اساسي و تماميت ارضي عراق فرا خواند و گفت: بحث همه پرسي در منطقه کردستان عراق و هرگونه حرکت براي تغيير مرز و جغرافياي کشورهاي منطقه بسيار خطرناک است.
دبيرکل سازمان ملل متحد نيز در اين ديدار با ابراز خرسندي از گفتگو با رييس جمهوري اسلامي ايران، به ضرورت اجراي کامل و دقيق برجام از سوي همه طرف ها اشاره کرد و گفت: حقيقيت اين است که جمهوري اسلامي ايران به تعهدات خود در قبال برجام عمل کرده است. برجام گام مهمي در تقويت صلح است و معتقدم همه بايد از آن حفاظت کنند.
آنتونيو گوترش با اشاره به اوضاع کنوني سوريه و يمن گفت: سازمان ملل خواهان همکاري بسيار نزديک با ايران براي حل و فصل سياسي مشکلات در کشورها است.
 دبيرکل سازمان ملل متحد همچنين با اشاره به موضوع همه پرسي در کردستان عراق، ضمن حمايت قاطع از قانون اساسي و تماميت ارضي عراق، گفت: ما معتقديم حل مشکلات کنوني در سوريه و عراق در گرو پيگيري راه حل هاي سياسي و مذاکره همه طرف ها است؛ همانند آنچه که اکنون  با مشارکت ايران، روسيه و ترکيه در آستانه و از سوي سازمان ملل در ژنو در جريان است.
وي افزود: هر گونه تجزيه عراق يا سوريه نفعي براي ثبات منطقه ندارد و ما آماده همکاري با ايران در تقويت پايه هاي صلح و امنيت در منطقه هستيم.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۵°    ۲۶°