نوبخت : وظیفه ما راهبری و رصد توسعه کشور است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
01:19 - چهارشنبه 29 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۵۲۴۴۴۳
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۸ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۳
­رئيس سازمان برنامه و بودجه گفت: مهمترين مأموريت ما در ابلاغيه رئيس جمهور، راهبري و رصد توسعه كشور است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
محمد باقر نوبخت در اجلاس سراسري روساي دانشگاه ها افزود: نگاه ما نسبت به واژه توسعه كه در ادبيات اقتصادي، سياسي و اجتماعي در دنيا شناخته شده است و رتبه بندي كشورها را با شاخص توسعه مي شناسند، اين است كه بر اساس سند 1404 بايد به كيفتيي برسيم كه بخشي از آن مرهون تلاش دانشگاه است.
وي گفت : نگاه اين دولت با دولت هاي نهم و دهم متفاوت است ، ما هر چه راجع به توسعه، تحقيقات و آموزش و رشد اقتصادي و جايگاه دولت اعلام كرديم ، در كتابي جمع آوري و نظر خودمان را درخصوص نوع توسعه اي كه دنبال آن هستيم طرح كرديم كه مبتني بر اسناد بالادستي است و در اين توسعه علم و فناوري جايگاه ويژه اي دارد.
نوبخت افزود: انتظاري كه از شما داريم اين است كه دانشگاه مصدر علم و فناوري باشد، آنچه طي 5 سال مي تواند به ما كمك كند كه به آن توسعه علم و فناوري برسيم ، دانشگاه ها هستند.
وي گفت: دانشگاه بايد كارآفرين باشد ، دانشگاهي با اين شرايط بايد براساس نيازهاي اجتماعي و اقتصادي شكل بگيرد و در سطح بين المللي مطرح باشد.
نوبخت افزود: شما به عنوان دانشگاه  متكي به اعتبارات دولتي هستيد و هدف ما اين است كه در 5 سال آينده شما از اين وابستگي جدا شويد.
وي گفت: قبلاً نفت مي فروختيم و پول آن را هم نمي دادند اما امروز به جاي يك ميليون بيش از 2.5 ميليون بشكه نفت مي فروشيم و به لطف مذاكراتي كه انجام شد و با اجرايي شدن برجام ، پول نفت را هم مي دهند.
نوبخت به شرايط سخت خزانه كشور اشاره كرد و افزود: ما بيست و شش ماه  3800 ميليارد تومان يارانه پرداخت كرديم و 20 هزار ميليارد تومان ديگر به صنعت داديم و همچنين پرداخت حقوق كاركنان نيز مهم است ؛ لذا انتظار داريم تربيت و آموزش دانشجو بايد متناسب با نياز كشور باشد نه تربيت دانشجوياني كه كار نداشته باشند.
وي گفت: امسال تعهد كرديم هفت هزار و 300 ميليارد تومان در آموزش عالي هزينه كنيم كه اين پول و اعتبار از خزانه بايد تأمين شود.
نوبخت افزود: برخي به هزينه هاي جاري انتقاد مي كنند كه ناشي از ناآگاهي است، اين هزينه ها شامل حقوق استادان و اعتبارات دانشگاه ها و آموزش و پرورش و غيره است.
وي گفت: با اين 7300 ميليارد تومان مشكل دانشگاه حل نمي شود و شما بايد به سمت ايجاد درآمد و رهايي از وابستگي به اعتبارات دولتي حركت كنيد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۱°    ۳۴°