تولید ۱۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تن گندم در سال ۱۴۰۴
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  يکشنبه 28 شهريور 1400
کد خبر : ۵۲۵۰۳۱
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۸:۵۶
مجری طرح گندم پیش بینی کرد:
متوسط‌ خرید‌ گندم‌ از‌ کشاورزان در سال‌های‌‌ 90 تا 92 به 4 میلیون و‌ 800 هزار تن می‌رسید در حالی‌که متوسط خرید گندم در 4 سال گذشته بیش از 8 میلیون و 800 هزار تن بود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،   اسماعیل اسفندیاری پور امروز در همایش آغاز همزمان کشت پاییزه گندم در سراسر کشور که با حضور مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی در محل سالن همایش‌های سازمان جهاد کشاورزی برگزار شد اظهار داشت: بر اساس برآوردها و با توجه به متغیرهای موجود، تولید 14 میلیون و 800 هزار تن گندم در سال 1404 پیش‌بینی می‌شود.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه 8.5 میلیون تن گندم برای خبازی آرد در کشور نیاز داریم که درتماماً در داخل کشور‌ تأمین‌ می‌شود‌ گفت:‌ متوسط‌ خرید‌ گندم‌ از‌ کشاورزان در سال‌های‌‌ 90 تا  92  به 4 میلیون  و‌ 800  هزار  تن  می‌رسید  در حالی‌که متوسط خرید گندم در 4 سال گذشته بیش از 8 میلیون و 800 هزار تن بود.

وی با اشاره به اینکه کشاورزان از خرید بذر اصلاح‌شده استقبال می‌کنند عنوان کرد: در سال 92، 290 هزار تن بذر از کشاورزان خریداری شد که با روند صعودی و رو به رشد، این رقم در سال زراعی گذشته به 468 هزار تن بذر ناخالص رسید.

مجری طرح گندم افزود: در سال 91 نزدیک به 7 میلیون تن گندم با قیمت هر تن 385 دلار وارد کشور شد به‌طوری‌که این واردات 2.6 میلیارد دلار هزینه برای کشور به ارمغان داشت درحالی‌که این رقم باید صرف حمایت از کشاورزان کشور خودمان می‌شد.

وی اظهار داشت: در حال حاضر یک میلیون و 25 هزارهکتار از اراضی دیم کشور کمتر از 300 میلی‌متر بارندگی دارند و برخی از آنها از چرخه خارج شده‌اند.

اسفندیاری پور با اشاره به اینکه شهرستان شوش با تولید بیش از 318 هزار تن رتبه اول کشوری را در تولید گندم به خود اختصاص داده است خاطرنشان کرد: سطح ابلاغی سال زراعی پیش رو برای آذربایجان غربی در سطح انتقال‌یافته گندم 74 هزار و 500 هکتار است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۶.۵۹°    ۲۸.۷۹°