سازندگان به نوسازي بافت فرسوده علاقه ندارند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
20:44 - سه‌شنبه 31 فروردين 1400
کد خبر : ۵۲۵۰۳۲
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۸:۰۵
وزیر راه و شهرسازی:
وزير راه و شهرسازي گفت:‌ از شرکت‌هايي که عادت داشتند در بيرون شهر ساخت و ساز کنند مي‌خواهيم بيايند در بافت و صدها نفر که داراي خرده مالکي هستند درگير شوند. معلوم است اين شرکت‌ها توان اين کار را ندارند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، عباس آخوندي در مراسم افتتاح اولين مرکز توسعه کارآفريني بانک مسکن گفت: در دولت بايد بپذيريم بر اساس اتفاقات حوزه فناوري‌ها مدرن قوائد بازي بازار عوض شده است.
وي با بيان اين‌که نمي‌توانيم بازار آي تي را مانند بازار خودروسازي محدود کنيم، تصريح کرد: مجبوريم در اين حوزه‌ها فهم جهاني داشته باشيم.
وي با بيان اين‌که بازارهاي مجازي و نحوه تبادل اطلاعات اتفاقات بسيار بزرگي را در دنيا ايجاد کردند، افزود:‌ پذيرش اين تغيير از سوي سياستگذار اولين گام براي اصلاح است که معمولا اين کار با مقاومت‌هاي بسيار زيادي مواجه مي‌شود.
وزير راه و شهرسازي با اشاره به اتفاقات در حوزه واقعي اقتصاد و اهميت آن براي دولت، گفت: واقعيت اين است که اساسا نظام تقاضا در بازار مسکن تغيير کرده است؛ وقتي مي‌بينيد بعد خانوار از 4 به 3.2 کاهش پيدا کرده نشان مي‌دهد اتفاقي روي داده است.
آخوندي ادامه داد: ميزان اوج خريد و فروش در تهران براي واحدهاي 50 تا 70 متر است و نشان مي‌دهد جنس تقاضا نيز تغيير کرده است.
وي با بيان اين‌که محل عرضه نيز تغيير کرده است، اظهار کرد: زماني همه به دنبال رفتن به حاشيه شهر بودند اما با ورود مترو همه مي‌خواهند به داخل شهرها برگردند.
وي تاکيد کرد: روش‌هاي تامين مالي مسکن نيز در حال تغيير است چه در سطح کلان و چه در سطح خرد. در حوزه حمل‌ونقل ايران و دنيا نيز نحوه فروش بليت تغيير کرده است.
وزير راه و شهرسازي با بيان اين‌که در حوزه مسکن کشور به دنبال بازآفريني بافت فرسوده هستيم، افزود:‌ از شرکت‌هايي که عادت داشتند در بيرون شهر ساخت و ساز کنند مي‌خواهيم بيايند در بافت و صدها نفر که داراي خرده مالکي هستند درگير شوند. معلوم است اين شرکت‌ها توان اين کار را ندارند، در اين صورت مي‌گويند يا حرف، حرف غلطي است يا کار با کُندي مواجه مي شود.
آخوندي با تاکيد بر اين‌که مرکز توسعه کارآفريني بانک مسکن بايد مسئله مذکور را برطرف کند تا شرکت‌ها بيايند در بافت‌هاي فرسوده با مردم همکاري کنند، بيان کرد:‌ وقتي مي‌گوييد مي‌خواهيم مشکل مسکن 11 ميليون نفر را حل کنيم با ساخت 2 ميليون مسکن مهر فرق مي‌کند.
وي با بيان اين‌که ايران در حوزه‌هاي مسکن و حمل‌ونقل نيازمند انديشه‌هاي فراملي است،‌ اظهار کرد: با وجود اين‌که عضو کريدورهاي متعددي هستيم اما اين ميزان بازدهي اين کريدورها ناچيز است. آيا شرکت‌هاي سنتي ايران مي‌توانند از ظرفيت‌هاي موجود استفاده کنند؟ اگر اين کار را انجام دهند دست آنها را مي‌بوسم.
وي ادامه داد: وقتي وارد بحث‌هاي جديد مي شويم هم تقاضا در حال تغيير است و هم اين‌که امکان ارائه خدمات نوين وجود دارد. اميدوارم در نظام سياستگذاري به مفهوم دانشگاهي و درون‌زا بودن برگرديم، يعني يکي از محورهاي اصلي اقتصاد مقاومتي. به جاي اين‌که دولت مسئله را حلکند بايد صورت مسئله را درست حل کند.
وي با بيان اين‌که انحصار اطلاعات منشاء اصلي فساد است،‌گفت: دسترسي آزاد به اطلاعات اصلي‌ترين محرک توسعه است و عدالت در دنياي مدرن به اطلاعات است. در ايران وقتي درباره شفافيت اطلاعات حرف زده مي‌شود همه چيز سياسي است. لازم نيست که حتما اطلاعات سياسي باشد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۶°    ۲۸°