پاسخ ظریف به آمریکا در مصاحبه با نیویورک تایمز
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
04:39 - پنجشنبه 26 فروردين 1400
کد خبر : ۵۲۵۱۷۱
تاریخ انتشار : جمعه ۳۱ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۰
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه با روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز گفت: اگر آمریکا امتیازات جدید هسته ای می خواهد، ما هم می خواهیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، محمد جواد ظریف در مصاحبه با این روزنامه هر گونه مذاکره جدید با آمریکا را بر سر تمدید مدت یا شرایط توافق هسته ای سال 2015 رد کرد و گفت:  ایران تنها در صورتی درباره تغییر توافق هسته ای مذاکره خواهد کرد که در هر امتیازی که تهران داده است -از جمله دست برداشتن از سوخت هسته ای- تجدید نظر شود.
وزیر امور خارجه ایران گفت: این بدین معناست که ایران مالکیت ذخیره سوخت هسته ای را که در زمان اجرایی شدن توافق به روسیه منتقل کرد، بار دیگر در اختیار خواهد گرفت.
ظریف درباره دست برداشتن ایران از حدود 98 درصد از ذخیره سوخت هسته ای -که یکی از بزرگترین امتیازاتی محسوب می شود که ایران به طرف مقابل داده است- گفت: «آیا شما آماده اید بازگشت اختیار ما را برای داشتن ده تن اورانیوم غنی شده بپذیرید؟»
بر اساس توافق هسته ای، ایران مقدار بسیار کمی اورانیوم غنی شده دارد در حدی که برای ساخت یک بمب اتمی کافی نیست.
ظریف یک روز پس از صحبت کردن با همتایانش از شش کشور جهان -یعنی انگلیس، چین، فرانسه، آلمان، روسیه و آمریکا- که بر سر توافق هسته ای ایران مذاکره کردند، با خبرنگاران، ستون نویسان و سردبیران نیویورک تایمز گفتگو کرد. نشست های ظریف در حاشیه برگزاری نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک انجام شد.
این نخستین باری بود که ظریف با رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا دیدار کرد، کسی که گفت آمریکا خواهان «اصلاح» آن چیزی است که او آن را نقص های موجود در توافق خواند، حتی با آن که اذعان کرد ایران در حال پایبندی به مفاد توافق هسته ای است.
ظریف -که درباره جزییات توافق هسته ای ایران با جان کری وزیرامور خارجه وقت آمریکا مذاکره کرده بود- از دولت ترامپ به عنوان دولتی که درباره محدودیت های اعمال شده بر ایران بر اساس توافق هسته ای «به صورتی جدی اطلاعات درستی ندارد»، انتقاد کرد.
او سخنرانی روز سه شنبه دونالد ترامپ را در مجمع عمومی سازمان ملل متحد -که ترامپ طی آن توافق هسته ای را توافقی یک جانبه و شرم آور برای آمریکا توصیف کرد که ممکن است او از آن کنار بکشد- «پوچ» خواند.
ظریف گفت: آنچه این دولت (آمریکا) به واقع می خواهد، حفظ امتیازات گرفته شده از ایران و در عین حال تلاش ابرای گرفتن امتیازات بیشتر از تهران است اما نمی خواهد امتیاز جدیدی را از سوی آمریکا یا دیگر طرف ها بدهد. او گفت: این نوع موضع گیری با متن هر گونه توافق مذاکره شده ای تناقض دارد.
او گفت: «هیچ توافقی کامل نیست، زیرا در هر توافقی شما باید بده بستان داشته باشید. در غیر این صورت، به توافق نخواهید رسید.»
او ایده افزودن پیوست هایی به توافق هسته ای به منظور بر طرف کردن اعتراضات دولت ترامپ را رد کرد، ایده ای که مقامات آمریکایی می گویند به عنوان یک مسیر احتمالی رو به جلوی دیپلماتیک در داخل دولت شایع شده است.
وزیر امور خارجه ایران گفت: «چراما باید بر سر یک ضمیمه گفتگو کنیم؟ اگر شما می خواهید یک ضمیمه داشته باشید، باید درباره همه مفاد ضمیمه وجود داشته باشد.»
ترامپ با قاطعیت اعلام کرد آماده «رد» پایبندی ایران به مفاد توافق هسته ای است، حتی با آن که تیلرسون -یک روز پس از دیدار با ظریف در عصر روز چهارشنبه- اذعان کرد که ایران «از نظر فنی به توافق هسته ای پایبند است.»
بر اساس قوانین آمریکا، رد پایبندی ایران به مفاد توافق هسته ای به معنای پایان دادن به توافق نیست، مگر آن که کنگره به اعمال مجدد تحریم های اقتصادی مرتبط با هسته ای علیه ایران رأی دهد، که به معنای نقض مفاد توافق هسته ای است.
کاخ سفید بر سر چگونگی پیشبرد روند علیه ایران دچار دو دستگی شده است و تیلرسون می گوید برچیدن توافق هسته ای -که در دوران باراک اوباما حاصل شده است- سبب دور شدن هم پیمانان و تقویت ایران برای از سر گیری تولید سوخت هسته ای می شود.
با این حال، هم ترامپ و هم تیلرسون گفته اند که ایران با تداوم حمایت از گروه هایی که آمریکا آنها را سازمان  هایی تروریستی می داند، حمایت از بشار اسد رئیس جمهور سوریه و انجام دادن حملات سایبری علیه همسایگان عرب سنی خود و همچنین آمریکا، «روح» توافق هسته ای را نقض کرده است.
ظریف همچنین گفت:  این شکایت ها خارج از چارچوب توافق هسته ای است که درتابستان 2015 حاصل شد، موضعی که دیگر طرف های توافق غیر از آمریکا در آن اشتراک نظر دارند.
وزیر امور خارجه ایران خاطرنشان کرد اگر همان گونه که ترامپ تهدید کرده است، آمریکا از توافق هسته ای کنار بکشد، «دیگر چه کسی به حرف شما گوش می دهد؟»
او گفت: با چنین تهدیدی، «آمریکا در حال ارسال یک پیام اشتباه است.»
واشنگتن از قبل با هر گونه تلاش برای مذاکره مجدد بر سر توافق هسته ای با مقاومت مواجه شده است و اروپایی ها به طور خصوصی اعلام کرده اند که حتی اگر آمریکا تحریم های هسته ای را بار دیگر بر ایران اعمال کند، آنها چنین کاری نخواهند کرد و بدین ترتیب، هر گونه نفوذ و تأثیری که ترامپ ممکن است به دست یابی به آن امیدوار باشد، از بین می رود.
ظریف گفت: امیدوار است که طی نشست عصر روز چهارشنبه در شورای امنیت، «همگان -به استثناء یک نفر -اعلام کردند این یک توافق خوب است. به طور واضح، منظور او از آن «یک نفر» تیلرسون بود.
پس از نشست چهارشنبه شب، زیگمار گابریل وزیر امور خارجه آلمان نیز در گفتگو با خبرنگاران گفت: «لغو این توافق سبب ارسال یک پیام بسیار منفی می شود. یافتن یک راه دیپلماتیک برای دیگر مناقشات در ارتباط با اشاعه هسته ای به ویژه کره شمالی، کار بسیار دشواری خواهد بود.»

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۳°    ۲۶°