تیتر امشب/ همه پرسی اقلیم کردستان پیش زمینه تجزیه عراق است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
09:01 - جمعه 04 مهر 1399
کد خبر : ۵۲۵۹۹۱
تاریخ انتشار : يکشنبه ۰۲ مهر ۱۳۹۶ - ۲۳:۳۴
حمایت اسرائیل و عواملی که به دنبال ناامنی در منطقه هستند نشان دهنده این است که با محور قراردادن کردها و همه پرسی به دنبال تجزیه عراق هستند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
برخی جریان های سیاسی در اقلیم کردستان به دنبال همه پرسی جدایی اقلیم کردستان از عراق هستند. کاظمی قمی سفیر سابق ایران در عراق درباره اهداف همه پرسی گفت: بارزانی و سردمداران این همه پرسی تجزیه خواهی اقلیم کردستان عراق به دنبال فرافکنی بحران کردستان عراق هستند.
تیتر امشب/ تجزیه عراق در پس همه پرسی اقلیم کردستان
وی افزود: در طول دو سه سال اخیر در نتیجه سیاست های غلط در عراق وضعیت اقتصادی،اجتماعی و امنیتی به سمت بحران پیش رفته است موضوعی که باعث شد  نفت کردستان عراق به سمت رژیم صهیونیستی برود و بحران امنیتی پیش آید.
 
وی یکی از اهداف شکل دهی داعش را مسئله تجزیه عراق خواند و تصریح کرد: بعد از اشغال موصل رژیم صهیونیستی اعلام کرد عراق تجزیه شد و ما از استقلال کردستان اعلام حمایت می کنیم.

کاظمی قمی افزود: ما یک قانون در عراق داریم و یک قانون بین الملل داریم که این همه پرسی مغایر همه اینهاست زیرا میثاق ملی، وحدت ملی را می آورد.

وی مشروعیت اقلیم کردستان عراق برا ر خلاف قانون اساسی عراق دانست گفت:این قانون اجازه برگزاری چنین همه پرسی را نمی دهد و در داخل کردستان هم مرجعی که ادعای برگزاری این همه پرسی را دارد، قانونی نیست.

وی افزود: موضوع استقلال و تجزیه طلبی  که گفته می شود یک آرمان کردی است، خاستگاه خارجی داشته است و رژیم صهیونیستی و آمریکا از این طرح حمایت می کنند.

کاظمی قمی ادامه داد: در طول 50 سال گذشته اقلیم کردستان عراق هیچگاه تا این حد در آسایش و رفاه نبود و نفتی که در این چند سال فروخت معلوم نیست درآمدش به کجا رفت ؟

سفیر سابق ایران در عراق افزود: مشکلاتی که از این پس در کردستان بوجود خواهد آمد، قطعا دردسرهای زیادی از قبیل بستن مرزهای هوایی ایران،برای اقلیم کردستان عراق بوجود خواهد آورد
 
حسن رویوران کارشناس مسائل خاورمیانه هم که در برنامه تیتر امشب حاضر بود ،درباره هدف از برگزاری همه پرسی جدایی اقلیم کردستان عراق گفت: معمولا همه جوامع به دنبال یک شرایط بهتر هستند، آنچه درباره رفراندوم استقلال کردستان مطرح است این سوال را ایجاد می کند که آیا این همه پرسی شرایط را بهتر می کند یا بدتر؟
 
 وی افزود: بستن حریم هوایی ایران و ترکیه به روی پرواز های اقلیم کردستان مشخص می کند که هواپیماهای این اقلیم دیگر قادر به خروج از مرزها نیستند واگر مرزها بسته شود با حجم وابستگی 93 درصد به مواد غذایی اقلیم کردستان با بحران مواجه خواهدشد.
 تیتر امشب/ تجزیه عراق در پس همه پرسی اقلیم کردستان
وی ادامه داد: بارزانی بر اساس قانون اساسی دو دوره می توانست رهبر اقلیم کردستان باشد وی بعد از دوسال به زور در این پست مانده است و به پارلمان اجازه دخالت نداده و دستور تیر نیز داده است. وی باید در ابتدا موضوع خود را مشخص کند.
 
این کارشناس گفت: این رفراندوم ممکن است رای بیاورد چون مردم با این شرایط احساسی برخورد می کنند درحالی که شرایط عقلانی حکم می کند شرایط را بسنجند. تنها اسرائیل است که با همه پرسی موافقت کرده است چون یک هدف سیاسی دیگر مد نظر است.
 
وی ادامه داد: داستان داعش رو به پایان است. اسرائیل و عواملی که در منطقه به دنبال ناامنی هستند در حال حاضر کردها را محور قرار داده اند. علت این که این مساله اتفاق می افتد این است که کار غیر قانونی بارزانی عملی شود و حمایت اسرائیل از کردها نیز به بحران دامن زده است.

وی افزود: در اتحادیه میهنی کردستان دو دستگی دیده می شود و احزاب اسلامی موافق این همه پرسی نیستند اما حزب دموکرات کردستان که در راس آن بارزانی است حامی اصلی همه پرسی است.
 
رویوران گفت: در کردستان فرایند پوپولیسمی حاکم است و شرایط عقلانی حاکم نیست. رفتار غیرمنطقی بر اساس بسیج احساسات رخ داده است. ممکن است خیلی از این رفراندوم حمایت کنند اما هر رای آری رای به ادامه بحران است. همین الان بدون رفراندوم اقلیم کردستان با بدهی های فراوان مواجه است و حتی نمی تواند حقوق را پرداخت کند.
 
وی افزود: در ابتدای عملیات موصل العبادی ده میلیارد دلار به اقلیم کردستان داد اما همچنان قادر به پرداخت حقوق نیستند. این ها نشان دهنده راه اشتباهی است که اقلیم از قبل رفته و قادر به کنترل آن نیست. 
 
رویوران گفت: اقلیم کردستان با سه استان شکل گرفت، این اقلیم با استفاده از فروپاشی نیروهای مسلح در چند استان از جمله نینوا پیشروی کرد. نینوا منطقه ای مسیحی نشین است و سنجار نیز منطقه ای ایزدی نشین است.
 
وی ادامه داد :از دیگر اقدامات این بود که کرکوک را گرفتند. کرکوک در حقیقت عراق کوچک است چون از همه گروه هایی که در عراق هستند در کرکوک دیده می شود. کرکوک به جز قسمت های شرقی، بقیه قسمت های آن کرد نشین نیست. حوزه های نفتی کرکوک را گرفتند و در زمانی که داعش حضور داشت از طریق ترکیه اقدام به فروش غیرقانونی نفت کرکوک کرده اند.
 
این کارشناس افزود: در استان صلاح الدین در منطقه کفری که بخشی از اداری صلاح الدین است نیز پیشروی کرده اند. در قسمت های دیالی در منطقه خانقین نیز حضور دارند.
 
رویوران با اشاره به اینکه ماده 140 قانون اساسی عراق می گوید بعد از ایجاد شرایط باید رفراندوم برگزار شود تا مردم تصمیم بگیرند که می خواهند زیر نظر عراق باشند یا کردستان گفت: در زمان داعش و ناامنی در عراق این همه پرسی ممکن نبود
 
وی گفت: اکنون هم همه پرسی نقض قانون اساسی است که کردستان به زور سرنیزه و اشغال به فکر نقض قانون است،البته مجموعه ای از اقدامات غیرقانونی نه تنها در کردستان بلکه در حاکمیت فدرال عراق در حال شکل گرفتن  است.
 
 
 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۸°    ۳۲°