«آمریکا در شوک بزرگ»
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
05:34 - يکشنبه 04 آبان 1399
کد خبر : ۵۲۷۷۹
تاریخ انتشار : جمعه ۰۲ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۴:۳۰
«گاردین» از افشاگری نوشت:
گاردین فاش کرد پنتاگون، در ارزیابی زیان وارده به امنیت ملی آمریکا ناشی از افشاگری ادوارد اسنودن درباره اسناد سری سازمان امنیت ملی این کشور (اِن اس ای)، نتیجه گیری کرده دامنه اطلاعات فاش شده درباره قابلیت های اطلاعاتی آمریکا گیج کننده است.
«آمریکا در شوک بزرگ»

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، افشاگری ادوارد اسنودن درباره عملیات جاسوسی آمریکا، زیان گسترده و تکان دهنده ای بر قابلیت های اطلاعاتی این کشور وارد ساخته است.
مقاله روزنامه گاردین دریاره اسنودن


روزنامه انگلیسی «گاردین» به نسخه ای از ارزیابی محرمانه سازمان اطلاعات دفاعی آمریکا (دی آی ای)، در پاسخ به دادخواستی که اوائل امسال طبق قانون انتشار اطلاعات بر ضد وزارت دفاع آمریکا مطرح شد، دست یافته است. این گزارش سی و نه صفحه ای که اصلاحات بسیاری برای انتشار آن صورت گرفته است، در ماه دسامبر تحت عنوان «گروه ویژه بازنگری اطلاعات وزارت دفاع- شماره دو: ارزیابی اولیه، زیان ناشی از افشای مطالب محرمانه توسط یک پیمانکار سابق ان اس ای» تدوین شده بود.


اما در حالی که گزارش دی آی ای، زیان های وارده به قابلیت های اطلاعاتی آمریکا را «بزرگ» توصیف می کند، دولت این کشور، هنوز از انتشار هرگونه جزئیات خاص در تائید این نتیجه خودداری می کند.

برابر دستور ریاست جمهوری آمریکا درباره محافظت از اطلاعات محرمانه و چند استثنای دیگر در قانون انتشار اطلاعات، ارزیابی کامل زیان ناشی از افشاگری ها جزو مطالبی نبود که در اختیار گاردین قرار گرفت.

دی آی ای فقط دوازده صفحه از آن گزارش را از حالت محرمانه خارج و منتشر کرد. یک وکیل وزارت دادگستری آمریکا، گفت که دی آی ای اسناد داخلی دیگری را که به گزارش این سازمان اشاره داشته باشد، برای انتشار احتمالی در اواخر امسال مورد بازنگری قرار می دهد.


استیون افترگود، مدیر طرح رازداری دولت در اتحادیه دانشمندان آمریکا، تصمیم به متتشر نکردن برخی جزئیات را زیر سوال برد و گفت: اهمیت این گزارش در این عبارت نهفته است که «دامنه اطلاعات فاش شده درباره قابلیت های اطلاعاتی آمریکا گیج کننده است»؛ اما هیچ گونه جزئیاتی درباره مفهوم این عبارت مهم منتشر نشده است.


این ارزیابی فاقد اطلاعات مرتبط با ان اس ای است و در آن به طور منحصر به مطالب دفاعی غیرمرتبط با ان اس ای پرداخته شده است. این گزارش برای چند فرماندهی ارتش آمریکا در سراسر جهان و هر چهار نیروی نظامی ارسال شده است.


در بخشی از آن گزارش که از حالت محرمانه خارج شده و گاردین به آن دست یافته، فقط آمده است که دی آی ای «با اطمینان بالا به این نتیجه می رسد که افشاگری اطلاعاتی یک پیمانکار سابق ان اس ای، تاثیر «بزرگی» بر دفاع ملی آمریکا خواهد داشت».

به گزارش محرمانه ارزیابی خسارت، نخستین بار در یک گزارش خبری در «نشریه فارین پالسی» به تاریخ نهم ژانویه اشاره شد. در گزارش فارین پالسی، جزئیات ارزیابی دی آی ای به مایک راجرز رئیس کمیسیون اطلاعاتی مجلس نمایندگان، و دموکرات هم رتبه اش دوچ روپرسبرگر نسبت داده شد. قانون گذاران گفتند کاخ سفید به آنها مجوز داده بود درباره آن سند صحبت کنند تا از اهمیت مطالب اسنودن که یک خبرچین قهرمان قلمداد می شود، کاسته شود.


راجرز و روپرسبرگر و قانون گذاران دیگر بارها با اشاره به گزارش دی آی دی ادعا کرده اند افشاگری های اسنودن کارکنان دولتی آمریکا را به خطر انداخته است.


در گزارش منتشر شده شمار اسنادی که ادعا می شود اسنودن به آن دست یافته است، ذکر نمی شود. راجرز و روپرسبرگر، بارها با اشاره به ارزیابی دی آی ای، ادعا کرده اند شمار آن اسناد یک میلیون و هفتصد هزار عدد بود.


واشنگتن پست، اکتبر گذشته به نقل از منابعی که نام نبرد، گزارش داد که اسنودن آن اسناد را از یک شبکه فوق سری بدست آورد که تحت اداره آژانس اطلاعات دفاعی و مورد استفاده شاخه های اطلاعاتی نیروهای زمینی، هوایی و دریایی بود. طبق ادعای واشنگتن پست، اسنودن به سی هزار سند دست یافته بود که به عملیات اطلاعاتی یکی از نیروهای نظامی مربوط می شد.


هیچ مدرکی در تائید ادعاهای صاحب نظران و قانون گذاران مبنی بر اینکه اسنودن هیچ یک از اسناد ان اس ای را در اختیار یک «دشمن خارجی» قرار داده باشد،‌ به دست نیامده است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۰°    ۲۲°