اتخاذ تصمیمات مهم برای توسعه روابط اقتصادی ایران و ترکیه/ ایران و ترکیه لنگر ثبات خاومیانه
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
10:14 - سه‌شنبه 04 آذر 1399
کد خبر : ۵۲۹۱۴۵
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۶
نشست خبری روحانی و اردوغان:
رئیس جمهور، ایران و ترکیه را لنگر ثبات در منطقه حساس خاورمیانه دانست و تاکید کرد: دو کشور برای توسعه روابط مشترک اقتصادی و رساندن مبادلات تجاری به رقم 30 میلیارد دلار، تصمیمات مهمی اتخاذ کرده اند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 رئیس جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری مشترک با رئیس جمهور ترکیه از پاسخ مثبت اردوغان برای سفر به ایران تشکر کرد.
 
آقای روحانی همچنین از چهارمین نشست مشترک راهبردی دو کشور خبر داد و گفت: دو کشور ایران و ترکیه به عنوان دو کشور اسلامی، دوست و قدرتمند در منطقه، امروز لنگر ثبات در منطقه و خاورمیانه هستند.
 
رئیس جمهور با ابراز امیدواری برای توسعه روابط دو کشور در سال های آینده خاطرنشان کرد: در سال های اخیر روابط دو کشور در زمینه های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی روز به روز در حال توسعه بوده است.
 
رئیس جمهور با اعلام اینکه امروز جلسه ای خصوصی با رئیس جمهور ترکیه داشته است گفت: در جلسه مشترک راهبری درباره توسعه روابط دو کشور تصمیمات مهمی اتخاذ شد.
 
آقای روحانی افزود: توسعه روابط بانکی بین دو کشور و تجارت با پول ملی ایران و ترکیه از تصمیمات مهم امروز بود. رئیس جمهور نهایی شدن این تصمیمات را تا پایان هفته آینده اعلام کرد.
 
هدفگذاری ایران و ترکیه برای رسیدن به مبادلات 30 میلیارد دلاری 
 رئیس جمهور تاکید کرد : رسیدن به هدف 30 میلیارد دلار مبادلات تجاری هدف گذاری ایران و ترکیه برای توسعه روابط اقتصادی است.
 
آقای روحانی در مصاحبه مشترک با همتای ترکیه ای خود از آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای پذیرش سرمایه گذاران ترکیه در بخش های گردشگری، نفت و گاز  خبرداد و افزود: در مذاکرات دوجانبه مقرر شد برای تسهیل در تبادلات تجاری و توسعه ترانزیت کالا فعالیت در سه نقطه مهم مرزی بین دو کشور 24 ساعته شود.
 
رئیس جمهور اضافه کرد: برهمین اساس دو مرز مشترک کشور از فردا آماده ارائه خدمات 24 ساعته هستند و یک مرز نیز پس از اتمام کارهای ساختمانی 24 ساعته خواهد شد.
 
رئیس جمهور از آمادگی پذیرش سرمایه گذاران ترکیه در زمینه گردشگری و فعالیت مشترک آژانس های مسافرتی دو کشور خبرداد و گفت: در مذاکرات دو جانبه مقرر شد تا طرف ترکیه گاز بیشتری از ایران خریداری کند و برهمین اساس مذاکرات بین دو وزاتخانه مربوطه آغاز خواهد شد و ایران آماده پذیرش سرمایه گذاران ترکیه در بخش گاز است.
 
آقای روحانی با بیان اینکه بحث در مورد مسائل منطقه و مسئله همه پرسی در اقلیم کردستان محور دیگر مذاکرات با اقای رجب طیب اردوغان بود افزود: هدف نهایی دو کشور ایجاد صلح و ثبات و امنیت در منطقه است و همکاری های سه کشور ایران ترکیه و روسیه برای ایجاد ثبات و امنیت در سوریه و همکاری های سه جانبه ایران و ترکیه و عراق در زمینه مسئله اقلیم کردستان عراق مورد تاکید قرار گرفت.
 
رئیس جمهور با تاکید براینکه دو کشور به هیچ وجه تجزیه طلبی در عراق وسوریه را نمی پذیرند گفت: دو کشور تشدید اختلافات قومی و مذهبی را که از سوی طایفی گران و   بیگانگان برای منطقه طراحی شده است  به هیچ عنوان نمی پذیرند و براین باوریم که  عراق  وسوریه یک کشور واحد هستند و تجزیه این کشورها به هیچ وجه قابل قبول نیست.
 
قدرت های منطقه اجازه فعالیت به تروریسم نمی دهند 
 رئیس جمهور مبارزه با تروریسم را یکی از اهداف مهم ایران و ترکیه دانست و گفت: تروریست ها بدانند که قدرت ها و دولت های منطقه اجازه فعالیت های ناجوانمردانه و ضد انسانی را به آنها نخواهند داد.
 
آقای روحانی در ادامه نشست خبری مشترک با همتای ترکیه ای خود، مردم کردستان عراق را همسایگانی خوب و برادرانی عزیز برای ایران خواند و تصریح کرد: ما نمی خواهیم بر مردم کردستان عراق فشاری وارد کنیم اما  تصمیمات اشتباهی که از سوی برخی از سران این اقلیم اتخاذ شده است باید جبران کنند.
 
رئیس جمهور در ادامه افزود: بنابراین سه کشور ترکیه، ایران و عراق ناچارند تا با اقدامات جدی و ضروری  اهداف راهبردی خود را در منطقه تامین کنند.
 
رئیس جمهور مبارزه با تروریسم را یکی از اهداف مهم دو کشور خواند و گفت: ما با هر گروه تروریستی در هر کجا و با هر نامی چه داعش، چه جبهه النصره و چه پ ک ک و یا هر اسم و عنوان دیگری باید مبارزه کنیم.
 
آقای روحانی خاطرنشان کرد: تروریسم باید بداند که قدرت های منطقه اجازه فعالیت های ناجوانمردانه و ضد انسانی را به آنها نخواهند داد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۳°    ۱۰°