گذرنامه و ویزا برای زوار اربعین الزامی است/ امسال ویزای گروهی صادر نمی شود
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
07:00 - شنبه 27 دی 1399
کد خبر : ۵۳۰۷۶۴
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶ - ۲۳:۳۸
تیتر امشب؛
رئیس کمیته امنیتی و انتظامی ستاد اربعین تاکید کرد که بر اساس تفاهم نامه امضا شده بین ایران و طرف عراقی امسال عبور از مرز بدون داشتن گذرنامه و ویزای قانونی امکان پذیر نیست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
بعد از تاسوعا و عاشورا مشتاقان امام حسین (ع) خود را برای برگزاری هرچه باشکوه تر مراسم اربعین آغاز می کنند و آماده پیاده روی بزرگ اربعین می شوند. در برنامه تیتر امشب شبکه خبر سردار فتحی زاده رئیس کمیته امنیتی و انتظامی ستاد اربعین و حسن پلارک رئیس کمیته مشارکت های مردمی ستاد اربعین الزامات اربعین امسال را اعلام کردند و تمهیدات اندیشیده شده را تشریح کردند.
 
سردار فتحی زاده رئیس کمیته امنیتی و انتظامی ستاد اربعین درباره الزامی بودن گذرنامه در اربعین گفت: برای سفرهای خارجی داشتن گذرنامه الزامی است و نداشتن گذرنامه غیرقانونی است. برای سفر به عراق داشتن ویزای معتبر نیز الزامی است و برابر تفاهم نامه امضا شده ما نیز نمی توانیم اجازه عبور از مرز بدون ویزا و گذرنامه را بدهیم.
گذرنامه و ویزا برای زوار اربعین الزامی است/ امسال ویزای گروهی صادر نمی شود 
او افزود: امسال طرف عراقی تاکید کرده است که گذر از مرز باید با دقت انجام شود و بدون داشتن گذرنامه و ویزا امکان عبور از مرز امکان پذیر نیست.

حسن پلارک رئیس کمیته مشارکت های مردمی ستاد اربعین درباره اقدامات برای گرفتن ویزای اربعین گفت: ستاد اربعین وظایفی را مشخص کرده است. ویزا از الزامات و نیازهای ضروری زائران است  که هم حاکمیت عراق و هم کشور  ایران تاکید دارند که بدون ویزا هیچ کس از مرز عبور نکند. سامانه سماح سامانه اربعین است و علاوه بر 4 مرکز که کنسولگری دارند، دوازده دفتر فرعی هم در شهرهای بزرگ ایجاد شده است که امادگی این را دارند که دریافت ویزا به سهولت انجام شود. همه زائران باید در سامانه سماح ثبت نام  کنند و قیمت ویزا مانند سال قبل همان 40 دلار است که افزایش نیافته است. نرخ بیمه و خدمات به هلال احمر نیز 25 هزار تومان تعیین شده است که جمعا باید پرداخت شود.

سردار فتحی زاده درباره قانون های جدی کشور عراق گفت: عراق امسال تاکید دارد که مقررات جدی اجرا شود. همه تسهیلات را دو کشور فراهم کرده اند تا مردم از ظرفیت ها استفاده کنند. تمهیداتی هم که در ایران اندیشیده شده است بر این مبناست که مقررات به صورت جدی اجرا شود و بنابر تشخیص دستگاه قضا به رفتارهای غیر قانونی، جرائم و تلاش برای عبور غیرقانونی رسیدگی خواهد شد.
 
 پلارک در ادامه درباره آمار زوار اربعین گفت: در سال قبل دو میلیون و 600 هزار نفر زائر داشتیم امسال این تعداد را به سه میلیون نفر ارتقا داده ایم. در بخش اسکان و موکب در قالب دوازده قرارگاه خدماتی، در مرزهای چزابه، مهران و خسروی و استان های منتهی به مرز خدمات رسانی خواهیم کرد. در کربلاو نجف اشرف، در مسیر کربلا و کاظمین، مقبره طفان مسلم و .. نیز در داخل خاک عراق خدمات رسانی انجام خواهد شد.
گذرنامه و ویزا برای زوار اربعین الزامی است/ امسال ویزای گروهی صادر نمی شود 
او افزود:امسال مدت ویزا سه ماهه است و زائران می توانند یک ماه در عراق بمانند. خدمات از 5 صفر تا 25 صفر خواهد بود که مدت بیست روز خدمات رسانی انجام خواهد شد درواقع خدمات رسانی بوسیله خود مردم انجام خواهد شد. میزبان اصلی در داخل عراق خود مردم عراق هستند و ما میهمان هستیم که به کمک میزبان می رویم. مردم، تشکل ها، سازمان ها و هیئت ها در خدمات رسانی کمک می کنند.
پلارک گفت: امسال 15 هزار موکب ثبت نام کرده اند و پروانه صادر شده است که موکب ها تعیین تکلیف و وظایف آنها مشخص شده است. موکب ها با کمک های مردم کار خود را آغاز می کنند و  وظیفه ما اموزش و شرح وظایف است. با هماهنگی با عراق به موکب ها مجوز داده می شود و کار انتقال انجام می شود. در عراق نقاطی که باید خدمات رسانی شود مشخص می شود و مدیریت می شود تا موکب ها مستقر شوند.
 سردار فتحی زاده درباره تمهیدات در مرزها گفت: اولویت اصلی ما تامین امنیت زوار است. ما در ابعاد مختلف در شهرهای مبدا تمهیدات ویژه ای پیش بینی کرده ایم در مسیر نیز تمهیدات امنیتی و حل مشکلات ترافیک انجام می شود در مرزها تمهیدات تسهیل ورود و خروج را انجام داده ایم. فرماندهان استان ها هم پشتیبان هستند.
 او افزود: چگونگی عبور و مرور در مرزهای 4گانه برنامه ریزی شده است.  مرز خسروی هم امسال بازگشایی می شود. بعضی زیرساخت های سال گذشته  که ناقص مانده بود و ایمن سازی جاده ها در دستور کار است و نظارت ها به صورت جدی انجام می شود. پروژه های زیرساخت های آماده سازی اربعین چندساله است که امسال به طور کامل انجام  نشده است اما نسبت به سال گذشته پیشرفت هایی داشته ایم. زیرساخت های پارکینگ ها در حال انجام است و پلیس نظارت جدی دارد. پارکینگ های شخصی نیز در مرزها ساماندهی شده است تا  مردم بتوانند به زوار خدمات رسانی کنند.
رئیس کمیته امنیتی و انتظامی ستاد اربعین در ادامه گفت: اساسا اجازه تردد خودروی شخصی تا نقطه صفر مرزی داده نمی شود اما رانندگان می توانند در جایگاهایی که پیش بینی شده است وسیله نقلیه خود را پارک کنند و ادامه مسیر را با اتوبوس هایی که قرار داده ایم طی کنند. به دلیل حجم زیاد خودرو مرزها کشش ندارد بنابراین توصیه می شود با وسایل نقلیه عمومی سفر را انجام دهند بعد از اتوبوس های مستقر در مرزها استفاده کنند.
در سال گذشته هم طرح ترافیکی که در مرز مهران اجرا شد قفل شدن و ترافیک جدی نداشتیم امسال نیز تمهیدات تسهیل سفر زوار در دست انجام است. 
او افزود: بهتر است در این مسیر مراقب هم باشیم و همدیگر را به زحمت نیاندازیم. نگرانی اصلی ما امنیت مردم است.
 
رئیس کمیته مشارکت های مردمی ستاد اربعین هم در ادامه درباره خدمات رسانی موکب ها گفت: موکب های ما امسال هم رشد کیفی داشته هم رشد کمی.
موکب ها در بخش های مختلف مثل نظافت، فنی، واکس زدن، کمک به حمل بار زورا ...خدمات رسانی می کنند. سال قبل در خیلی از استان ها موکب ها منتظر مهمان های استان های خود بودند و اجازه استفاده به زائران دیگر را نمی دادند امسال آموزش های لازم داده شده که موکب ها از کل زائران پذیرایی کنند.
او افزود: در زمینه تجهیزات ایمنی مثل ماشین های آتش نشانی نیز اندیشیده شده است. پانزده هزار نفر خادم موکب داری داریم که با عنایت مقامات عراقی و سفیر عراق در ایران ویزای مجانی داده ایم. موکب ها کاملا مردمی هستند. هزار و چهارصد موکب تا به الان شناسنامه دار شده اند و  مجوزها صادر شده است.
پلارک گفت: موکب ها مشخص شده اند و نظارت می شوند. از صدا و سیما نیز درخواست داریم  همکاری کند چون در شبکه سراسری یک شماره ستاد اربعین داده شده است و فقط ادرس داده شده اعلام شود.
 
رئیس کمیته امنیتی و انتظامی ستاد اربعین درباره ویزای گروهی گفت: امسال براساس تفاهم نامه و تمهیدات برای سهولت کار زوار ویزا و گذرنامه انفرادی صادر می شود.  از زورا نیز درخواست می شود از نزدیک ترین مرز به  محل زندگی استفاده کنند و براساس تعیین سامانه سماح توصیه  موکد است که مرزی که در سامانه برای هر فرد مشخص می شود تردد فقط از آن مرز صورت گیرد.
او افزود: ما باید با ظرفیت پذیرش در مرز عراق هماهنگ شویم تا ترافیک در مرزها کمتر شود و خدمات رسانی بهتر صورت گیرد. او افزود: پیش بینی این است که امسال سفر ها زودتر انجام خواهد شد و امکانات ما از اول ماه صفر در مرزها فراهم می شود. از مردم نیز درخواست می شود که سفر خود را مدیریت کنند تا در پیک سفر به مشکل ترافیک نداشته باشند. 
 
پلارک در ادامه گفت: در کربلا عمده موکب ها در داخل کربلا و نجف اشرف است. درخواست ما از مردم مدیریت سفر است و اینکه وسایل شخصی و امکانات اولیه حتی دارو به همراه داشته باشند.
 
سردار فتحی زاده در پایان درباره تردد اتباع بیگانه نیز گفت: اتباع بیگانه از مرز شلمچه باید عبور کنند اتباع غیر ایرانی مقیم ایران نیز که دفترچه قانونی دارند با ویزای قانونی می توانند سفر کنند. از مردم درخواست می کنیم کارهای سفر را به روزهای پایانی موکول نکنند. 
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲°    ۱۳°