جزئیات تخلفات اعطای بورس- آقازاده ها اینجا هم حضور دارند

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
13:11 - دوشنبه 28 مرداد 1398
مشاور امنیت ملی عراق: تحریم‌های آمریکا علیه برخی عراقی‌ها تعرض به حاکمیت ملی و مردود است اتحادیه آفریقا حمله شبه‌نظامیان الشباب به نیروی صلح‌بانی مستقر در سومالی را محکوم کرد رئیس شورای نظامی سودان از مشارکت نظامیان این کشور در جنگ یمن حمایت کرد در پی کشته شدن ۵ دانش‌آموز سودانی، شورای نظامی سودان مدارس این کشور را تا اطلاع بعدی تعطیل کرد دانش‌آموزان سوداني در محكوميت كشتار دانش‌آموزان به دست نيروهاي امنيتي در خارطوم تظاهرات كردند تشدید درگیری‌ها در لیبی؛ رسانه‌ها از تعطیل شدن میدان نفتی شراره لیبی خبر دادند نخستین جلسه محاکمه «عمر البشیر»، رئیس جمهور سابق سودان امروز به اتهام فساد مالی برگزار می‌شود کره جنوبی: کره شمالی امروز ۲ موشک بالستیک با برد ۲۵۰ کیلومتر آزمایش کرد انفجار اتوبوس بر اثر برخورد با بمب کنار جاده‌ای در غرب افغانستان ۳۴ کشته و ۱۵ زخمی بر جا گذاشت ناکامی صدها آتش نشان فرانسوی در اطفای حریق جنگل‌های جنوب این کشور روسیه دعوت پرو را برای شرکت در نشستی درباره تحولات ونزوئلا رد کرد روسیه: شورای حکام درباره گزینه مدیرکل جدید آژانس به توافق جمعی رسیده است رویترز: رشد اقتصادی حوزه یورو در ماه‌های گذشته، روند کاهشی داشته است وزارت تجارت ترکیه: صادرات و واردات این کشور در ماه گذشته به صورت محسوسی کاهش یافته است دویچه‌وله: ۶۵۰ هزار نفر در آلمان سرپناه دائم ندارند؛ از این تعداد ۴۸ هزار نفر در خیابان‌ می‌خوابند گاردین: گرم شدن زمین موجب افزایش مرگ و میر و کاهش هوش، رشد و سوء تغذیه کودکان می‌شود
کد خبر : ۵۳۰۸۹
تاریخ انتشار : يکشنبه ۰۴ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۷:۲۹
رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم: از بین 1884 دانشجوی تبدیلی بورس، 228 تن معدل کارشناسی زیر 14 ( شامل 7 تن زیر 12-70 تن 12 تا 13 - 151 تن 13 تا 14) و 305 تن معدل کارشناسی ارشد زیر 16 (شامل 14 تن زیر 14 - 54 تن 14تا15 - 247 تن 15 تا 16) داشتند.
جزئیات تخلفات اعطای بورس/ آقازاده ها اینجا هم حضور دارند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،‌ دکتر مجتبی صدیقی در نشستی خبری گفت: شماری از دانشجویانی که از سال 85 تا 92 به خارج اعزام شده‌اند، شرایط اعلام شده در فراخوان را نداشتند مثلا حداقل معدل کارشناسی باید 14 و کارشناسی ارشد 16 می‌بود که معدل 73 تن در مقطع کارشناسی زیر 14، و 70 تن دیگر در مقطع کارشناسی ارشد، زیر 16 بوده است.

وی با اشاره به تخلفات صورت گرفته در تبدیل وضع دانشجویان بورس خارج به داخل از سال 89 به علت مشکلات ارزی افزود: از بین 1884 نفر تبدیلی، 228 نفر معدل کارشناسی زیر 14 ( شامل 7 نفر زیر 12-70 نفر 12تا13 - 151 نفر 13 تا 14) و 305 نفر معدل کارشناسی ارشد زیر 16 (شامل 14 نفر زیر 14 - 54 نفر 14تا15 - 247 نفر 15تا16) داشتند و 235 تن هم اصلا معدل خود را اعلام نکرده‌اند.

صدیقی گفت: شرط سنی برای تبدیل قبولی های خارج به داخل و پذیرش در دانشگاه های داخلی حداکثر 33 سال پیش بینی شده بود که 325 تن موقع معرفی، فاقد شرط سنی بودند و در پرونده‌های 183 تن نیز سند محضری برای خدمت سپرده نشده است.

وی دانشگاه علامه طباطبایی را با 259 تن بالاترین پذیرش (تبدیل) اعلام کرد و افزود: تقریبا در خصوص نیمی از این 1884 تن، هنوز نظر گزینش یا هیئت مرکزی جذب دانشجو را نداریم.

رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم با بیان اینکه 550 نفر از این افراد در حال حاضر جایابی شده‌اند و حکم بورس را گرفته‌اند، گفت: به ازای هر یک از رشته های علوم انسانی مبلغ 30 میلیون تومان و غیر علوم انسانی 40 میلیون تومان شهریه به دانشگاه ها پرداخت می شود که تا پایان 92 را پرداخت کرده‌ایم.

صدیقی افزود: در این مسیر حضور آقازاده ها و منصوبان هم دیده می شود و نام های این عده هم وجود دارد.

وی شمار مربیان استفاده کننده از شرایط بورس داخل را 933 نفر اعلام کرد و گفت: در این حوزه خیلی شرایط کیفی پیش بینی نشده بود و مربیان با ارسال سابقه می‌توانستند به دانشگاه‌ها معرفی شوند.

وی با بیان اینکه با نظر وزیر علوم وارد بحث پرونده‌های گذشته نشده‌ایم و برخلاف گفته یکی از روزنامه‌ها نبش قبری صورت نگرفته است، گفت: در گزارشی که به کمیسیون علوم و تحقیقات مجلس داده شد، اعضای تاکید بر برخورد داشتند.

صدیقی افزود: نهادهای نظارتی از جمله سازمان بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات از یکسال پیش با استقرار نماینده در سازمان امور دانشجویی به بررسی پرونده ها پرداخته و مواردی را اعلام کرده‌اند و منتظریم نظرشان را در ارتباط با موارد خلاف قانون و آیین نامه مشخص شود و تفسیرهای حقوقی هم معلوم شود.

صدیقی در ادامه افزود: کار اعزام دانشجو به خارج بر اساس قانون 1364 مجلس شورای اسلامی و آئین نامه اجرایی آن به سال 1368 و از طریق آزمون صورت می‌گرفت.

معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه در سال های اخیر، این بند بیشترین متقاضی را داشت، گفت: داوطلبان، افزون بر شرکت در فراخوان می بایست از طرف معاون فرهنگی وزارت علوم یا تشکلی دانشجویی یا مدیرکل بورس و اعزام و یا روسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی معرفی می‌شدند.

صدیقی افزود: اگر داوطلب مستعدی در گوشه کشور بود، اما مورد شناسایی این چهار مرجع قرار نمی گرفت، مورد پذیرش نهایی قرار نمی‌گرفت.

وی شمار دانشجویان اعزامی به خارج از سال 85 تا 92 را 729 تن اعلام کرد.

رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، با بیان اینکه امتیاز بورس خارج امتیاز بزرگی است افزود: برای هر بورس از 600 میلیون یا یک میلیارد تومان هزینه می‌شود.

صدیقی گفت: از سال 89 با توجه به مشکلات ارزی بحث تبدیل قبولی‌های خارج به داخل مطرح شد (دانشجویان اعزام نشده) که 1884 نفر تبدیل به داخل و به دانشگاه‌های داخل معرفی و با گرفتن پذیرش در مقطع دکترا مشغول به تحصیل شدند.

رئیس سازمان امور دانشجویان روند جدید برای تبدیل یا بورس خارج از کشور را همان دو مسیر آزمون و مربی اعلام کرد و افزود: ما اعلام کردیم دانشجویانی که خواستار اعزام به خارج هستند در آزمون دکترا شرکت کنند.

صدیقی گفت: حدود 110 ظرفیت بورس خارج برای سال 93 در نظر گرفته‌ایم و به دانشگاه‌ها اعلام کرده‌ایم دو برابر آن یعنی 220 تن جذب داشته باشند تا پس از مصاحبه علمی و بررسی سوابق نیمی را انتخاب کنیم.

وی افزود: درباره قریب به اتفاق کشورها مشکل خاصی از جهت اعزام دانشجو نداریم.

صدیقی گفت: درباره بورس داخل هم که فراخوان جذب آن در اردیبهشت داده شد، 200 نفر جذب خواهیم کرد و حداقل معدل تراز کارشناسی 15 و کارشناسی ارشد 17 است.

وی افزود: اگر دانشجویان جزو 20 درصد ممتاز دانشگاه های خودشان باشند، می‌توانند تقاضای بورسیه دهند که این عدد قبلا 10 درصد بود.

معاون وزیر علوم گفت: آئین‌نامه مربیان دانشگاه‌ها نیز بازنگری شده و شرایط علمی و 60 درصد نمره ارتقاء ضروری است و دانشگاه‌ها با داشتن سابقه خدمت و حداکثر سن و برابر ظرفیتی که تابستان اعلام خواهیم کرد جذب مربیان را صورت خواهند داد.

صدیقی همچنین از اعزام 400 دانشجوی دکترا برای فرصت مطالعاتی در سال گذشته و دو برابر آن برای امسال خبر داد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۴°    ۳۷°