تیتر امشب/ آغاز مرحله اول رجیستری با دو برند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  پنجشنبه 06 آبان 1400
کد خبر : ۵۳۱۰۸۸
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۶ - ۲۳:۵۶
اجرای طرح رجیستری و ثبت تلفن همراه از آخر مهر با دو مدل (برند) گوشی شروع می شود و تا سه ماه آینده همه مدل ها را شامل خواهد شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 امروز پنج دستگاه متولی رجیستری تلفن همراه روند اجرای این طرح را در جلسه ای بررسی کردند و همان گونه که وزیر ارتباطات گفته این طرح از اواخر مهرماه اجرا می شود. در برنامه تیتر امشب اجرای طرح رجیستری مورد بررسی قرار گرفت که سرپرست سازمان تنظیم و مقررات و ارتباطات رادیویی و  مدیرکل دفتر صنایع برق و الکترونیک وزارت صنعت و مدیرکل فناوری اطلاعات ستاد مبارزه با قاچاق کالا مراحل اجرای این طرح را تشریح کردند و تاکید کردند که اجرای گام به گام این طرح واردات گوشی را هدفمند می کند.
 
 حسین فلاح جوشقانی سرپرست سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گفت: طرح رجیستری یا ثبت تلفن همراه بدین معنی است که مشخصات گوشی در شبکه های تلفن همراه و سامانه های موجود ثبت شود که اگر گوشی در این سامانه ها  و شبکه ها ثبت نباشد قادر به سرویس دهی نخواهد بود.
تیتر امشب/ مرحله اول رجیستری با دو برند آغاز می شود 
او افزود: یک بار در سال 85 این طرح اجرا شد. چون شماره سریال ها قابل کپی کردن بود این طرح متوقف شد. طرح جدید که قرار است از آخر مهر اجرا شود کامل تراست.
 او افزود: بر اساس شماره سریال گوشی و شماره تلفن همراه به صورت یک زوج ثبت می شود. به محض روشن شدن این دو شماره چک می شود که اگر ثبت شده باشد گوشی به فعالیت عادی خود ادامه خواهد داد یعنی گوشی مجاز است در غیر این صورت گوشی به عنوان غیر مجاز شناخته می شود و فرد باید گوشی خود را عوض کند.
جوشقانی گفت: از طرف دیگر اطلاعات در سامانه های گمرک نیز ثبت می شود و این مشخص می کند که گوشی به صورت قاچاق وارد کشور نشده باشد. این زنجیره از گمرکات که وزارت اقتصاد و دارایی نقش دارد شروع می شود و در بازار از عمده فروشی تا خرده فروشی و در وزارت صنعت و معدن و سامانه هایی که باید شماره ها ثبت شود و در شبکه هایی که قرار است ثبت شود ادامه دارد و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز به عنوان متولی نقش هماهنگ کننده را به عهده دارد.
 جوشقانی گفت: از آخر مهر این طرح آغاز می شود که در ابتدا در یک بازه زمانی گوشی ها پایش می شوند. گوشی های روشن و فعال که ثبت شده اند اما گوشی های جدید که  خریداری می شود بعد از روشن شدن پایش می شود. به تدریج دامنه کار گسترش می یابد. این کار را با برندهایی که کمتر در کشور پشتیبانی می شوند شروع می شود. او افزود: این کار عطف به ماسبق نمی شود و گوشی  های قبلی را شامل نمی شود فقط از تاریخی که اعلام می شود، گوشی های جدید مورد پایش و بررسی قرار می گیرند. اگر تاریخ هم اعلام شود و گوشی جدید فعال نشود هم گوشی خریداری شده امکان سرویس دهی نخواهد داشت.
 او افزود: تمامی تلاش این است که تمامی واردکنندگان اموزش لازم را ببینند و بازار تحت تاثیر قرار نگیرد اما ممکن است شیطنت هایی از طرف کسانی که گوشی غیر قانونی وارد کشور می کنند صورت گیرد. از طریق کمیته راهبردی سعی در کنترل بازار داریم و مردم بدانند که این طرح ملی است که کمک می کند از واردات گوشی های قاچاق به کشور جلوگیری شود.
  جوشقانی گفت: در کمیته راهبری تاکید شد که این طرح با مسئولیت شخص وزارت ارتباطات انجام خواهد شد اما همه به اندازه سهمی که در این پروژه دارند مسئول هستند.
 او افزود: تضمین این طرح اراده ای است که پشت این طرح است. همه سعی ما بر این است که این طرح با شکست مواجه نشود. این طرح یک پلت فرم نرم افزاری است و سیستم به کنش هایی که در این طرح ایجاد شود واکنش متناسب را خواهد داشت. 

علی میرنژاد مدیرکل دفتر صنایع برق و الکترونیک وزارت صنعت گفت:برای وارد کننده سامانه تجارت خارجی تعریف شده است که این سامانه برای اخذ شناسه کالا ورود پیدا می کند. در این سامانه برند و  کشور سازنده ثبت می شود.
تیتر امشب/ مرحله اول رجیستری با دو برند آغاز می شود 
بعد بر اساس شناسه کالای داخلی به سمت سامانه تجارت می رود که در این سامانه بر اساس ثبت سفارش اطلاعات گوشی ثبت می شود بعد از ثبت سفارش در سازمان امور اصناف و سازمان حمایت که نمایندگی را تایید کرد ثبت سفارش انجام می شود بعد که کالا به گمرک رسید گمرک بر اساس اطلاعات ثبت شده گوشی را ترخیص می کند. در سامانه تجارت داخلی اطلاعات قابل رهگیری است در آخر هم وقتی فرد برای خرید گوشی مراجعه می کند اگر کالا از طریق مبادی رسمی وارد شده باشد وقتی سیم کارت وارد می شود جوینت انجام می شود که شماره ملی و شماره سیم کارت با هم جوینت می شوند تا گوشی شروع به کار کند.
 او افزود: یک و نیم میلیون گوشی به صورت رسمی وارد کشور شده اند. هدف از این طرح این است که آموزش لازم به واردکنندگان گوشی داده شود و تا به امروز بیش از 200 مورد کد شناسایی کالا گرفته اند و در سامانه ثبت شده است.
 میرنژاد گفت: با توجه به اینکه در فاز اول همه مدل ها وارد طرح نمی شود از نظر میزان گوشی های موجود در بازار مشکلی نخواهیم داشت. او افزود: واردکنندگان کالا علاقمند به رقابت هستند. اگر طرح یکجا اجرا شود ممکن است مشکلاتی بوجود آید اما گام به گام اجرا کردن آن طرح را هدفمند می کند.اجرای این طرح موجب بومی شدن و تولید و اشتغالزایی خواهد شد. 
 
 حمید رضا دهقانی نیا مدیرکل فناوری اطلاعات ستاد مبارزه با قاچاق کالا گفت: واردکننده شناسه کالا می گیرد و با شناسه کالا ثبت سفارش می گیرد که در نهایت منجر به  ترخیص کالا می شود. طبق گفته وزیر ارتباطات این کار با اسکن شبکه شروع می شود و گوشی ها در شبکه ثبت می شود بعد شبکه پایش می شود.
بعد از معرفی دو مدل کار شروع می شود و در ابتدا به همه برندها و مدل ها نمی پردازیم. همچنین برای اینکه هرسیستمی در سطح ملی و گسترده به نتیجه برسد باید مرحله به مرحله پیش رویم تا ذینفعان طرح هم با طرح منطبق شوند و ضرر و زیانی متوجه انها نباشد.
تیتر امشب/ مرحله اول رجیستری با دو برند آغاز می شود 
 دهفانی نیا افزود: آغاز پروژه با برخی مدل ها و برندها آغاز می شود اگر فرد مسافری همان گوشی را در همان زمان وارد کشور کند باید طبق قانون اعلام شده عمل کند.
  او افزود: بیش از 90 درصد گوشی ها غیر قانونی و قاچاق است. وقتی انجمن واردکنندگان مطمئن شوند هزینه می کنند و نیاز بازار برطرف خواهد شد. یکی از دلایل اجرای گام به گام این است که واردات هدفمندتر انجام شود.
دهقانی نیا گفت: اجرای گام به گام اطمینان وارد کننده را بیشتر می کند و جلوی قاچاق گرفته می شود. همه ذینفعان به تناسب از این طرح بهره خواهند برد.
 دهقانی نیا گفت: مدلی که قرار است در طرح رجیستری قرار گیرد، با هماهنگی شرکت های رسمی وارد کننده اعلام خواهد شد. او افزود: انتظار این است که تا سه ماه آینده این طرح همه مدل ها  و برندها را در برگیرد. این قاعده شامل همگان و همه مدل ها خواهد شد.
 او افزود: این طرح به کمیته راهبری بالادستی برای تصمیم جدی و آنی نیاز دارد. وزارت ارتباطات و سه اپرواتور در اجرای این طرح زحمات زیادی کشیده اند که جای تشکر دارد.
 او تاکید کرد: مردم از اجرای این طرح هیچ نگرانی نداشته باشند و در قبال این طرح هیچ هزینه ای از مردم دریافت نخواهد شد. 

برچسب ها: رجیستری ، ثبت ، تلفن همراه
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۳.۵۹°    ۱۴.۷۹°