حمله هکرها به اطلاعات هوایی حساس استرالیا

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
04:06 - چهارشنبه 07 خرداد 1399
کد خبر : ۵۳۱۴۶۳
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۰
وزارت دفاع استرالیا اعلام کرد هکرها اطلاعات مهم و حساسی را در باره برنامه های تسلیحاتی نیروی هوایی این کشور سرقت کرده اند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، مقامات سیدنی روز پنجشنبه اعلام کردند اطلاعاتی که هکرها از برنامه های تسلیحاتی نیروی هوایی این کشور سرقت کرده اند به هواپیماهای اف-35 نیروی هوایی این کشور مربوط می شود. به گفته این منابع، اطلاعات به سرقت رفته مهم و حساس بوده اما طبقه بندی نبوده است.
به اذعان مسئولان وزارت دفاع استرالیا هکرها این اطلاعات را از یک پیمانکار فرعی که برای این وزارتخانه کار می کرد، سرقت کرده اند.
بخش مهمی از اطلاعات ربوده شده به جنگنده های چندمنظوره اف-35 نیروی هوایی استرالیا مربوط می شود که ساخت شرکت آمریکایی لاکهید مارتین است. همچنین قسمتی از اطلاعات مربوط به هواپیماهای شناسایی پی-هشت P-8 نیروی هوایی استرالیا نیز توسط هکرها به سرقت رفته است.
پایگاه اینترنتی  ZDNet  استرالیا گزارش داد شرکت پیمانکاری که با وزارت دفاع استرالیا همکاری می کند ژوئیه سال گذشته هدف این حمله اینترنتی قرار گرفته است اما خبر آن نوامبر گذشته توسط آژانس مبارزه با جرایم سایبری استرالیا ASD منتشر شد.
به گزارش این پایگاه اینترنتی ، میچل کلارک از مسئولان آژانس مبارزه با جرایم سایبری استرالیا روز چهارشنبه در کنفرانسی مطبوعاتی اعلام کرد حدود سی گیگابایت اطلاعات حساسی که مطابق با استانداردهای دولت آمریکا تبادل آنها کاملا محدود بود، در این قضیه به سرقت رفت.
میچل کلارک که خودش روی این پرونده کار کرده است از افشای نام شرکت مقاطعه کار که هدف این حمله قرار گرفته است خودداری اما اذعان کرد اطلاعات به سرقت رفته مربوط به جنگنده های اف-35 و هواپیماهای شناسایی پی-8 نیروی هوایی استرالیا می شود. وی تصریح کرد بخشی از این اطلاعات همچنین به کشتیهای جدید نیروی دریایی استرالیا مربوط می شود.
هکرها در این حمله از ابزاری موسوم به چاینا چوپر China Chopper استفاده کردند که به گفته کارشناسان امنیت انفورماتیک هکرهای چینی از آن به وفور استفاده می کنند.
به گزارش خبرگزاری فراسنه از سیدنی،  کریستوفر پاین وزیر دفاع استرالیا در جمع روزنامه نگاران در منطقه آدلاید اعلام کرد بخشی از اطلاعات به سرقت رفته جنبه تجاری داشته است اما این اطلاعات طبقه بندی نشده بود و در عرصه نظامی نیز خطرناک محسوب نمی شود. وی از پاسخ به سوال روزنامه نگاران مبنی بر این که چه گروه یا کشوری پشت این قضیه قرار دارد، خودداری کرد. اما دولتهای غربی از مدتها پیش هکرهای مستقر در چین را به سرقت اطلاعات محرمانه و اسرار صنعتی و نظامی خود متهم می کنند.
دان تهان معاون امور امنیت سایبری وزارت دفاع استرالیا چند روز پیش اعلام کرد در دوازده ماه گذشته چهل و هفت هزار حادثه سایبری در این کشور ثبت شده است که نسبت به سال گذشته افزایشی پانزده درصدی را نشان می دهد.
پروژه ساخت جنگنده اف-35 که از جمله پرهزینه ترین و گرانترین برنامه های تسلیحاتی تاریخ نظامی آمریکا محسوب می شود اوایل سالهای 1990 شروع شد و ارزش تقریبی آن برای وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) نزدیک به چهارصد میلیارد دلار برآورد شده است. این هواپیما که قابلیت برخاست کوتاه و نشست عمودی را دارد از تابستان سال 2015  به کار گرفته شد.
استرالیا تعهد کرده است هفتاد و دو فروند جنگنده اف -35 به ارزش هفده میلیارد دلار استرالیا ( بیش از یازده میلیارد یورو) از آمریکا خریداری کند.
اما هواپیمای شناسایی پی-8 بر اساس بوئینگ 737 ساخته شده و در عملیات گشتزنی دریایی کاربرد دارد.

­
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °