گفتگوی 18:30/ در طرح تشدید پلاک خودرو اخذ می شود
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 11 مرداد 1400
کد خبر : ۵۳۲۲۴۱
تاریخ انتشار : شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۶ - ۱۹:۵۵
رئیس پلیس راهور تهران بزرگ با تاکید بر برخورد جدی پلیس با خودروهای فاقد معاینه فنی و دودزا گفت: در این طرح پلاک خودرو اخذ می شود پلاک تعمیری داده می شود، 24 ساعت راننده فرصت دارد تا تعمیرات را انجام دهد و معاینه فنی مجدد بگیرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
طرح تشدید برخورد با خودروهای فاقد معاینه فنی و دودزا  از امروز در تهران آغاز شد.سردار رضا مهماندار رئیس پلیس راهور تهران بزرگ با حضور در برنامه گفتگوی 18:30 درباره جزئیات این طرح گفت: امروز طرح تشدید با خودروهای فاقد معاینه فنی و دوزاد بودن در 62 نقطه تهران اجرایی شد. به طور قطع تمامی شهر را پوشش می دهیم و با خودروهای فاقد معاینه فنی و دودزا به شدت برخودرد می کنیم.
او افزود: در شش ماه اول سال دو میلیون قبض جریمه صادر شده است. کار ما به صورت مستمر وجود دارد. وقتی صحبت از دوربین می شود به صورت بیست و چهارساعته و در کل سال کنترل انجام می شود.
 او افزود: از سال گذشته وقتی تصمیم گرفتیم کنترل معاینه فنی مکانیزه شود بانک اطلاعاتی سیم فا تشکیل شد. پلیس، اطلاعاتی که توسط دوربین ها خوانده می شود با بانک اطلاعاتی وزارت کشور مطابقت می دهد اگر در سایت وزارت کشور نباشد فاقد معاینه فنی دانسته می شود و برگ جریمه ظرف 24 ساعت صادر خواهد شد.
گفتگوی 18:30/ طرح تشدید برخورد با خودروهای فاقد معاینه فنی 
سردار مهماندار گفت: اجرای مقررات در اختیار پلیس است اما نیاز به پشتیبانی داریم. نیروها باید تقویت شوند و تجهیزات در اختیار پلیس قرار گیرد. رانندگی با وسیله دودزا 45 هزار تومان جریمه دارد که این مقدار جریمه بسیار ناچیز است در حالیکه این خودرو باید اصلا تردد نداشته باشد. او افزود: در کلان شهری مثل تهران با آلودگی زیاد باید جریمه خودروهای دودزا افزایش یابد.
رئیس پلیس راهور تهران بزرگ در ادامه افزود: در حال حاضر اختیاری که ما داریم این است که در 62 نقطه تهران قرار گرفته ایم و هیچ اغماضی نخواهد شد و به صورت جد برخورد خواهد شد حتی اگر این خودرو نیروی انتظامی، ارگان های دولتی، شرکت اتوبوسرانی، نهادهای دولتی و مردم عادی باشد. پلاک اخذ می شود و 24 ساعت برگه پلاک جلوی شیشه اتومبیل نصب خواهد شد و راننده فرصت دارد در این زمان خودرو را به تعمیرگاه ببرد، مجدد معاینه فنی بگیرد بعد از کنترل پلیس اجازه تردد مجدد بگیرد.
او افزود: ماشین ها تا 4 سال بعد از تولید نیاز به معاینه فنی ندارند اما به دلیل پایین بودن سطح کیفیت خودروهای ما بهتر است بعد از یکسال برای گرفتن معاینه فنی مراجعه کنند. اگر خودرویی معاینه فنی هم داشته باشد ولی دودزا باشد باید مراجعه کند و تعمیرات را انجام دهد مجدد معاینه فنی بگیرد تا پلاک برگشت داده شود.
سردار مهماندار در ادامه درباره برخورد با موتورسیکلت های فاقد معاینه فنی نیز گفت: در این طرح موضوع موتورسیکلت هم در دست کار است اما برای این کار پلیس نیاز به پشتیبانی دارد. برخورد ما با کسانی است که مرتکب تخلفات رانندگی و آلودگی هوا می شوند. یکی از مشکلات این است که مبلغ حمل موتورسیکلت نیز در حال حاضر 5 هزار تومان است که بخش خصوصی حاضر به فعالیت نیست.
سردار افزود: آمادگی داریم ظرف سه ماه با تمامی موتورسیکلت های غیرقانونی برخورد کنیم درصورتیکه حمایت لازم باشد و تجهیزات و وسایل در اختیار پلیس قرار گیرد.
 سردار در آخر توصیه کرد : قبل از اخذ جریمه خودتان برای دریافت معاینه فنی اقدام کنید چراکه پلیس به صورت جدی پیگیری می کند.
 
نواب حسینی منش مدیرعامل معاینه فنی خودروهای تهران در ارتباط تلفنی در باره آمار و ارقام گفت: بالغ بر 3 میلیون 800 هزار خودرو پلاک تهران داریم که از این تعداد 2 میلیون و 300 هزار خودرو مشمول گرفتن برگه معاینه فنی هسنند. از سال گذشته  تعداد یک میلیون و 200 هزار خودرو معاینه فنی گرفته اند و نزدیک به 500 هزار خودرو تهران از شهرستان ها معاینه فنی گرفته اند.
از آبان گذشته میزان خودروهای مشمول جریمه از 30 درصد به 15 درصد رسیده است که نشان دهنده موفقیت این طرح است. میزان جرایمی که صرفا توسط دوربین ها انجام گرفته است به دومیلیون رسیده است.  امیدواریم تشدید برخورد نیز تاثیر خوبی در این زمینه داشته باشد. 
از زمانی که خودرو به مراکز معاینه فنی مراجعه می کند نیاز به بازدید رندمی دارد این طرح (تشدید برخورد)صرفا برای خودروهای فاقد معاینه فنی نیست چه بسا خودروهایی هم هستند که معاینه فنی داشته اند اما در طول اجرای طرح از معاینه فنی خارج شده اند که باید برخورد شود.
گفتگوی 18:30/ طرح تشدید برخورد با خودروهای فاقد معاینه فنی
 حسینی منش در ادامه گفت: به جز مهر و آبان گذشته که میزان مراجعه به مراکز معاینه فنی زیاد بود در حال حاضر در مراکز 13 گانه معاینه فنی طول مرکز کمتر از یک ساعت است اما باز هم کنترل می شود و مراکز به صورت دو شیفته انجام فعالیت می کنند. رانندگان از طریق سایت نیز می توانند نوبت از قبل بگیرند و وقت مراجعه به مراکز به صورت ویژه رسیدگی شوند. همچنین می توان از طریق سایت از طول خدمات رسانی آگاه شد. 6 خط سیار نیز در دست کار است که اولین مرکز یک ماه آینده شروع به کار خواهد کرد و 5 مرکز دیگر نیز به تدریج افزوده خواهند شد.
او افزود: مبلغ 22 هزار تومان برای معاینه فنی در نظر گرفته شده است که برای خودروهایی که در مرحله اول رد می شوند در مرحله دوم 5 هزار تومان اخذ خواهد شد.
 میزان مراجعات برای موتورسیکلت ها در مراکز معاینه فنی در حال حاضر بسیار اندک است. یک موتورسیکلت 8 برابر یک خودرو آلودگی ایجاد می کند 16 و دو دهم درصد آلودگی شهر تهران ناشی از فعالیت موتورسیکلت های دودزاست.
 
 
برچسب ها: خودور ، معاینه فنی ، دودزا
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °