تیترامشب/ پیشگیری از جرایم سایبری با اتکا به فرهنگ اصیل ایرانی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 11 مرداد 1400
کد خبر : ۵۳۲۵۶۸
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۶ - ۰۰:۰۴
رئیس پلیس فتای تهران با تاکید از استفاده صحیح 90 درصدی ایرانیان از فضای مجازی، اتکا بر فرهنگ اصیل ایرانی را بهترین راهکار در مقابل آسیب های فضای مجازی برشمرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

سرهنگ کاکوان رئیس پلیس فتای تهران گفت: اسکینر دستگاه سخت افزاری است که با هدف کلاهبرداری از کارت های بانکی مورد استفاده قرار می گیرد، اسکینرها قادرند رمز کارت را شناسایی و در نهایت در روز های بعد از تک تک کارت های بانکی سرقت کنند.

 تیترامشب/ پیشگیری از جرایم سایبری با اتکا به فرهنگ اصیل ایرانی

رئیس پلیس فتای تهران تاکید کرد: از فروشندگان می خواهیم که اجازه دهند خود مردم از کارت خوان ها استفاده کنند و از مردم نیز درخواست می شود رمز خود را در اختیار فروشنده قرار ندهند.

هادی سجادی معاون امنیت تبادل اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات دیگر مهمان برنامه درباره کلاهبرداری در فضای مجازی گفت: فیشینگ به معنای ماهی گیری است و مصادیق زیادی در فضای سایبری دارد که در امسال 300 فیشینگ در تهران کشف شد.

 تیترامشب/ پیشگیری از جرایم سایبری با اتکا به فرهنگ اصیل ایرانی

او افزود: در این بحث فریب مردم مطرح است به این صورت که صفحه بانکی را در اختیار کاربران قرار می دهد که عملا جعلی است و بعد کشف رمز کارت های بانکی عمل سرقت از حساب بانکی انجام می شود.

همچنین پیشنهادهایی برای خرید نرم افزارهاست که بعد دریافت پول اصل نرم افزار می ماند که اصلا کار نمی کند که به دلیل پرداخت پایین هرگز مورد شکایت قرار نمی گیرند، مورد بعدی باج افزارهاست که روی تلفن های همراه و کامپیوتر فایل ها را کد می کند که بعد از دریافت پول اجازه دسترسی به آن فایل ها صادر می شود که در غیر این صورت این اطلاعات برای هیمشه از بین می رود. مورد بعدی از درگاه ها و یا اپلیکیشن های معتبر نسبت به دریافت نرم افزار مورد نظر است باید استفاده کرد در غیر این صورت مورد کلاهبرداری قرار می گیرند.

او افزود: در کنار مزایای فضای مجازی اگر سواد استفاده از آنها هم داشته باشیم می توانیم دغدغه ها و آسیب ها را هم کاهش دهیم.

سلمان کونانی کارشناس فضای مجازی دیگر مهمان برنامه با انتقاد از استفاده های نابجا از فضای مجازی در کشورمان گفت: در مجمع الجزاری لجام گسیخته فضای مجازی، جرایمی مثل کلاهبردای و فیشینگ یک صدم جرایم اصلی هستند. در جدیدترین رخدادها با قمار سایبری مواجه شدیم که ایران را در این مرتبه به سوم جهان نزدیک کرده است. در این روش داشته ایم که شخص 800 میلیون تومان هم سود گرفته است.
تیترامشب/ پیشگیری از جرایم سایبری با اتکا به فرهنگ اصیل ایرانی 
 او افزود: اطلاعات خود و دیگران را در فضای مجازی در اختیار دیگران قرار میدهیم که خود یک جرم است چون به ناهنجاری های اجتماعی تبدیل می شود. برخی کانال ها مجرم شدن را آموزش می دهند. همسریابی های سایبری نیز به کهکشانی از فساد تبدیل شده است که باید این مسائل جرم انگاری شود.
 
او افزود: مهمترین دلیل آسیب های اجتماعی این است که باید توقع متناسب از قانون داشته باشیم. اول باید بستر سازی کنیم و درباره بستر اجتماعی تحقیق کنیم. او افزود هشدار اصلی متوجه خانواده هاست چراکه اخلاق و ارزش ها از دست رفته است. ما باید با فضای مجازی مانند دنیای مدرن و اروپا برخورد کنیم چون در جوامع اروپایی و امریکا برای بچه های کمتر از دوازده سال گوشی هوشمند ممنوع است.

سرهنگ کاکوان رئیس پلیس فتای تهران بعد از گفته های آقای کونانی کارشناس فضای مجازی تاکید کرد: مردم نگران نباشند، صحبت های دکتر مرا هم نگران کرد، امروز همه معتقد هستند که باید از اینترنت استفاده کرد و باید تلاش شود تا مردم استفاده صحیح از آن را یاد بیگرند، اینکه گفته می شود ایران در رتبه سوم شرط بندی در جهان است اصلا وجود ندارد، البته باندهایی داشتیم که دستگیر کردیم اما انصافا مردم به خوبی از اینترنت استفاده می کنند.

اما کونانی کارشناس فضای مجازی گفت: یک انسان عاقل باید مدافع سود دهی اینترنت باشد. در شبکه تلگرام 80 درصد کاربران آن ایرانی هستند. وقتی 80 درصد یک شبکه ایرانی هستند با چه عقلانیتی بپذیریم که قماربازی در فضای مجازی نداشته باشیم. در کشور امریکا اینترنت مطابق سن طبقه بندی شده است. حتی در مالزی و اسرائیل نیز اینترنت طبقه بندی شده است. ما از معدود کشورهایی هستیم که تسلط چندانی بر فضای مجازی و اینترنت نداریم. در ژوهانسبورگ ساختمانی وجود دارد که پیامک های ساده از فضای مجازی را خریداری می کند که پیام ها را می خواند و به جامعه شناسی تبدیل می کند.

او افزود: در پرونده قتل کودک افغانی که قاتل او نوجوانی بود در مصاحبه اقرار کرد که در گروه های دوست یابی به آدم کشی رسیدم.
 اروپایی ها و امریکایی ها معتقدند که به ازای هر 5 واحد کلیک یک پیغام ناخواسته در کمین کودک است. به ازای هر فعالیت مثبت ممکن است فعالیت منفی نیز رخ دهد.
 
او گفت: در فضای مجازی یاد نگرفته ام که به راحتی احساس آرامش  کنم. گاهی دیده ایم در فضای مجازی و گروه های دوستی بیش از 90 درصد کاربران حداقل حجاب را نیز رعایت نمی کنند.  

سرهنگ کاکوان در ادامه گفت: جدیدترین کلاهبرداری آموزش شیمی از طریق کامپیوتر بود که کاربران باید به صفحه خاصی مراجعه و پول واریز کنند. اوافزود: این را قبول داریم که 90  درصد از ایرانیان از اینترنت استفاده می کنند اما تاکید می کنیم که فرهنگ ایرانی بهترین کار برای پیشگیری از وقوع جرم است.

هادی سجادی معاون امنیت تبادل اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات در ادامه افزود: طرح کوآ طرف کودک و اینترنت است تا کودکان را با استفاده صحیح از این وسایل الکترونیکی و فضای مجازی آشنا کنیم. ما حدود 400 مربی آموزش و پرورش را تحت آموزش قرار داده ایم تا آنها بتواند آموزش های لازم را به دانش آموزان بدهند.

او افزود: ما دو دسته فعالیت مهم فنی برای مبارزه با کلاهبرداری های سایبری داریم، اگر فیشینگ ها به سمت تراکنش های مالی رود به طور خودکار جلوی آن را می گیرد اگرچه نسبی است. 

معاون امنیت تبادل اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات گفت: فضای مجازی رو به توسعه است که اگر امنیت نباشد ممکن است کاربران را با عوارض منفی مواجه کند، ما با سه سطح می توانیم با فیشنیگ ها مقابله کنیم، نخست اقدامات دولتی، دوم شرکت هایی که سیستم را ایجاد می کنند که ممکن است به لحاظ امنیتی دچار باگ هایی باشند و در نهایت مردم که اگر اطلاعات عمومی در این حوزه افزایش یابد می توان آسیب ها را به حداقل رساند.

 کونانی درپایان گفت: تاثیر پذیری از فضای مجازی گاهی اوقات ناخواسته است.
 
سرهنگ کاکوان نیز گفت: اینترنت مفید است اما به گونه ای می توانیم استفاده کنیم که آسیب نبینیم. ملت ما نیز به خوبی از اینترنت استفاده می کنند.
 
هادی سجادی معاون امنیت تبادل اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات نیز تاکید کرد: ملت ما استفاده خوبی از اینترنت دارد و باید کمک کنیم تا پلشتی ها به حداقل برسد.
 
 


برچسب ها: فضای مجازی
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °