طرح ریجستری هزینه ای برای مردم ندارد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  پنجشنبه 14 مرداد 1400
کد خبر : ۵۳۳۸۷۶
تاریخ انتشار : جمعه ۲۸ مهر ۱۳۹۶ - ۲۰:۲۲
پس از چندین بار به تعویق افتادن، سرانجام طرح ریجستری یا اصالت گوشی‌های تلفن همراه از امروز 28 مهرماه آغاز شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
حمیدرضا دهقانی‌نیا- مدیرکل فناوری ارتباطات و اطلاعات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز درباره مفهوم ریجستری کردن گوشی های تلفن همراه گفت : مفهوم این طرح یعنی ثبت گوشیهای همراه در شبکه با هدف جلوگیری از قاچاق گوشی.
وی افزود: بر اساس اصل 13 قانون قاچاق کالا، این طرح پیگیری شد و از صبح امروز کلید خورد و دستگاههای اصلی این طرح ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و  سازمان تنظیم مقررات و سازمان فناوری ارتباطات و اطلاعات و گمرک جمهوری اسلامی ایران هستند.
 دهقانی نیا گفت : این طرح از از گمرگ آغاز شد  و پایش شبکه هم از امروز آغاز شده است و مورد اسکن قرار می گیردو مردم نگرانی نداشته باشند و این طرح ادامه دار خواهد بود.
مدیرکل فناوری ارتباطات و اطلاعات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: بر اساس برآورد این ستاد در سال 95 بیش از 2200 میلیارد تومان سهم قاچاقچیان از گردش مالی بوده است که این مبلغ معادل بودجه دو دستگاه مالی در کشور است.
ابراهیم درستی- رئیس اتحادیه دستگاههای صوتی، تصویری و تلفن همراه نیز گفت: ما در ماه 1/5 میلیون گوشی در بازار نیاز داریم که در سال می شود 15 میلیون گوشی و حدود 75 تا 80 درصد گوشی های بازار ما قاچاق است و سالی 250 میلیون دلار از این طریق به جیب قاچاقچی می رود.
واحد صنفی دوست دارد جنس خوب بفروشد ، اگر سهم بازار تعیین شود، وارد کنندگان قول داده اندکه بتوانند سهم بازار را تامین کنندتا این طرح موفق شود و دست قاچاقچیان کوتاه شود.
درستی ادامه داد:حدود 40 میلیون گوشی در واحدهای صنفی وجود دارد که آنها هم شامل طرح نمی شوندو این طرح فقط شامل گوشیهای وارداتی می شود.
حسین فلاح  معاون وزیر و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نیز در گفتگوی تلفنی با برنامه 18/30 گفت : طرح ریجستری در مرحله اجرا قرار گرفته و ادامه خواهد یافت و اکنون در مرحله پایش شبکه است و شناسه های لازم در دست تهیه است و با اطلاع رسانی به مردم به مرحله بعدی وارد خواهیم شد.
فلاح افزود: صرفا گوشیهای شبکه دیتا می شوند. اگر گوشی از مسیر قانونی وارد کشور شده باشد و در سامانه گمرک ثبت شده باشد و استعلام کنند، هیچ اتفاقی نمی افتد، اما به گوشیهای غیر قانونی سرویس داده نخواهد شد.
 فلاح ادامه داد: اگر گوشی غیر قانونی را بخواهند در شبکه فعال کنند، به صاحب گوشی پیامک داده می شود. گوشیهایی که در دست مردم است ، شامل اجرای این طرح نمی شود و ومجاز می باشندو در زمان پایش مردم باید گوشیهای غیر فعال خود را فعال کنند تا شناسایی شوند.
رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی افزود: ما در این طرح یک کمیته راهبردی داریم و  مردم به هر گونه بحثی در این مورد توجه نکنند و صرفا بخشنامه های کمیته را مد نظر داشته باشندو هر گونه اعمال سیاست از طریق این کمیته به اطلاع مردم خواهد رسید.
فلاح تاکید کرد:این طرح هیچ هزینه ای برای مردم ندارد.
 
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۳۳.۹۹°    ۳۴.۸۴°