توسعه ترانزیت کالا میان ایران، ترکیه و قطر

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
10:12 - يکشنبه 22 تير 1399
کد خبر : ۵۳۳۸۸۴
تاریخ انتشار : جمعه ۲۸ مهر ۱۳۹۶ - ۲۱:۳۷
وزیر راه و شهرسازی کشورمان با احمد ارسلان وزیر حمل و نقل و ارتباطات ترکیه دیدار و بر توسعه ترانزیت کالا میان ایران، ترکیه و قطر تاکید کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، عباس آخوندی درباره دیدار با همتای ترکیه‌ای گفت: با احمد ارسلان وزیر حمل و نقل و امور ارتباطات ترکیه درباره چندین مسئله مهم بحث و گفتگو شدکه اولین موضوع ترانزیت از ترکیه به سمت قطر بود که بخشی از این ترانزیت از ایران می‌گذرد.
آخوندی ادامه داد: پیش تر، قرار بود یادداشت تفاهمی سه جانبه بین ایران، ترکیه و قطر به امضا برسدکه وزیر ترکیه اعلام کرده بود از این موضوع مطلع نشده است تا در قطر حضور یابد و به همین دلیل نیز قرار شد هماهنگی‌های آتی این تفاهمنامه هرچه سریع تر امضا شود.
وزیر راه و شهرسازی افزود: موضوع ترانزیت ترکیه به عراق موضوع دیگری بود که بحث شد. پیش از این بخشی از ترانزیت ترکیه از کردستان عراق انجام می‌شد و همتای ترکیه‌ای در این دیدار، اظهار علاقه مندی کرد بخش‌هایی از ترانزیت خود را که تا پیش از این از کردستان عراق انجام می داد از طریق ایران انجام دهد.
آخوندی همچنین بحث در مورد مشکلات رانندگان ایرانی را موضوع سوم دیدار با همتای ترکیه‌ای خود بیان کرد و گفت: قرار شد برخی رانندگان ایرانی که در ترکیه بر اثر عملیات تروریستی و شبه‌تروریستی صدمه دیده اند و دادگاه ترکیه به نفع آن ها حکم صادر کرده است هرچه سریع تر دولت ترکیه خسارت آنها را پرداخت کند.
وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: همچنین در دیدار با وزیر حمل و نقل و امور ارتباطات ترکیه موضوع معطل بودن رانندگان ایرانی برای برخی از آزمایش ها در گمرک بحث شد. هم اکنون در برخی از مبادی ورودی آن کشور، آزمایشگاه قرنطینه و غیرقرنطینه در گمرک نیست و رانندگان ایرانی که بار به ترکیه می برند برای آزمایشات ناچارند چندین روز در گمرک آن کشور معطل شوند.
قرار شد به دستور دولت ترکیه، هرچه سریع تر آزمایشگاه ها در گمرک مستقر شود تا رانندگان ایرانی با مشکلات کمتری روبرو شوند.
آخوندی همچنین گفت: قرار شد هرچه سریعتر کمیته حمل و نقل کارشناسی جاده‌ای را بین ایران و ترکیه تشکیل دهیم تا تمام مسائل را رسیدگی کند و در اولین فرصت در سطح وزرای دو کشور ایران و ترکیه نشست داشته باشیم.
وزیر راه و شهرسازی فعال‌شدن قطار مسافری ایران به ترکیه را از دیگر موضوع های مورد بحث با همتای ترکیه‌ای خود برشمرد و افزود: فعال شدن قطار مسافری ایران به ترکیه مطرح و قرار شد هرچه سریع تر ترک ها آن را فعال کنند. زیرا اعلام کرده بودند به دلیل مشکل امنیتی امکان تردد نیست.
آخوندی ادامه داد: از جهت فیزیکی خط ریل ایران متصل است و قرار شد خط ریل ایران از طریق مرز رازی- کاپی‌کوی هرچه سریعتر از سوی کشور ترکیه بررسی و نتیجه به ایران اطلاع داده شود تا سریع تر این خط را فعال کنیم.
وی همچنین گفت: اتصال خط آهن ایران از طریق مرز بازرگان به شهر کارس ترکیه از دیگر موارد بحث بود که قرار شد ترکیه نقشه موردنظر خود را به ما بدهد تا بررسی کنیم و اظهار نظر رسمی به آنها ارایه دهیم.
عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی کشورمان به همراه اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری به منظور دیدار و رایزنی با مقامات بلندپایه ترکیه و شرکت در نهمین اجلاس سران سازمان همکاری اقتصادی دی 8 وارد آن کشور شده است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °