بررسی ابر طرح آبی وزارت نیرو در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
03:33 - سه‌شنبه 21 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۵۳۶۵۲۶
تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۸ آبان ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۵
جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ظهر امروز (دوشنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور و با حضور نایب رییس اول مجلس شورای اسلامی و معاون اول قوه قضاییه برگزار شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
دکتر اسحاق جهانگیری در این جلسه با اشاره به گزارش نماینده وزارت نیرو و دبیرخانه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در خصوص میزان پیشرفت و روند اجرای طرح توسعه و عمران غرب کشور در حوزه آب، اظهار داشت: طرح بزرگ توسعه و عمران غرب کشور در حوزه آب از طرح های مهم کشور است که با عنایت ویژه مقام معظم رهبری و اهتمام دولت یازدهم آغاز شد و خوشبختانه با دستاوردهای خوبی همراه بوده است.

معاون اول رئیس جمهور اجرای این طرح را اقدامی بزرگ توصیف کرد و افزود: در اجرای این طرح تا کنون 15 هزار میلیارد تومان از منابعی که با مجوز رهبر معظم انقلاب از صندوق توسعه ملی برداشت شده ، به این طرح تخصیص یافته و این منابع غیر از بودجه عمرانی کشور است.
دکتر جهانگیری از دبیرخانه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی خواست ادامه برنامه های مرتبط با اجرای این طرح را با جدیت هر چه بیشتر پیگیری کند و گفت: ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی باید تمرکزی جدی بر اجرای این طرح معطوف سازد چرا که این طرح با آثار و برکات متعددی از جمله اشتغال زایی و توسعه در نقاط مختلف کشور به ویژه در غرب کشور همراه است.
دکتر پزشکیان نایب رییس اول مجلس شورای اسلامی هم اقدامات دولت در  اجرای طرح توسعه و عمران غرب کشور در حوزه آب را حائز اهمیت دانست و اظهار داشت: باید در خصوص اجرای این طرح اطلاع رسانی بیشتری صورت گیرد چرا که برخی افراد دولت را متهم می کنند که در زمینه مدیریت منابع آب کار زیادی در کشور انجام نشده است.
وی همچنین بر لزوم برنامه ریزی برای تعیین الگوی کشت درمناطق مختلف کشور و نیز صنایع پایین دستی آن تاکید کرد و گفت: در اجرای طرح توسعه و عمران غرب کشور در حوزه آب و زیر کشت بردن اراضی باید همه جوانب نظیر الگوی کشت، صنایع پایین دستی، تامین بازار و استاندارد محصولات کشاوزی دیده شود.

در این جلسه که وزرای صنعت، معدن و تجارت، امور اقتصادی و دارایی، رییس سازمان برنامه و بودجه کشور، رییس سازمان امور اداری و استخدامی کشور، معاون علمی و فناوری رییس جمهور، مشاور اقتصادی رییس جمهور، رییس کل بانک مرکزی، رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی و رییس اتاق بازرگانی نیز حضور داشتند، نماینده وزارت نیرو گزارشی از طرح توسعه و عمران غرب کشور در حوزه آب به عنوان یکی از پروژه های بزرگ و مهم اقتصاد مقاومتی ارائه کرد و گفت: این طرح از سال 1362 در کشور مطرح بوده اما با پیگیری و اهتمام دولت یازدهم و با عنایت ویژه رهبری، کار بزرگی در این زمینه شکل گرفت و امیدواریم با اجرای این طرح فرصت های از دست رفته در دوره های گذشته جبران شود.

در ادامه این جلسه همچنین گزارشی تصویری از مراحل مختلف و میزان پیشرفت اجرای طرح توسعه و عمران غرب کشور در حوزه آب ارائه شد و سپس نماینده وزارت نیرو در خصوص این گزارش به ارائه توضیحاتی پرداخت و گفت: در اجرای این طرح 8 میلیارد دلار با هدف توسعه و عمران غرب کشور در حوزه آب از صندوق توسعه ملی برداشت شد و  200 شرکت پیمانکار و 41 شرکت مشاور مشغول به کار شدند و 259 میلیون متر مکعب خاک برداری و سنگ برداری انجام  و 130 کیلومتر تونل به روش مکانیزه حفر شده است.

نماینده وزارت نیرو همچنین بهره برداری از 27 سد و آبگیری 15 سد، اجرای 197 هزار هکتار شبکه اصلی آبیاری، انتقال آب در جهت توسعه مناطق مرزی کشور، ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی ساکنین مرزنشین، محرومیت زدایی، تثبیت جمعیت و ایجاد امنیت در مناطق مرزی کشور را از جمله نتایج عمده اجرای طرح توسعه و عمران غرب کشور در حوزه آب عنوان کرد و افزود: ایجاد تحرک در مجموعه های کارفرمایی، مشاوره ای و پیمانکاری و نیز فعال سازی ظرفیت صنایع کشور از دیگر نتایج اجرای طرح توسعه و عمران غرب کشور در حوزه آب است. 
 
 رئیس سازمان برنامه و بودجه در پایان چهل و سومین نشست ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، با اشاره به اینکه در جلسه امروز، چگونگی عملکرد و اجرای یک ابرپروژه طرح ملی آب که سازمان برنامه و بودجه ارائه کرد، بررسی شد گفت: در این ابرپروژه 61 طرح، 120 پروژه در 12 استان با اعتباری معادل 6/2 میلیارد دلار و 18 هزار و 600 میلیارد تومان در حال اجراست .
محمدباقر نوبخت افزود: بر اساس گزارش واصله برای سال 95 حداقل 7 طرح مشتمل بر 10 سد بزرگ مورد بهره برداری قرار گرفته و افتتاح شده است.
وی میزان آب مورد استفاده از این سدها را 1/5 میلیارد مترمکعب ذکر کرد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه پیش بینی کرد تا پایان سال جاری، 17 طرح بزرگ با 9 سد با تنظیم 400 میلیون مترمکعب آب به بهره برداری برسد.
وی افزود: با افتتاح این طرح ها، بیش از 70 هزار هکتار شبکه های آبیاری و زهکشی را خواهیم داشت .
آقای نوبخت با اشاره به گزارش ارائه شده در جلسه امروز ستاد اقتصاد مقاومتی در خصوص آب گفت: در این گزارش مشخص شد که ما تا سال آینده می توانیم تمام این طرح ها را به اتمام برسانیم.
وی با اشاره به مطلوب بودن این گزارش افزود: اعداد و ارقام ذکر شده برای اجرای طرح ملی آب که مورد سرمایه گذاری قرار گرفته است، غیر از اعتبارات دولتی است که اکنون برای طرح های عمرانی مورد استفاده قرار می دهیم .
نوبخت گفت: تاکنون توانسته ایم 30 میلیارد تومان از اعتبارات طرح های عمرانی را پرداخت کنیم  که این از محل صندوق توسعه ملی است که با موافقت مقام معظم رهبری 8 میلیارد دلار برداشت شد که تاکنون 6/2 میلیارد دلار آن هزینه شده است .
وی پیش بینی کرد امسال یک میلیارد دیگر نیز از این محل برای تکمیل طرح ها استفاده شود.
نوبخت در خصوص عملیاتی کردن سیاست اقتصاد مقاومتی گفت: بعد از اینکه سیاست اقتصاد مقاومتی را به 56 طرح تبدیل کردیم کار را شروع کردیم و برای هر پروژه ای نیز یک مدیر پروژه مشخص کردیم و اکنون مسئولیت هر پروژه مشخص است.
وی افزود: اکنون در جایگاهی هستیم که کار از دو سال پیش انجام شده و حال باید گزارش نظارتی خود را ارائه کنیم که در جلسه امروز گزارش مربوط به آب ارائه شد و در جلسات بعدی گزارش مربوط به کشاورزی و پس از آن حمل و نقل ریلی ارائه خواهد شد.
نوبخت همچنین در خصوص اجرای طرح های مربوط به ریل و راه آهن گفت : قبل از پایان سال جاری، پنج مرکز استان به شبکه سراسری ریل و راه آهن متصل خواهد شد.  

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۷°    ۲۸°