مصرف غیرمنطقی دارو و چالش های پیش روی نظام سلامت
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
23:54 - چهارشنبه 05 آذر 1399
کد خبر : ۵۳۹۵۹۵
تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۶ - ۰۰:۱۵
مسئول آموزش کمیته کشوری تجویز و مصرف منطقی دارو معتقد است، تجویز منطقی دارو باید بر اساس نیاز بیمار و دوره درمان باشد، منطق این است که بر اساس پروتکل درمانی و تشخیص بیماری، دارو تجویز شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 دکتر نوشین محمدحسینی با حضور در برنامه نبض پزشکی درباره تجویز دارو و استانداردها در جهان گفت: در تجویز دارو باید تشخیص درست باشد.
 
وی افزود: بیشتر بیمارانی که به پزشک مراجعه می کنند، اگر دارو تجویز نشود فکر می کنند کاری انجام نشده است. انتخاب دارو بسیار مهم است و بعد باید پیگیری کرد که آیا داروی تجویز شده منطقی بوده است یا نه؟
 
مسئول آموزش کمیته کشوری تجویز و مصرف منطقی دارو ادامه داد: گاهی برای یک بیمار یک قلم دارو هم زیاد است ولی گاهی برای یک بیمار 10 قلم دارو منطقی است این بسته به بیمار و نوع بیماری اش متفاوت است.
 
 نوشین محمدحسینی افزود: تجویز منطقی دارو باید بر اساس نیاز بیمار و دوره درمان باشد، منطق این است که بر اساس پروتکل درمانی و تشخیص بیماری، دارو تجویز شود. 
 
وی گفت: بر اساس تحقیقات جهانی، نیمی از داروهای تجویز شده مناسب و ایده آل نیست.
 
مصرف غیرمنطقی دارو و چالش های پیش روی نظام سلامت
مسئول آموزش کمیته کشوری تجویز و مصرف منطقی دارو ادامه داد: یک سوم از داروها امکان جابجایی دارد. تقریبا 60 درصد پزشکان راهنمای درست برای استفاده از دارو را به بیمار ارائه نمی دهند بنابراین ممکن است بیمار زمان، دوره مصرف و همچنین نگهداری دارو را رعایت نکند که عوارض در درمان ایجاد شود.
دکتر محمد حسینی در ادامه گفت: تداخل دارویی نیز موجب عوارض دارویی می شود.

محمدحسینی در ادامه افزود: آمار در تجویز منطقی این است که تعداد اقلام تجویزی ما متناسب با آمار جهانی باشد. از نظر قیمت دارو نیز متناسب با نورم میانی جهان هستیم البته دارو در ایران ارزان نیز هست، اما تعداد مراجعه بیمار به پزشک نشان دهنده این است که در موضوع ارجاع، پزشک خانواده و فرهنگ سازی، درست عمل نکرده ایم.

دکتر محمد حسینی گفت: در بعضی موارد خطا در نسخه نویسی دیده می شود و بیماران در تجویز دارو اصرار می کنند که باید پزشکان در این باره مقاومت کنند و دارو باید با تشخیص پزشک باشد.

مسئول آموزش کمیته کشوری گفت: اگر پزشک احساس کند که لازم است با بیمار مدام سروکار داشته باشد تا درمان کامل شود باید اطمینان بین پزشک و بیمار به وجود آید و نیاز نیست خیلی از تشخیص ها با درمان دارویی باشد.

دکترمحمد حسینی افزود: در مصرف بیماریهای اعصاب و روان ما با یک دوره مراجعه به پزشک همان نسخه را ادامه می دهیم.

مسئول آموزش کمیته کشوری ادامه داد: زمانی پزشک و داروساز بسیار در مصرف دارو موثر بودند اما اکنون دخالت بیمار بیشتر شده است و حتی گاهی بدون مشورت پزشک به علت کمبود دانش، دارو را قطع می کند.

دکتر محمد حسینی گفت: از 15 سال پیش تاکنون آموزش مردم آغاز شده است اما هنوز ارگان خاصی مسئولیت مستقیم آن را برعهده نگرفته است. مثلا برای کاهش مصرف آنتی بیوتیک مدارس، ادارات بیمه و رسانه ها همکاری کنند تا مردم را آموزش دهند.

دکتر محمد حسینی افزود: نظارت و قوانین ما خوب هستند، ما با اجرای پروتکل ها و تجویزهای غیرقانونی مشکل داریم.
وی تاکید کرد: در بحث بیماران سرپایی، پزشکان در جزیره خود و داروخانه ها هم در جزیره خود هستند و میان آنها همگونی وجود ندارد. 
 
 
دکتر همایون هاشمی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی دیگر میهمان برنامه با اشاره به رقم تاسف آور مسمومیت دارویی در کشور گفت: ایران دارای بالاترین میزان مسمومیت یعنی چیزی حدود 10 هزار نفر بوده، که این رقم بسیار ناامیدکننده است.

وی گفت: در این باره، بیماری که قرار است با دارو درمان شود، اما با مسمومیت دارویی مراجعه می کند و همین 10 هزار مورد هزینه بالایی به دولت و خانواده تحمیل می کند.
مصرف غیرمنطقی دارو و چالش های پیش روی نظام سلامت
هاشمی در ادامه، مهمترین علت افزایش مصرف دارو در کشور را تشریح کرد و گفت: بیماران، پزشکان، نظارت مسئولان و داروخانه ها، هر سه بخش در ادامه این رفتار غیرمنطقی تاثیرگذار هستند.

 وی گفت: مصرف بیش از اندازه دارو به دلیل تجویز بیش از اندازه پزشکان، فرهنگ مصرف دارویی مردم، تبلیغات کمپانی های دارویی و نیز هزینه بالای ویزیت در درمان خودسرانه بیماران موثر بوده است.

او با تاکید بر نقش ویژه ورزارت بهداشت در این باره، تصریح کرد:  لازم است وزیر بهداشت دوره آموزشی ترتیب دهد که بدنه سازمان تخصصی غذا و دارو مورد نظارت قرار گیرد.  این سازمان باید نظارت شود چون داروخانه ها زیاد شده است و باید نظارتها دقیق تر شوند.
 


 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵°    ۱۰°