آسیب های اجتماعی را کتمان نکنیم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
18:05 - يکشنبه 30 شهريور 1399
کد خبر : ۵۴۹۱۹۳
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۹
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: کتمان مسایل و آسیب های اجتماعی موجب پیچیدگی و حل نشدن آن ها می شود؛ باید این مسایل دیده و درباره آن گفتگو شود و باید در جهت رفع آن آموزش های لازم را ارائه کنیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، علی ربیعی در برنامه نگاه یک با اشاره به اینکه امسال برای نخستین بار در بودجه به طور ملموس و مشخص به موضوع رفع فقر و ایجاد اشتغال پرداخته شده است، افزود: پیش بینی شد بازنشستگان صنایع فولاد برای سال آینده مشکلی نداشته باشند.
وی با اشاره به اینکه در زمینه آمار اشتغال و نرخ بیکاری معمولا مناقشات آماری داریم، گفت: مطالعات ما نشان می دهد افرادی که کمتر از 16 ساعت کار می کنند حدود سه و سه دهم درصد هستند.
ربیعی با بیان اینکه روش محاسبه فقر در جهان متفاوت است، افزود: مهمتر از رقم دقیق تعداد فقرا ، شیوه توانمندسازی آنان است.
وی با اشاره به اینکه شیوه توانمندسازی فقرا در دستور کار قرار دارد، گفت: ریشه کنی فقر شدید از اهداف ماست.
ربیعی با اشاره به انواع فقر از جمله فقر سلامت، فقر زیرساخت ها، فقر مسکن، فقر تغذیه و فقر آموزشی افزود: حدود 9 میلیون نفر بی سواد داشتیم که ما بر روی کلاس اولی ها و بازماندگان از تحصیل برنامه ریزی کردیم و تقریبا موفق شدیم.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: با استفاده از پایگاه های اطلاعاتی که ایجاد کردیم آمار تعداد کلاس اولی ها و بازماندگان از تحصیل و بقیه آمار لازم را داریم.

ربیعی با بیان اینکه در زمینه رفع فقر تغزیه هم اقداماتی را انجام دادیم، افزود: مسکن مهر انرژی دولت را گرفت اما باید مسکن مهر انجام می شد و این وظیفه دولت بود.
وی اضافه کرد: عمده انرژی دولت برای آماده سازی زیر ساخت های مسکن مهر صرف شد و هزینه های اساسی مسکن مهر ایجاد زیرساخت ها بود که انجام آن بر دوش دولت های یازدهم و دوازدهم افتاد.
ربیعی گفت: در وزارت رفاه برای رفع فقر سلامت برنامه ریزی کردیم و حدود 10 میلیون نفر پوشش بیمه سلامت را دریافت کردند.
وی با بیان اینکه درباره رفع فقر درآمدی هم کار کردیم، افزود: افراد جامعه را به 3 طبقه تقسیم کردیم یکی افرادی که به هیچ وجه توانمند نمی شدند مانند برخی سالمندان و معلولان و قرار شد به نحوی به آنان پرداخت کنیم که به حدود 80 درصد حداقل دستمزد برسند.
ربیعی ادامه داد: برخی مستمری بگیران هم وجود دارند که با سابقه کم بازنشست شدند و رقم زیادی دریافت نمی کنند به اندازه ای به آن ها پرداخت می کنیم تا فاصله درآمدی آن ها با حداقل دستمزد پوشش داده شود.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه این اقدامات به صورت آزمایشی در حال اجراست، گفت: در مرحله سوم افرادی هستند که قابلیت توانمند شدن دارند که آن ها را برای یک سال تحت پوشش قرار می دهیم و به فنی و حرفه ای و برنامه های خوداشتغال متصل می شوند.
ربیعی با تاکید بر اینکه مبارزه با فقر نیاز به سیاستگذاری منسجم دارد، افزود: باید توانمندسازی و نظام چند لایه ای ایجاد کنیم و بر اساس برنامه منسجم حرکت کنیم.
وی با بیان اینکه بودجه و منابع ما محدود است، اضافه کرد: امسال دولت پیشنهاد انحلال سازمان هدفمندی یارانه ها را ارائه کرده است و آن را به صندوق رفاه عمومی تبدیل کرد که در قالب لایحه به مجلس ارائه شده است و قرار است زیر نظر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار گیرد.
ربیعی با اشاره به اینکه برخی ها مستحق دریافت یارانه نیستند اما دریافت می کنند، گفت: دولت معتقد است باید بیشتر به افراد نیازمند جامعه توجه شود و باید برای آنان نظام تامین اجتماعی برقرار کنیم.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره اینکه چگونه قرار است کاهش یارانه بگیران برای سال آینده اجرایی شود؟ گفت: با این اقدام وضع دهک های پائین جامعه بهتر می شود و برنامه دولت محدود کردن فقر مطلق و نابودی برخی از ابعاد آن است.
ربیعی با بیان اینکه درباره تامین منابع مالی پیشنهادهایی را در قالب لایحه بودجه به مجلس دادیم، افزود: با مجموع کمک هایی که دولت به صندوق ها ارائه می کند حدود 200 هزار میلیارد تومان پول در حوزه های رفاهی وارد می کنیم که 60 هزار میلیارد تومان به صندوق ها کمک می کنیم.
وی با اشاره به اینکه بی برنامگی و غیرهدفمند کردن از جمله مشکلات است، ادامه داد: بیش از 40 هزار میلیارد تومان یارانه پرداخت می کنیم اما به هدف مورد نظر نمی رسیم.

ربیعی گفت: حاشیه نشینی آسیب اجتماعی نیست بلکه یک مسئله اجتماعی است که باید برای معضلات آن چاره اندیشی کرد. اکنون آمار طلاق در مناطق 1 و 2 تهران بیشتر از مناطق 16 و 18 تهران است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه کتمان مسایل و آسیب های اجتماعی موجب پیچیدگی و حل نشدن آن ها می شود، گفت: باید این مسایل دیده و درباره آن گفتگو شود و باید در جهت رفع آن آموزش های لازم را ارائه کنیم.
ربیعی با اشاره به لزوم همکاری با انجمن های علمی و پژوهشی افزود: مرکز مطالعات تامین اجتماعی را که تعطیل شده بود احیا کردیم و با دانشگاه ها و انجمن های مختلف علمی همکاری داریم.
وی اضافه کرد: رابطه سیاستگذار با سیاستسازان دانشگاهی هنوز خوب نیست و باید بیش از این ها همکاری کنیم.
ربیعی گفت: حدود 40 طرح را برای امسال تعریف می کنیم که بتوانیم نشست هایی را با دانشگاه ها و انجمن های علمی داشته باشیم.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: پارسال 22 میلیون و 588 هزار شاغل داشتیم که این رقم در تابستان امسال به 23 میلیون و 873 هزار شاغل رسیده است.

علی ربیعی در ادامه سخنان خود در برنامه نگاه یک افزود: جمعیت بیکارمان در سال 95 تعداد 3 میلیون و 203 هزار نفر بود اما این رقم در سال 96 به سه میلیون و 110 هزار نفر رسید و این نشان می دهد تغییر چندانی در این زمینه نداشتیم که علت این موضوع آن است که نیروی کار قابل توجهی وارد بازار کار می شود.
وی گفت: قبلا رابطه ای میان رشد اقتصادی و رشد اشتغال وجود داشت اما اکنون این رابطه متناسب نیست به همین علت رشد فراگیر مطرح شده است و اشتغال ما هم به سمت اشتغال فراگیر پیش می رود.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه بیشترین شغل در بخش خدمات ایجاد شده است، افزود: بیش از 100 هزار شغل در حوزه آی تی ایجاد شد و در بهداشت و درمان و گردشگری هم شغل ایجاد کردیم.
ربیعی با اشاره به اینکه حدود 60 و سه دهم درصد شغل ها در حوزه خدمات بوده است، گفت: تحصیل کرده ها وارد حوزه خدمات مولد شده اند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا در دولت دوازدهم نرخ بیکاری در کشورمان تک رقمی می شود؟ گفت: اگر بتوانیم با برنامه ای که در بودجه قرار دادیم در بهبود حمل و نقل و بازسازی بافت فرسوده و ایجاد اشتغال در بخش مسکن و اشتغال خرد و سیاست های اشتغالی دیگر از جمله حق بیمه کارفرمایی و یارانه مزد کار کنیم، این رقم دست یافتنی است.
ربیعی با بیان اینکه معمولا افراد با مهارت، شاغل می شوند، افزود: سعی می کنیم بر اساس مزیت های اشتغال هر استان، آموزش های فنی و حرفه ای لازم را ارائه کنیم.
وی ادامه داد: حدود 20 هزار تومان برای اشتغال فراگیر بودجه قرار دادیم و یارانه 2 درصدی را با سازمان برنامه برای مشاغل پرکشش جلو می بریم .
ربیعی گفت: اشتغال فقط از طریق پول ایجاد نمی شود بلکه مهارت آموزی هم بسیار مهم است.
وی با بیان اینکه برای اشتغال روستایی مشاغل هر منطقه را شناسایی کردیم و بر روی آن سرمایه گذاری می کنیم افزود: این طرح را در هزار روستا آغاز کردیم و برنامه روستا تعاون را داریم جلو می بریم.
ربیعی با اشاره به اینکه نهادهای بازاریابی بین المللی را در کشورمان کم داریم، اضافه کرد: در حال تاسیس نهادهای بازار یابی هستیم تا تولیدات را بازاریابی کنیم.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: اکنون حدود 100 هزار تعاونی فعال داریم و 150 تعاونی دانش بنیان شکل گرفت.
ربیعی با بیان اینکه 11 میلیون عضو تعاونی داریم، افزود: در سال 1392 ، نهصد و نود میلیون دلار از طریق تعاونی ها صادرات داشتیم که این رقم در حال حاضر به 2 میلیارد دلار رسیده است.
وی با اشاره به اینکه تعاون از مسیر اصلی خود دور شده است ، اضافه کرد: ذهنیت خوبی درباره تعاون وجود نداشت اما اکنون این نگاه تغییر کرده است.
ربیعی افزود: ظرفیت ایجاد شغل بر اساس رشد کلاسیک کشورمان حدود 400 تا 500 هزار شغل است اما باید بین رشد کلاسیک و رشد فراگیر، تفکیک قائل شویم.
وی ادامه داد: رشد کلاسیک رشدی است که ناشی از نفت و گاز و فولاد، پتروشیمی و امثال آن است اما با استفاده از رشد فراگیر هم می توانیم شغل ایجاد کنیم و از ظرفیت های جدید مانند شرکت های دانش بنیان استفاده کنیم.
ربیعی با اشاره به اینکه در جهان یک و سه دهم تا حدود 2 و سه دهم درصد از جی تی پی خود را برای این کار اختصاص می دهند، گفت: حدود 20 هزار میلیارد تومان در بودجه سال آینده برای اشتغال فراگیر در نظر گرفتیم.
وی با بیان اینکه جهت گیری های خوبی را داریم، افزود: اگر منابع بودجه محقق شود رسیدن به ایجاد اشتغال 970 هزار نفری برای هر سال طبق برنامه ششم توسعه دست یافتنی است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه رفع فقر و ایجاد اشتغال دو برنامه مهم دولت است، گفت: سیاستگذاری ها و هماهنگی های بین بخشی را انجام دادیم و با مشارکت مردم می توانیم به اهدافمان در این زمینه برسیم.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: برای مبارزه با فقر نیاز به سیاستگذاری منسجم  داریم .
ربیعی گفت: دولت تصمیم گرفته با مدیریت منابع مورد نیاز طرح توانمند سازی  قشرهای ضعیف را تامین کند.
ربیعی در ادامه گریزی به موضوع اشتغال زد و گفت:  پارسال 22 میلیون و 588 هزار شاغل داشتیم که این رقم در تابستان امسال به 23 میلیون و 873 هزار شاغل رسیده است.
به گفته وزیر تعاون جمعیت بیکاردر سال 95 حدود سه میلیون و 200  هزار نفر بود که این رقم امسال تفاوت چندانی نکرده که این امر نشان دهنده ورود قابل توجه جوانان به بازار کار است.
ربیعی با اشاره به اینکه حدود 60 درصد شغل ها در حوزه خدمات بوده است، گفت: تحصیل کرده ها وارد حوزه خدمات مولد شده اند.
 
 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۰°    ۳۲°