گفتگوی 18:30/ دلایل روزهای طلایی بازار بورس
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  پنجشنبه 14 مرداد 1400
کد خبر : ۵۴۹۷۳۹
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - ۲۰:۵۲
کارشناسان معتقدند کاهش نرخ ارز، رشد 20 دلاری قیمت نفت و به دنبال آن افزایش قیمت ارز همه موجب شده تا بورس روزهای طلایی و پر رونق خود را سپری کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

محسن خدابخش مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس و اوراق بهادار در گفتگوی 18:30 تصریح کرد: شاخص های موجود در بازار سرمایه متنوع بوده که هر یک نماد موضوع خاصی است.

گفتگوی 18:30/ روزهای طلایی بازار بورس و ریشه های آن 

او گفت: شاخص کل نشان دهنده کلیت بازار سرمایه است که بر این اساس شرکت های بزرگ، وزن بزرگ و شرکت های کوچک سهم کوچکتری در این بازار دارند.

خدابخش افزود: کاهش نرخ سودهای بانکی و نرخ ارز، همچنین افزایش قیمت های جهانی و قیمت نفت موجب شد تا شاخص بورس رشد خوبی را تجربه کند.

مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: شاخص نشان دهنده، حاصل رشدی است که در صنایع مختلف تجربه شد.

خدابخش گفت: به طور کلی ما بحث حباب را قبول نداریم زیرا آنچه در بازار اتفاق می افتد تلاقی عرضه و تقاضا است.

او افزود: بازار سرمایه در مقابل بازار مسکن و سایر بازارهای دیگر یک جایگزین محسوب می شود، به همین دلیل اگر نرخ سود در بازارهای رقیب دچار تغییر شود، سرمایه گذاران به سوی سایر بازارها از جمله بازار بورس می روند.

مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: جهت ورود افراد غیرحرفه ای به بازار بورس نهادهایی به نام صندوق های سرمایه گذاری  وجود دارند که با ریسک کمتری افراد را وارد بورس می کنند و سرمایه های آنها را به گردش درمی آورند.

به گفته خدابخش فرهنگ سازی در بازار بورس جریانی مداوم است به این معنا که سرمایه گذاران باید با آگاهی وارد این بازار شوند و اگر آگاهی ندارند می توانند بر اساس آموزش آنچه را که نمی دانند، دریافت کنند.

او گفت: اطلاعاتی که سرمایه گذاران بر اساس آن خرید و فروش سهام را انجام  می دهند، باید شفاف باشد؛ طبق قانون، مسئولیت شرکتها با اعضای هیئت مدیره است که در مورد بانکها نیز هیئت مدیره باید به شفاف سازی مالی بپردازند، زیرا در غیر این صورت چنین شرکت هایی برای سرمایه گذاران از جذابیت لازم برخوردار نیستند.

همایون دارابی کارشناس بورس دیگر میهمان برنامه با اشاره به بازار پررونق بورس در 9 ماه گذشته امسال گفت: سرمایه گذاران در سال جاری بیش از 23.6 دهم درصد سود دریافت کرده اند که رقم قابل تاملی است که این امر به این معناست که از هر سه شرکت دو شرکت بازدهی مثبت داشته اند.

او گفت: چند عامل موجب حرکت بازار شده است؛ از جمله کاهش نرخ بهره بانکی که موجب شد تا سرمایه های راکد به جریان بیفتد.

گفتگوی 18:30/ روزهای طلایی بازار بورس و ریشه های آن 

دارایی افزود: افزایش 20 دلاری قیمت نفت و افزایش قیمت ارز همه از جمله دلایلی است که موجب به حرکت درآمدن چرخه بورس با رویکرد مثبت بوده است.

او گفت: ما انتظار داریم بازار بورس تا پایان سال روند مثبت خود را حفظ کند.

دارابی افزود: زمانی که نقدینگی به بازار تزریق می شود موجب حضور جدی شرکت های جدید به بازار می شود که نتیجه آن رشد بازار است.

این کارشناس بازار بورس افزود: اگر بازار بتواند به رشد نقدینگی کمک کند، رشد بازار را به دنبال دارد.

دارابی گفت: با اجرای اصل 44 بنگاه های اقتصادی بیشتری وارد بازار شده اند و در حال حاضر تعداد زیادی اوراق مشارکت، سکوک و ... موجود است که می تواند سرمایه لازم را برای شرکت های تولیدکننده تامین کند.

او گفت: ما نیازمند اصلاح قانون در بازار سرمایه هستیم، زیرا در مواردی شاهد حضور سرمایه داران خرد هستیم که به دلیل عدم شفافیت متضرر می شوند.


برچسب ها: بورس ، تالار شیشه ای ، ارز ، سود ، بهره
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۶.۵۱°    ۲۶.۹۹°