توضیحات سخنگوی دولت درباره افزایش قیمت تخم مرغ و تورم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
22:39 - پنجشنبه 06 آذر 1399
کد خبر : ۵۵۱۶۹۶
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۵ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۲
سخنگوی دولت گفت: رئیس جمهور دستور داده است که به سرعت و به میزان نیاز بازار، واردات تخم مرغ انجام شود تا این مشکلات برطرف شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 محمد باقر نوبخت در نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران، افزود: متاسفانه آنفلوانزای فوق حاد پرندگان روی میزان تولید اثر سوء گذاشت به همین دلیل برای سلامت مردم مجبور شدیم نسبت به معدوم کردن مرغ و تخم مرغ اقدام کنیم.
 
وی گفت: یکی از اقدامات دولت برای کنترل بازار عرضه 110 تن تخم مرغ در میادین است.
سخنگوی دولت با اشاره به اینکه افزایش قیمت تخم مرغ در روزهای اخیر توجه رسانه ها و مردم را به خود جلب کرده است گفت : قیمت تخم مرغ بعنوان یکی از اقلام غذایی مردم یک روال باثبات داشته و در چهار ماهه نخست امسال روند قیمت نزولی بوده به طوریکه در فروردین ماه قیمت هر کیلو تخم مرغ از 5672 تومان به 4750 تومان در تیرماه تقلیل پیدا کرده است .
وی ادامه داد : از مردادماه به خاطر کاهش تولیدات داخلی ما نه تنها قدرت صادرات را از دست داده ایم بلکه در بازار داخلی هم با مشکلاتی روبرو بودیم .
 
نوبخت افزود : تولیدات داخلی ما همیشه بیش از نیاز بوده به طوریکه مصرف ما 900 هزار تن و تولیدات ما یک میلیون و 300 هزار تن بوده است به همین دلیل تفاوت آن را صادر می کردیم .
سخنگوی دولت گفت : مشکلی که در ایران روی میزان تولید اثر سوء گذاشت آنفلوانزای فوق حاد پرندگان بود که غیر از کشور ما کشورهای دیگر هم دچار آن شدند و ما مجبور شدیم برای سلامت مردم نسبت به معدوم کردن تخم مرغ و مرغ اقدام کنیم .
 
وی ادامه داد : در سال گذشته و در شش ماهه اول امسال 23 میلیون و 500 هزار قطعه مرغ تخم گذار معدوم شد و از اول مهر امسال تا دوم دیماه نیز 12 میلیون و 300 هزار قطعه مرغ تخم گذار از دور خارج شدند.
نوبخت افزود: این میزان مرغ معدوم شده 14 تا 20 درصد از ظرفیت واحدهای تولیدی ما را تشکیل می داد .
وی افزود : افزایش قیمت جهانی و تغییر نرخ ارز هم بی تاثیر نبود .
 
نوبخت با اشاره به اینکه ما برای سلامت جامعه این اقدامات را انجام دادیم گفت : دستگاه های نظارتی ما با سرعت و دقت این اقدامات را انجام دادند .
وی افزود: مشکل عمده کاهش تولیدات ما بخاطر این بیماری بوده و بسیاری از کشورهای دیگر از جمله ژاپن و کره نیز نسبت به معدوم کردن مرغ و تخم مرغ خود اقدام کردند .
سخنگوی دولت افزود : در سال گذشته 30 میلیارد تومان برای جبران بخشی از خسارات مرغداران پرداخت شده و امسال نیز 100 میلیارد تومان برای این امر در نظر گرفته شده که 30 درصد آنها را پرداخت کردیم .
سخنگوی دولت افزود: برای رفع این نقیصه اقداماتی صورت گرفت از جمله از طرف وزارت کشاورزی مجوز 19 هزار تن واردات داده شد و برای 22 هزار تن نیز در حال مجوز دادن است .
همچنین 110 تن تخم مرغ نیز برای کنترل بازار در میادین عرضه می شود.
نوبخت گفت: اتفاقات اخیر نشان داد که تصمیم دولت در تفکیک وزارت صنعت و بازرگانی واقع بینانه بوده است .
وی افزود : طبق تصمیمی که در برخی کشورها گرفته شد این تلفیق صورت گرفت و دو وزارتخانه در هم ادغام شد .
وی ادامه داد: شاید برای برخی کشورها این اقدام لازم باشد ولی ما به دو وزارت خانه مستقل نیاز داریم .
سخنگوی دولت افزود : دولت پیشنهاد تفکیک این دو وزارت خانه را به مجلس با فوریت داده بود ولی هنوز از طرف مجلس پاسخی داده نشده است .
وی با اشاره به اینکه ما نمی توانیم با قدرت خرید مردم در خصوص کالاهای اساسی اینگونه برخورد کنیم گفت : ما از مجلس انتظار داریم نسبت به جداسازی این دو وزارت خانه زودتر اقدام کند .
وی افزود : انتظار داریم مجلس به این کار عملی دولت توجه کند تا ما دچار نوسان در برخی اجناس نشویم .
نوبخت افزود : سیاست دولت قطعاً با تنظیم عرضه محصول کنترل بازار است و دولت بر سیاست مهار تورم در لایحه 97 تاکید دارد .
 
منابع حاصل از اصلاح قیمت حامل های انرژی در لایحه بودجه سال 97 صرف حمایت از اشتغال و تولید می شود
­سخنگوی دولت در ادامه نشست خبری هفتگی خود با اشاره به اینکه براساس برنامه ششم توسعه اصلاح قیمت حامل های انرژی تکلیفی برای دولت است، افزود: اما دولت از این مجوز در سال های قبل استفاده نکرد و فقط در سال 93 و 94 بنزین را از 400 تومان به 1000 تومان افزایش داد و پولش را صرف هدفمندی یارانه ها کرد.
سخنگوی دولت با بیان اینکه دولت برای سال آینده تصمیم دارد این منابع را برای اشتغال و تولید استفاده کند، گفت: سال گذشته 17 هزار و 900 میلیارد تومان تسهیلات به 24 هزار واحد کوچک و متوسط داده شد .
وی افزود: برای سال آینده تصمیم داریم این 17 هزار و 900 هزار میلیارد تومان را به 75 هزار میلیارد تومان برسانیم و پیش بینی کردیم تا 17 هزار میلیارد تومان از این رقم به امر اشتغال اختصاص یابد .
آقای نوبخت گفت: بخش دیگری از منابع حاصل از اصلاح قیمت حامل های انرژی برای حمایت از افزایش صادرات غیرنفتی است و از این منابع برای ارائه تسهیلات به این واحدها استفاده می شود.
وی با تأکید بر ضرورت بازسازی و مقاوم سازی در بافت های فرسوده شهری گفت: بخشی از این منابع هم به این موضوع اختصاص دارد.
سخنگوی دولت افزود: دولت در این زمینه برنامه مدونی دارد و تصمیم داریم بافت های فرسوده را از طریق بازسازی مقاوم کنیم و این در ابعاد وسیع محله به محله شامل نقشه هایی است که در آن ساخت بیمارستان و حتی پارک هم دیده شده است.
آقای نوبخت گفت: ما به جای توسعه طرح هایی که آثار سوء دارد، به دنبال مقاوم سازی هستیم و معتقدیم بیش از 240 هزار فرصت شغلی از مقاوم سازی و بازسازی ایجاد می شود.
وی خاطرنشان کرد: در بخش مسکن به تنهایی بیش از 100 رشته شغلی وجود دارد.
آقای نوبخت نوسازی ناوگان حمل و نقل شهری، تاکسی ها و مینی بوس ها را به عنوان بخش دیگری از برنامه های دولت پس از اصلاح قیمت حامل های انرژی اعلام کرد و گفت: این برنامه ها نیاز به منابع مالی دارد.
سخنگوی دولت با تأکید بر اینکه باید بدون اتکا به منابع نفتی برنامه ریزی کنیم، تصریح کرد: البته باید مالیات ها واقع بینانه باشد.

 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۴°    ۱۰°