شرايط اقتصادي ما از شرايط متوسط دنيا بهتر است

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
21:34 - دوشنبه 07 بهمن 1398
کد خبر : ۵۵۳۳۸۷
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۲
رئیس جمهور:
رئيس جمهور ، همدلي و همراهي بيش از پيش همه قوا براي رفع مشكلات مردم را ضروري خواند و با استناد به آمارهاي رسمي از روند توسعه و پيشرفت كشور به رغم همه تلاش هاي دشمنان خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، به نقل از پايگاه اطلاع‌رساني رياست جمهوري، دکتر ر وحانی تصريح كرد: شرايط اقتصادي ما از شرايط متوسط دنيا بهتر است اما اين بدان معنا نيست كه همه مشكلات حل شده است، برخي مشكلات هنوز هست اما بايد با وحدت و همدلي و دست در دست يكديگر ، براي رفع آنها تلاش كنيم.

به گزارش خبرگزاري صداوسيما ، آقاي روحاني روز دوشنبه در جلسه‌اي با روساي كميسيون هاي تخصصي مجلس شوراي اسلامي، ضمن بيان ضرورت تداوم جلسات مشترك با روساي كميسيون هاي مجلس و اهميت اين نشست ها در هماهنگي نزديكتر ميان دولت و مجلس ، به موضوع حوادث چند روز گذشته در كشور اشاره كرد و گفت: طي چند ماه گذشته ما يك انتخابات بسيار شكوهمند و شايد رقابتي‌ترين انتخابات را بعد از پيروزي انقلاب اسلامي داشتيم.

وي افزود: حضور و مشاركت گسترده مردم در سراسر كشور در اين انتخابات كه حتي با  يك مسأله امنيتي و يا نزاع و برخوردي ميان مردم مواجه نبود، بسيار چشمگير بود و گروههاي حاضر در جامعه هر كدام نظر خودشان را مي‌گفتند. اين روند و برگزاري يك انتخابات عظيم و پرشكوه و با حضور گسترده مردم ،  پيروزي بزرگي براي ملت و انقلاب و كشور بعد از حدود 39 سال بود.

رئيس جمهور با بيان برخي توطئه ها كه در ذهن بعضي دشمنان بويژه در مساله  بروز اختلاف ميان نيروها وجود داشت ، گفت: بعد از انتخابات، يك انتظارات و هوس‌هايي يا يك تفكراتي در ذهن دشمنان ما بود كه شرايط اينگونه و يا آنگونه خواهد شد و اختلاف ايجاد مي شود اما شما ديديد يك مراسم بسيار خوب و شكوهمند براي تنفيذ و مراسم بسيار شكوهمند و بي سابقه نيز براي تحليف شكل گرفت كه در آن هيات هايي از 110 كشور جهان شركت داشتند كه در برخي از اين هيات  ها سه تا 4 وزير نيز حضور داشتند.

آقاي روحاني اظهارداشت: بعضي ها از اينها فكر مي كردند روابط سه قوه ، روابطي گسسته، با فاصله و اختلاف مي‌شود اما بحمدالله اين روابط حتي در مقايسه با دولت يازدهم بهتر و نزديك‌تر شد كه در راي اعتماد نمايندگان مجلس به وزرا تبلور يافت. آن جلسه راي اعتماد بسيار شكوهمند و كم‌نظير بود. مجلس حرف خودش را با كمال احترام ، رعايت قانون و  بهتر از هر زمان ديگر زد . تحمل اينها و ديدن اين ميزان از وحدت و اتحاد ، براي مخالفين و دشمنان نظام آسان نبود.

رئيس جمهور با بيان اينكه وحدت و اتحاد نزديك بين نيروهاي مسلح و دولت  و در مرحله بعد نيز موفقيت و پيروزي سياسي بزرگ ملت ايران در دنيا، خوشايند دشمنان ما نبود، تصريح كرد: آمريكايي‌ها كمر بستند كه برجام را از بين ببرند، با ملت ما مبارزه كنند و تحريم ايجاد كنند اما دنيا در برابر آمريكا ايستاد و در اولين گام شكست بزرگي خوردند.

وي با بيان اينكه البته موضوع برجام فراز و نشيب دارد، گفت: طبيعي و معلوم است موضوعي كه يك طرف ما، قدرت‌هاي بزرگ هستند، مخصوصاً يكي از آن كشورها آمريكاست كه با ما دشمني دارد، فراز و نشيب داشته باشد. به هر حال آمريكا شكست بزرگي در برابر متحدينش و حتي اروپا متحمل شد. فقط يكي دو كشور و يك رژيم منفور غاصب از آمريكا حمايت كردند و همه دنيا در برابر اين كشور ايستاد. اين يك پيروزي بزرگ و عظيم و بين‌المللي براي همه ما بود و دنيا هم اين پيروزي را ديد.

رئيس جمهور اظهار داشت: مساله بعدي موفقيتي بود كه براي ثبات و امنيت منطقه و براي از بين بردن تروريسم به دست آورديم. هيچ‌كس ترديد ندارد كه ايران در مبارزه با تروريسم در منطقه،نقش مهم و اساسي داشته است. امروز هم براي صلح، آينده سوريه، ثبات بيشتر عراق، ثبات بيشتر در لبنان و براي دفاع از مظلومين، همه جا ايران نقش مثبت دارد.

آقاي روحاني با بيان اينكه مجموعه اينها براي دشمنان ايران سخت بود، تصريح كرد: مي‌گفتند كه شايد همه اينها هست، ‌ولي كشور از لحاظ اقتصادي و اجتماعي دچار شكست مي‌شود. شما نمايندگان و روساي كميسيون‌هاي مجلس مطلع هستيد، شرايط ما از شرايط متوسط دنيا بهتر است. چرا نبايد بگوييم؛ وضع اقتصادي ما از وضع اقتصادي متوسط دنيا بهتر است.

رئيس جمهور خاطرنشان كرد: امسال رشد اقتصادي ما در 6 ماهه اول، 6 درصد است. تمام كشورها به طور متوسط رشد اقتصادي‌شان 2 الي 3 درصد است. رشد اقتصادي ما از متوسط دنيا بهتر است و ما پيش رفتيم. ما 700 هزار شغل درست كرديم. نتيجه در تابستان امسال نسبت به تابستان پارسال، گواه يك كار عظيم است؛ 700 هزار شغل درست كردن، مگر كار كمي است؟

وي ادامه داد: چند تا كشور مي‌توانند در سال 700 هزار شغل درست كنند؟ تعداد انگشت‌شماري هستند. اما ما اين كار را كرديم. كشوري هستيم كه حقوق ثابت كارگر، كارمند و مستمري‌بگير ما از تورم سالانه بالاتر است. يعني هر سال افزايش حقوقي كه داريم، با تورم سال يا معادل است يا بالاتر است. اين كار بسيار عظيم و بزرگي است.

رئيس جمهور گفت: دهك‌هاي بسيار پايين و مستضعف ما كه مستمري آنها امسال، يعني در 96 نسبت به سال 95 به طور متوسط بيش از سه برابر شده است. كجا داريم؟ در كدام كشور كه اقشار سطح پايين جامعه آن 8 الي 10 ميليون نفر است، مستمري اين افراد در طول يكسال نسبت به سال گذشته به طور متوسط بالاي 3 برابر شده است. ما كار عظيمي كرديم.

آقاي روحاني اضافه كرد: وضع روستاهاي ما از لحاظ برق، آب، گاز و بهداشت را با 5 الي 10 سال پيش مقايسه كنيد تا ببينيد كه تحول بسيار بزرگي رخ داده است. در كشاورزي، يك رشد كم‌سابقه‌اي داشتيم. در توليد گندم، دانه هاي روغني، شكر و ساير محصولات پيشرفت كرديم. پيشرفت قابل ملاحظه اي هم داشتيم.

رئيس جمهور اظهار داشت: خودكفايي در توليد گندم، گازوئيل و صادرات گازوئيل داريم و به سمت خودكفايي در توليد بنزين مي رويم كه كار عظيمي است. در پارس جنوبي، در طول 4 سال معادل همه سال‌هاي قبل كار كرده ايم. فازهاي 10 - 11 را به ثمر رسانديم كه كار بسيار عظيم و بزرگي است.

وي تصريح كرد: در سال گذشته كمبود گاز نداشتيم. براي اولين بار وقتي تركمنستان گاز را قطع كرد، براي ما مشكل ايجاد نكرد. اين براي ما افتخار است. دفعه پيش كه تركمنستان گاز را قطع كرد، ما ناچار شديم پول كلاني بدهيم براي اينكه وصل شود و افزايش قيمت را هم پذيرفتيم. اين دفعه قبول نكرديم و بي‌اعتنايي كرديم و آنها خودشان بعد از 15 روز ناچار شدند كه گاز را وصل كنند.

رئيس جمهور خاطرنشان كرد: در حوزه بهداشت و درمان نگاه كنيم كه نسبت به 5 الي 7 سال پيش وضع‌مان بهتر شده است يا نه؟ ممكن است يكسري مشكلاتي باشد، ما كه نمي‌گوييم همه مشكلات حل شده است. اينكه بعضي‌ها مي‌گويند ما نگوييم كشور ما گل و بلبل است، بله درست است. گل و بلبل نيست، مشكل داريم.

رئيس جمهور اضافه كرد: شما روساي كميسيون هاي تخصصي مجلس بهتر از همه مي‌دانيد كه حل برخي از مشكلات زمانبر است، آماري كه ديروز ديدم بارندگي پاييز امسال نسبت به پاييز متوسط 10 سال گذشته، 55 درصد كاهش يافته است. اينكه دست ما نيست. بايد دعا كنيم رحمت خداوند بر ما نازل شود. در مورد زلزله هم از شمال تا جنوب ايران مي لرزد، اينها كه دست ما نيست ، خداوند بايد كمك كند، البته ما بايد خودمان را در برابر زلزله آماده كنيم.

آقاي روحاني همچنين به مشكل آلودگي هوا در كشور اشاره كرد و اظهارداشت: اين آلودگي در عرض 2روز و يكسال و 5 سال كه بطور كامل برطرف نمي شود بلكه چند تا برنامه مي‌خواهد تا با اين آلودگي‌ مبارزه كنيم. همين امسال و 2ماه پيش به خاطر آلودگي، برخي شهرهاي اروپايي بهم ريخت ،آنجا كه باد و باران است اگر براي مدتي اين اتفاق نيفتد، دچار مشكل مي شوند، لذا اينطور نيست كه چنين مشكلاتي را بتوان به سادگي حل كرد البته اين معنايش اين نيست كه نمي‌توانيم اين مشكل را حل بكنيم، بايد حل كنيم.

رئيس جمهور خاطرنشان كرد: اين مجموعه، دشمن ما را عصباني كرد، وحدت ما تيري بود بر چشم آنها، پيشرفت ما براي آنها غيرقابل تحمل بود، موفقيت ما در دنياي سياست و در برابر آمريكا و رژيم صهيونيستي براي آنها غيرقابل تحمل بود. موفقيت ما در منطقه براي آنها غير قابل تحمل بود. شما مي‌خواهيد آنها انتقام نگيرند؟ شما مي‌خواهيد يك عده افراد را تحريك نكنند؟ ما مي‌بايستي خودمان را براي اين داستان آماده مي‌كرديم. آنها به زبان و صراحت گفتند كه ما اين مشكل را به تهران مي‌كشانيم و به زبان تصريح كردند نه اينكه تحليل ما باشد.

وي تصريح كرد: ملت ايران با صلابت، به خوبي از اين مشكلات  عبور خواهد كرد. ملت ما يك اقليت و گروه كوچك را كه بيايند كاري انجام دهند، شعار خلاف قانون و خواست مردم بدهند و به مقدسات و ارزش‌هاي انقلاب توهين كرده و تخريب اموال عمومي بكنند ، به خوبي جمع مي‌كند.  ملت بزرگ ما هم از چنين حوادثي زياد ديده و هم به راحتي از اينها عبور كرده است، اينها كه چيزي نيست.

رئيس جمهور افزود: دشمن در برابر پيشرفت‌ها و عظمت‌هاي ملت ساكت نمي‌ماند، البته اغفال شده‌هايي هم در جمع معترضين هستند كه خواست به حق دارند، حالا مشكل دارند. موسسات غيرمجاز و تعاوني‌ها كه ربطي به اين دولت نداشته  و حتي مجوز بانك مركزي را هم نداشتند، اينها مجوز‌هايشان مجوزهاي تعاوني براي دهه 80 و قديمي است، اشكالات و مشكلاتي داشتند، دولت براي اينكه اين مسايل را حل كند، تاكنون 11 هزار ميليارد تومان، پول گذاشته، اين بار سنگيني بر دوش دولت است. ما اين كار را كرديم. به عهده ما نيست. مگر بايد اين را دولت حل كند؟ برخي رفتند به يك مؤسسه غيرمجاز اعتماد كردند و اين را هم مي‌گويند كه به موسسه كاسپين بانك مركزي مجوز داده ، شما مي‌دانيد كه موسسه فرشتگان، جزو آنهايي بود كه داخل اين نبود و مجاز نبود داخل اين شود. نمي‌خواهم تفسيرش را بگويم يك قاضي‌ در يكي از شهرها اشتباهي كرده و اين گرفتاري براي ما درست كرده كه ربطي به دولت ندارد.

آقاي روحاني اضافه كرد: ما بايد مشكل مردم را به گونه اي حل مي‌كرديم چرا كه مردم گرفتار شده بودند لذا آمديم پول هاي بيش از سه ميليون نفري كه گرفتار بودند را با يك سود عادلانه اي پرداخت كرديم ، حتي سود عادلانه هم به آنها داده شده است. از تعداد  سپرده‌گذاران 98 درصد مسايل‌شان حل و فصل شده  و 2 درصد مانده حالا ممكن است عدد پولشان بالا باشد ولي تعداد سپرده‌گذار 2 درصد است براي حل آن هم داريم تلاش مي‌كنيم ، يك مشكل قضايي بوده و  مجوزهايي لازم بوده، فكر مي‌كنم كارهايش را در همين هفته بتوانيم سامان دهيم كه اموال آنها در اختيار قرار بگيرد، محاسبه و به آنها رسيدگي شود اما عده‌اي هم مشكلات ديگري دارند، يكسري كارگر هستند كه صاحب كارخانه فعال است. جنس هم توليد كرده و جنسش هم در انبار است، تقاضا در بازار وجود ندارد. پول ندارد پول كارگرش را بدهد.

رئيس جمهور با اشاره به اينكه در بحث اشتغال هنوز تا زماني كه مشكل بيكاري را حل كنيم، فاصله داريم، گفت: مردم مشكلات دارند. طبيعي است، بايد اين مشكلات را حل و فصل كنيم. بنابراين يك عده اعتراض يا انتقاد دارند. به حق انتقاد دارند، منتها بايد طريق و مسير درست و قانوني را براي بيان انتقاد انتخاب كنند. يك عده اي در اين وسط آمدند دارند با تحريك ديگران سوء استفاده مي‌كنند. آن هم معلوم است كه براي چيست؟

آقاي روحاني با بيان اينكه بهترين پاسخ در برابر اينگونه حوادث، چه مشكلات و چه اينگونه مسائل وحدت ملي ما است، اضافه كرد: اولين مصداق وحدت هم وحدت مسئولين است. يعني مجلس، دولت، قوه قضائيه، نيروهاي مسلح و همه افرادي كه در اين كشور مسئوليت دارند، همه بايد كنار هم قرار بگيرند و متحد و يكصدا شوند.

رئيس جمهور با اشاره به اينكه نمي خواهم وارد بحث در اين باره بشوم كه ريشه اين حوادث كه ايجاد شد، از كجا شروع شد و چه بود؟،  اظهار داشت: درباره اين مساله در يك فرصت و زمان ديگر مي‌شود بحث كرد و حرف زد. منتها امروز بايد متحد باشيم. همه دست به دست هم دهيم. ديگر بحث سر اين نيست كه اين براي كدام جناح و حزب است و داراي چه تفكري است. بحث، بحث خود نظام و انقلاب و منافع و امنيت و مصالح ملي و ثبات ما و منطقه است.

آقاي روحاني درباره روش حل مشكل تصريح كرد: هميشه نمي شود مريض را با قرص خوب كرد و گاهي جراحي مي‌خواهد. حالا اگر خانواده‌اي كه بايد اين مريض را به جراح بسپارند، بين‌شان اختلاف نظر شود، يعني يكي بگويد اين بايد جراحي شود، پزشك متخصص هم مي‌گويد جراحي شود، آن طرف هم بگويد من مي‌دانم بايد جراحي شود، اما مي‌ترسم و نمي‌توانم تحمل كنم، مي‌ترسم طوري شود، نگراني پيدا مي‌كند. حالا وقتي دعوا مي‌شود پزشك و جراح بايد چه كار كند، بايستد؟

رييس جمهور خاطرنشان كرد: مثلاً مساله مؤسسات اعتباري غيرمجاز را اگر جراحي نمي‌كرديم، چه مي‌شد؟ غده‌اي بود كه همه بدن اقتصاد ايران را مي‌گرفت. خوب جراحي شد. البته براي دولت به تنهايي كار سختي بود؛ با قوه قضائيه همكاري لازم بود و مجلس و ديگران همه دست به دست هم دادند. اما اگر اين كار را نمي‌كرديم چه مي‌شد. نمي‌توانيم اين كار را نكنيم.

وي گفت: الان مشكل بيكاري و معضل اشتغال داريم. بايد به شكلي آن را حل كنيم. شما مي‌گوييد بودجه اشتغال را از جاي ديگري بياوريد. اهلا و سهلا، شما نمايندگان مجلس هستيد. شما مي‌گوييد اين بودجه را از اينجا نبريم، خوب بگوييد از كجا بياوريم، هر جا بگوييد ما حرفي نداريم.

رييس جمهور افزود: آيا ما اشتغال نمي‌خواهيم؟ خيلي خب، نياييم به مردم بگوييم؟ خب چه كار كنيم؟ به مردم چه بگوييم؟ من به عنوان رييس جمهور شما، برنامه ششم؛ برنامه ششم سر جاي خودش، من به عنوان رييس جمهور يك برنامه‌اي به مردم ارايه دادم و با اين برنامه‌ام مردم به من رأي دادند. خود قانون اساسي هم مي‌گويد برنامه به عهده رييس جمهور است. اصل 134 مي‌گويد خط مشي و برنامه با مشورت وزرا بر عهده رييس جمهور است.

آقاي روحاني اظهار داشت: من برنامه دادم و مردم به اين برنامه رأي دادند. به مردم قول دادم و گفتم فقر مطلق را مي‌خواهم از بين ببرم. به مردم گفتم كه مي‌خواهم مشكل اشتغال را درست كنم. بر اين مبنا مردم آمدند به من رأي دادند. من بايد به مردم چه بگويم؟ بگويم من براي اشتغال برنامه ندارم. بايد بگويم برنامه دارم، براي اينكه برنامه داشتم و در بودجه دادم به مجلس، اما مجلس به هر دليلي آمد گفت من رأي نمي‌دهم. بايد به مردم شفاف بگوييم.

رييس جمهور تصريح كرد: در قديم مجلس مي‌گفت كه دولت بايد شهامت به خرج دهد. وقتي انجام نمي دهيم مي‌گويند دولت شهامت اين كار را ندارد كه معضل را حل كند، مي‌ترسد. خيلي از كارهايي كه مي‌خواهيم انجام دهيم ممكن است عده‌اي موافق نباشند و عده‌اي مخالف باشند. مگر شما در قانون نگفتيد كه حامل هاي انرژي چگونه بايد اصلاح شود. قانون خودتان است، من الان اين بحث را نمي‌خواهم اينجا مطرح كنم. اين كاري كه شما در مجلس انجام مي‌دهيد، قاعدتاً در كميسيون تلفيق بحث مي‌كنيد و مي‌رويد دنبالش. شما مي‌دانيد اگر اشتغال را حل نكنيم به يك نقطه‌ بحران مي‌رسيم.

 رييس جمهور با بيان اينكه مجلس اگر منابع بهتري دارد، آنها را اعلام كند و ما در اين موضوع بحثي نداريم، گفت: آلودگي هوا را چه كار مي‌خواهيد بكنيد. آلودگي باشد يا نباشد؟ نمي‌توانيد در قيمت ها اصلاً دست نبريد و بگوييد آلودگي حل شود؛ پس فردا كه آلودگي زياد مي‌شود، اگر بنا باشد مدارس و حتي ادارات تهران  10 الي 20 روز تعطيل شود، آنوقت مردم مي‌گويند چرا آلودگي را حل نمي‌كنيد. ما يك مشكل ديگر داريم كه آن مشكل را بايد حل و فصل كنيم.

وي با اشاره به وعده دولت به مردم در راستاي از بين رفتن فقر مطلق در كشور،اظهار داشت: اجراي اين كار نياز به منابع دارد و طرح دولت در بودجه اين است كه در سال آينده به مردم اعلام كنيم كساني كه درآمد آنها از حداقل مستمري كه به افراد ضعيف داده مي شود، كمتر است، ثبت نام كرده و ما به آنها كمك كنيم.

رييس جمهور با بيان اينكه سالانه 60 هزار ميليارد تومان از جيب دولت بخاطر كمبود هاي صندوق هاي بازنشستگي، مي رود، گفت: دليل آن عمدتاً به تصميمات مجلس و دولت در گذشته مربوط مي‌شود؛ با تصويب بازنشستگي زودهنگام، ورودي پول به اين صندوق كم شده و خروجي آن زياد مي‌شود و نتيجه آن كسري در صندوق است كه هر سال هم بدتر مي‌شود و سال آينده بايد پول بيشتري براي آن بگذاريد.

آقاي روحاني افزود: از 360 هزار ميليارد تومان بودجه عمومي، 60 هزار ميليارد تومان براي صندوق هاي بازنشستگي و بيشتر از  40 هزار ميليارد تومان براي يارانه نقدي تخصيص پيدا مي كند؛ 60 هزار ميليارد تومان نيز به صندوق توسعه ملي و 10 الي 11 هزار ميليارد تومان هم به عنوان پاداش بازنشستگي مي‌دهيم؛ علاوه بر آن  براي توسعه كشاورزي نيز يارانه هايي ارائه مي كنيم كه در مجموع نزديك به  200 هزار ميليارد تومان از اين 360 هزار ميليارد تومان بخاطر مسايلي كه در اختيار دولت نيست، از دست ما مي‌رود.

 رييس جمهور ادامه داد: آن 60 هزار ميلياردي كه به صندوق‌ها كمك مي‌كنيم حاصل يك فرآيندي است كه  در طول سال‌ها انجام شده و به اينجا رسيده است؛ تقصير ما نيست اما بايد حل كنيم.

وي لايحه بودجه سال 97 را برنامه يكساله دولت بر مبناي 4 سال برنامه‌اي كه به مردم وعده داده است، عنوان كرد و گفت: امسال سال انتخابات نيست و در موقعيت خوبي قرار داريد؛ حالا اگر در بهترين موقعيت مجلس و دولت نمي‌توانيم مسائل را حل كنيم، معنايش اين است كه نمي‌توانيم اين 5 مشكل بزرگ را حل كنيم و به يك نقطه بسيار خطرناك و ناجور خواهيم رسيد.

رييس جمهور با اشاره به اينكه همه ما موقتي بوده و كشور و مردم ماندني و ماندگار خواهند بود، اظهار داشت: معتقدم آنچه كه اين چند روز واقع شده ظاهرش يك نوع تهديد بوده كه بايد آن را به فرصت تبديل كنيم و ببينيم مشكل چيست. چراكه همه اينها كساني نيستند كه از خارج دستور گرفته باشند بلكه عده‌اي از آنها مردمي هستند كه به خاطر احساسات و مشكلات‌شان به خيابان ها آمدند.

وي با بيان اينكه مردم تنها به خاطر مشكلات اقتصادي به خيابان نيامده اند و فقط پول و نان و آب نمي خواهند، افزود: يكي از خواسته هاي مردم اين است كه فضا را بازتر كنيم.

رييس جمهور خاطرنشان كرد: وقتي خودمان همديگر را تضعيف كنيم يعني دولت، مجلس را تضعيف كند ما دو تا با هم قوه قضائيه را تضعيف ‌كنيم و قوه قضائيه هم همه ما را تضعيف كند آيا در چنين صورتي مي‌توانيم پيش برويم، قطعا نمي‌توانيم پيش برويم وقتي خدمات‌مان را كم بيان مي‌كنيم. به هر حال يك كار بزرگي در اين كشور به نام برجام انجام گرفته است اصلا كاري ندارم كه برجام بعدا چه مي‌شود تا همين دو سال، برجام چه خدماتي به ما كرده است؟ برجام هم كه براي دولت نيست بلكه مجلس، شوراي نگهبان و رهبري و شوراي عالي امنيت ملي هم آنرا تصويب كرده است و با هم اين كار را كرده ايم.

آقاي روحاني افزود: چرا اين افتخار برجام را به خوبي بيان نمي‌كنيم و همين افتخار را تبديل مي‌كنيم به كار غيردقيق انجام گرفته ما در برابر آمريكا؟ معلوم است كه ما به آمريكا اعتماد نكرديم. ما كه روي كلمه كلمه و خط خط برجام بحث كرديم، بالا پايين كرديم، 30 ماه شبانه‌روز مذاكره كرديم ، اگر اعتماد داشتيم كه 3 روزه حل مي‌شد و متني را با هم توافق مي‌كرديم چون اعتماد نداشتيم 30 ماه طول كشيده است.

رييس جمهور با طرح اين سوال كه آيا تا اينجاي برجام ما سود برديم يا ضرر كرده ايم؟ ، گفت: اگر سود برديم چرا همه آنرا نمي‌گوييم. دولت خدماتي انجام داده يا نه؟ اگر انجام داده، چرا همه با هم نمي‌گوييم؟اگر نقصي هم دارد و از دولت داريم را هم بگوييم،  چنانچه اشكالي وجود دارد را بايد دولت ، مجلس و قوه قضائيه همه با هم بايد حل كنيم چرا كه مشكل هم براي همه ما است، شما قانوني تصويب كرده ايد ممكن است دقيق نبوده و اصلاحيه بخواهد و يا ممكن است دولت اقدامي كرده كه دقت لازم را نداشته و نيازمند اصلاح باشد و يا قوه قضائيه ممكن است سياستي اتخاذ كرده كه نيازمند اصلاح باشد همه بايد قبول كنيم كه در مسير تغيير صحيح و تحول درست براي رسيدن به اهدافي كه مردم از ما مي‌خواهند حر كت بكنيم.

وي تصريح كرد: اگر همه با هم شويم من ترديد ندارم مردم از ما حمايت مي‌كنند؛ مردم 80 ميليون جمعيت است كه اگر روزي لازم باشد اين مردم در روزهاي آينده بيايند و از نظام حمايت كنند خواهيد ديد كه چه جمعيت ميليوني در خيابان خواهد آمد، معلوم است اينها به معناي مردم نيستند اما اين هم معنايش اين نيست كه ما نسبت به صداي انتقاد و اعتراض بي‌توجه باشيم و گوش نكنيم بلكه بايد گوش كنيم و اين را به يك فرصت تبديل كنيم. ببينيم مسأله و راه حل آن چيست؟ دنبال آن راه‌ حل بگرديم و حل و فصل كنيم.

رييس جمهور با اشاره به اينكه نكاتي در جمع مطرح شد كه مي‌خواستم درباره آنها هم صحبت بكنم، اما فرصت نشد، گفت: خيلي از ديدگاههايي كه مطرح شد، حرف‌هايي است كه ما كاملاً با آن ‌موافقيم. يعني نظر ما يكي است. بايد يك قوانيني را اصلاح كنيم و بايد به سياست‌هاي كلي اصل 44 توجه بيشتر كنيم.

وي اضافه كرد: مسأله مهارت‌آموزي از تأكيدات من در اين دولت بوده و الان، هم در دانشگاه‌ها، هم در آموزش و پرورش و هم در جاهاي ديگر دارد، انجام مي‌شود و كميسيونهاي مجلس همه مي‌توانند به ما كمك كنند. مسكن يكي از مسايلي است كه اين دولت، كاملاً به آن توجه كرده و ما در اين مساله برنامه‌اي كه داريم، تبصره 18 و 19، در تبصره 18 دنبال اشتغال و در رأس آن مسأله بافت فرسوده و مسكن هستيم.

رييس جمهور اظهار داشت: جلسات متعددي براي بافت فرسوده گذاشتم و داريم موضوع را دنبال مي‌كنيم. حتي فردي را گذاشتم براي نظارت ويژه براي بافت فرسوده. اگر مي‌خواهيم اشتغال را درست كنيم، بايد مسكن ما به حركت در بيايد، بايد صنايع و بنگاه‌هاي كوچك و صادرات غيرنفتي به حركت در بيايد. حمل و نقل ما بايد اصلاح شود، تا هم موضوع انرژي حل شود و هم مسأله اشتغال حل شود.

آقاي روحاني با اشاره به اينكه در منبع دست شما باز است، تصريح كرد: به نظر من اگر مجلس، فكر مي‌كند منبع بهتري دارد، در تبصره 18 بيايد از منبع بهتر استفاده كند، ولي اگر ما براي اشتغال سال‌هاي آينده، امسال تصميم‌گيري درستي نداشته باشيم، نمي‌توانيم. شما بدانيد، هيچ مسأله‌اي بالاتر از مسأله اشتغال نيست و هيچ خطري بالاتر از بيكاري نيست. تمام مسايل از جمله مسايل اجتماعي، آسيب‌هاي اجتماعي، مواد مخدر، مسأله خانواده، طلاق، هر جا كه شما برويد، يك ريشه‌اش به مسأله بيكاري و اشتغال برمي‌گردد.

رئيس جمهور ادامه داد: اين مسأله بسيار مهم ما است كه بايد آن را حل و فصل كنيم. قادر هستيم حل و فصل كنيم. شما مي‌گوييد دولت يك منبعي گذاشته و من مي‌خواهم منبع ديگري تعيين كنم. اهلا و سهلا، شما يك منبع بهتر پيدا كنيد، ما در خدمت شما هستيم. مجددا تأكيد مي‌كنم دولت مي‌داند كه در سايه وحدت قوا مي‌تواند كارش پيش برود.

وي خاطرنشان كرد: ما در حسن نيت مجلس و نمايندگان هيچ ترديدي نداريم. نمايندگان محترم با حسن نيت دارند دنبال مي‌كنند. نماينده ملت هستند. هم شما و هم من نماينده مستقيم ملت هستيم. يعني رييس جمهور نماينده مستقيم كل ملت است. تك تك شما هم هر كدام نماينده حوزه انتخابيه هستيد كه وقتي رأي مي‌گيريد طبق قانون اساسي نماينده همه ملت مي‌شويد و در برابر همه ملت مسئوليد.

رئيس جمهور تاكيد كرد: بنابراين هر دو نماينده مردم هستيم و از طرف مردم انتخاب شديم. بايد دست به دست هم دهيم و مشكل مردم را حل كنيم. به اعتقاد من با وحدت و اتحاد و يگانگي حتماً مي‌توانيم از مشكلات عبور كنيم و اين جلسات را هم ان شاء الله استمرار مي‌بخشيم كه بيشتر استفاده كنيم و هماهنگي بيشتري داشته باشيم.

در اين جلسه كه با هدف افزايش تعامل و همكاري دولت و مجلس و بررسي مسائل و موضوعات كلان كشور بويژه موضوعات مرتبط با نحوه اجراي احكام برنامه ششم توسعه و قانون بودجه سال 97 و حوزه هاي فعاليت تخصصي هر يك از كميسيون ها  برگزار شد، روساي كميسيون هاي مجلس به بيان ديدگاهها و نقطه نظرات تخصصي خود در بخش هاي مختلف به منظور بهبود شرايط در حوزه مسائل اقتصادي و معيشتي كشور و مردم پرداختند.

ضرورت استمرار نشست هاي تخصصي ميان دولت و مجلس، موضوعات مرتبط با احكام بودجه و راه هاي تامين مالي، ساماندهي موسسات مالي و اعتباري در حوزه اقتصادي كشور، نگاه مجلس درباره تغيير در قيمت حامل هاي انرژي، تحول در بخش مسكن و تاثيرات آن در رونق اقتصادي، آسيب هاي اجتماعي و راهكارهاي برون رفت از آن، موضوعات مرتبط با بخش هاي فرهنگي، آموزش عالي و قضايي كشور،  ضرورت بازنگري در قوانين و مقررات بازرسي متناسب با شرايط كشور، توجه جدي به معيشت مردم و اقدام عملي در زمينه ايجاد اشتغال در كشور از جمله موضوعات مطرح شده در نشست روساي كميسيون هاي تخصصي مجلس با دكتر روحاني بود.

همچنين در اين جلسه روساي كميسيون هاي تخصصي مجلس درباره مسائل سياست خارجي و ارتقاء امنيت ملي، طرح نظام سلامت و تقدير از اين اقدام دولت، گزارش كميسيون اصل نود در زمينه وظيفه نظارتي مجلس و تاكيد بر توجه سران سه قوه به گزارش هاي اين كميسيون در راستاي حل مشكلات مردم، توجه به حُسن عملكرد سه قوه، شرايط پروژه هاي عمراني و طرح هاي نيمه تمام، توجه به بافت هاي فرسوده، انرژي و محيط زيست و لوايح مربوط به نظام انتخاباتي و امور شوراها، ديدگاه هاي خود را با رييس جمهور در ميان گذاشتند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۱°    ۷°