تیتر امشب/ضرورت ورود حاکمیتی به حوزه دانش بنیان
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
21:09 - پنجشنبه 23 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۵۵۳۴۵۶
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۶ - ۲۳:۳۵
کلیه دستگهای دولتی و غیر دولتی باید آسیبهای اقتصاد دانش بنیان را شناسایی و بر طرف کنند
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

پرویز کرمی دبیر ستاد توسعه اقتصاد دانش بنیان با اشاره به اینکه  در اقتصاد دانش بنیان اهرم اصلی دانش است گفت: این توسعه با مرکزیت کار و اشتغال شکل می گیرند

 وی افزود:در کنار آن تسریع کننده ها شغل دانش بیان شکل می گیرد لذا برای پویایی بیشتر باید مصرف دانش بیان در کنار تولید شکل بگیرد

کرمی ادامه داد: بر این اساس است که اقتصاد دانش بیان شکل می گیرد و دانشگاه ها دیگر وظیفه گرفتن دانشجو و آموزش صرف آن را ندارند بلکه باید برای بازار کار آن هم فکری شود.

وی گفت:دانشگاه ها باید بدانند که درآمد خود را تنها از بودجه سالیانه خود کسب نکنند بلکه تکنولوژی و فناوری های خود را به فروش برسانند.

دبیر ستاد توسعه اقتصاد دانش بنیان با اشاره به اینکه معاونت علمی برای حمایت از شرکتهای دانش بیان تسهیلاتی را در نظر گرفته است گفت: از جمله کمک دولت و شهرداری برای اجازه فعالیت شرکتهای دانش بیان در محل سکونت، و یا یک سری معافیت ها گمرکی و غیره است و در مجموع تلاش شد تا موانع کسب و کار رفع شود

وی ادامه داد:البته در این میان پولی رد و بدل نشده اما مشکلات پیش روی شرکت های دانش بیان را رفع کرده است.

کرمی گفت:ما نیازمند این هستیم تا دستگاه های دولتی موانع پیش روی شرکتهای دانش بنیان را رفع و رجو کند.

وی با اشاره به اینکه ما 110 خدمت را به شرکت های دانش بیان ارائه می دهیم تصریح کرد: از جمله این خدمات ایجاد بازار در خارج از مرزها است و براین اساس با ارائه نمایشگاه هایی این فرصت برای این شرکتها ایجاد می شود تا بتوانند با حضور در این نمایشگاه به معرفی خود و محصولات خود بپردازند.

وی افزود:شرکتهای دانش بیان برای ما همانند ستون هایی است که برای اقتصاد مقاومتی لازم و ضروری است لذا از آنها حمایت می کنیم.

دبیر ستاد توسعه اقتصاد دانش بنیان گفت: مصرف دانش بیان و بازار  تکمیل زیست بوم با بازیگران مختلف در این حوزه و رفع موانع از جمله اصول اصلی برای رشد شرکتهای دانش بنیان است که باید به کمک حاکمیت و مردم حل و فصل شود.

وی با اشاره به اینکه برای حضور پرقدرت شرکتهای دانش بنیان در صحنه بین الملل باید فضا ایجاد شود،افزود: مردم و دولت باید خودشان بخواهند تا اقتصاد دانش بنیان شکل بگیرد و رشد کند.

کرمی گفت: اقتصاد کشور در حوزه سنتی تقریبا به بن بست رسیده لذا این شرکتهای دانش بنیان می توانند اقتصاد کشور را پویا کنند.

تیترامشب

در ادامه مجید دهبیدی معاون پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف گفت: هر نهادی که در کشور شکل گرفته ماموریتی دارد که متناسب با آن فعال است

وی افزود: براین اساس اتفاقی که در دانشگاه ها افتاده عمل به ماموریت اصلی آنها یعنی تربیت نیروی آگاه بوده است

دهبیدی با اشاره به اینکه در مرحله دوم بحث پروهش هم مطرح شد گفت: در حال حاضر دانشگاه از ماموریت کارآفرینی و نوآوری هم بهره مند است تا براین اساس دردی از کشور را برطرف کند اما از سوی دیگر باید بازاری هم برای این محصولات بوجود بیاید.

وی افزود: وضعیت دانشگاه ها توانسته به انتظارات پاسخ دهد اگرچه بهتر از این هم می تواند باشد و بخش خصوصی نقش اصلی را در توسعه شرکتهای دانش بنیان ایفا می کند و دولت قادر نیست به تنهایی از پس این حمایت ها برآید.

وی با اشاره به اینکه قانون کپی رایت در کشور ما مورد توجه نیست گفت: آنچه مهم است این است که ایده چندان مهم نیست بلکه تیمی که این ایده را عملیاتی می کند مهم است.

دهبیدی ادامه داد:دزدی ایده در فضای شرکتهای دانش بنیان وجود ندارد زیرا ایده تنها یک نقطه شروع است مهم این است که این ایده را چه کسی تبدیل به محصول می کند و به بازار عرضه می کند.

وی افزود:درخواست من از ایده پردازان این است که خود را 99 درصد کار ندادند بلکه باید از این توهم دور شوند زیرا جایگاه آنها تنها 5 درصد است.

معاون پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به اینکه آنچه باید به تاسیس کنندگان شرکت های دانش بیان یاد بدهیم این است که باید بدانند که مردم پول جنس خوب را می دهند حتی ممکن است بهای بیشتری هم پرداخت کنند،گفت:سرمایه گذاری خطر پذیر به این معنا نیست که سرمایه گذار سرمایه خود را از دست می دهد بلکه بدان معناست که این سرمایه گذاری می تواند ارزش افزوده بالایی ایجاد کند و حتی سود بالایی هم داشته باشد.


تیترامشب

مهدی کشاورز از مدیران شرکتهای دانش بنیان که به صورت تلفنی در برنامه حضور داشت گفت: بحث بازار بحث بسیار مهمی است و باید مورد توجه ویژه ای قرار بگیرد.

وی افزود:حمایت های موجود از شرکتهای دانش بنیان خوب بوده است اما بیشتر نهادهای خصوصی هستند که بازار ها را شناسایی کردند و در اختیار این بازارها قرار می دهند.

کشاورز با اشاره به اینکه در 4 سال گذشته فرهنگ دانش بنیان در کشور ما بیش از پیش جاافتاده است گفت:ایده آخرین مرحله است بلکه نحوه اجرای این ایده هاست که بسیار مهم است.

تیترامشب
 


 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۸°    ۳۰°