بررسی چند بند‌ درآمدی بودجه در کمیسیون تلفیق

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
14:52 - يکشنبه 17 فروردين 1399
کد خبر : ۵۵۳۶۲۷
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۲
در چهارمین روز از بررسی لایحه بودجه سال آینده کل کشور در کمیسیون تلفیق، بند‌های بخش درآمدی لایحه بودجه به بحث و بررسی گذاشته شد و به تصویب نمایندگان حاضر در این کمیسیون رسید.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، علي اصغر يوسف نژاد سخنگوي کميسيون تلفيق در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما گفت: براي موضوع هدفمندي يارانه ها و قيمت حامل هاي انرژي کارگروههايي تشکيل شده که قرار است اين کارگروه ها نظرات کارشناسي خود را در اين باره به کميسيون ارائه دهند تا کميسيون تصميم خود را اتخاذ کند.

وي افزود: براساس مصوبه صبح امروز کميسيون تلفيق، افرادي که جريمه خودروهاي خود را تا پايان سال 96 نپرداخته باشند، تا آذر 97 فرصت دارند بپردازند که در اين صورت ديرکرد آنها بخشيده خواهد شد.
يوسف نژاد گفت : همچنين دستگاه هاي اجرايي مجاز شدند از محل فروش اموال و دارايي هاي غير منقول خود به بازخريد کارکنان رسمي و غير رسمي و پرداخت پاداش خدمت به افرادي که بازنشسته مي شوند اقدام کنند.

مخالفت با استانی شدن بودجه وزارت آموزش و پرورش/ اختصاص جریمه خودروهای فاقد معاینه فنی به شهرداری تهران
­مخالفت با استانی شدن بودجه وزارت آموزش و پرورش، شرط بخشودگی جریمه دیرکرد قبوض جریمه رانندگی و معافیت دعاوی حفظ بیت المال از پرداخت هزینه دادرسی از اهم موضوعات مورد بررسی کمیسیون تلفیق بودجه بود.
علی اصغر یوسف نژاد در نشست خبری با اشاره به نتایج جلسه اخیر کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 1397 کل کشور در مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: در خصوص برخی تبصره ها ازجانب مراکز علمی، دانشگاهی، اقتصاددانان، تشکل های تخصصی از جمله اتاق اصناف، تعاون و بازرگانی، همچنین نشریات، روزنامه ها و نمایندگان مجلس موضوعاتی مطرح می شد.
وی ادامه داد: به همین جهت مقرر شد در پنج موضوع با همکاری نمایندگان کمیسیون تلفیق، مرکز پژوهش های مجلس، دیوان محاسبات و سازمان برنامه و بودجه کارگروه هایی تشکیل و نتایج این کارگروه ها برای بررسی و تصویب نهایی به صحن کمیسیون تلفیق بودجه ارائه شود.
سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال 97 گفت: اشتغال، حامل های انرژی، هدفمندی یارانه ها، تهاتر بدهی دولت، بخش خصوصی و بانک ها و اوراق مالی اسلامی از جمله موضوعاتی است که کارگروه ها نتایج خود را به کمیسیون ارائه می کنند.
نماینده مردم ساری و میاندرود در مجلس دهم شورای اسلامی با بیان اینکه اعضای کمیسیون تلفیق بودجه پیشنهادهای دولت را در بخش های هزینه ای و درآمدی رصد می کنند، اظهار داشت: در این کمیسیون تلاش می شود که منطبق بر واقعیت جامعه و با نگرش بر عملکرد مصوبات در سال گذشته تبصره ها در جهت رفاه عمومی تصویب شود.

اختصاص جریمه خودروهای فاقد معاینه فنی به شهرداری تهران
یوسف نژاد با اشاره به مصوبه هوای پاک در تهران توضیح داد: مقرر شد جریمه خودروهای فاقد معاینه فنی برای کاهش آلودگی هوا و توسعه حمل و نقل عمومی طبق قانون هوای پاک مصوب مجلس به شهرداری تهران اختصاص پیدا کند.
وی افزود: دانشگاه ها، مراکز پژوهشی و پارک های علمی فناوری اجازه دارند سقف عملکرد درآمدی خود در سال 96 از بانک ها تسهیلات اخذ کنند.

مخالفت با استانی شدن بودجه وزارت آموزش و پرورش
عضو هیأت رئیسه کمیسیون تلفیق بودجه سال 97 با اشاره به استانی شدن درآمدهای وزارت آموزش و پرورش عنوان کرد: نمایندگان کمیسیون تلفیق با این مسأله که درآمدهای وزارت آموزش و پرورش و ادارات کل آموزش و پرورش استان ها اختصاصی شود مخالفت کردند اما در جای دیگر به وزارت آموزش و پرورش اجازه دادند به منظور ساماندهی، بهسازی و کاربری بخشی از املاک آموزشی، ورزشی و تربیتی با ملاحظات آموزشی و تربیتی به احداث و بازسازی آن اقدام کنند.

معافیت وزارت آموزش و پرورش از پرداخت عوارض شهرداری
وی گفت: این مصوبه تغییر کاربری این فضا را در اختیار آموزش و پرورش قرار می دهد تا با مصوبه کمیسیون ماده 5 شورای عالی شهرسازی و معماری از پرداخت همه عوارض از جمله تغییر کاربری، نقل و انتقال املاک، اخذ گواهی بهره برداری و احداث، تخریب، بازسازی و سایر عوارض شهرداری معاف شود از آنجا که این پیشنهاد خلاف برنامه ششم بود با دو سوم رأی نمایندگان تصویب شد.

دعاوی حفظ بیت المال از پرداخت هزینه دادرسی معاف شدند
یوسف نژاد در خصوص مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق بودجه توضیح داد: دعاوی حفظ بیت المال به ویژه پرونده های مربوط به دیه از بیت المال، اراضی و اموال دولتی و عمومی از پرداخت هزینه دادرسی در مراحل مختلف معاف شد، این موضوع نیز با دو سوم آراء نمایندگان تصویب شد.

اختصاص 275 میلیارد تومان از حق بیمه شخص ثالث به امور منجر به کاهش تصادفات
عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی از اختصاص 275 میلیارد تومان از اصل حق بیمه شخص ثالث در امور منجر به کاهش تصادفات خبر داد و گفت: شرکت های بیمه ای در تبصره 10 لایحه بودجه سال 97 مکلف شدند 275 میلیارد تومان از اصل حق بیمه شخص ثالث را در اختیار سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور، نیروی انتظامی و سازمان اورژانس به منظور امور منجر به کاهش تصادفات قرار دهند.

شرط بخشودگی جریمه دیرکرد قبوض جریمه رانندگی
این نماینده مجلس در خصوص تبصره 11 که مربوط به قبوض جریمه خودروها می شود، گفت: طبق قانون اگر قبوض جریمه ها در یک بازه زمانی مشخص پرداخت نشود مشمول جریمه دیرکرد می شود اما کمیسیون تلفیق تصویب کرد در صورت پرداخت و تسویه حساب قبوض جریمه توسط مالکان خودرو تا پایان آذر 97 جریمه های ناشی از دیرکرد سال 96 بخشیده می شود.
سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال 97، اظهار داشت: دستگاه های اجرایی مجاز شدند از محل فروش دارایی های غیرمنقول مازاد در اختیار خود به استثنای اموال تحت نظر مقام معظم رهبری، به بازخرید کارکنان مازاد رسمی و غیررسمی و پرداخت پاداش خدمتی به افرادی که براساس قانون بازخرید و بازنشسته شده اند، اقدام کنند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۷°    ۱۸°