نشست پارلمان اروپا درباره ایران

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
21:07 - يکشنبه 17 فروردين 1399
کد خبر : ۵۵۷۲۳۱
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶ - ۰۸:۲۹
نمایندگان اتحادیه اروپا می‌گویند برجام خوب است و باید حفظ شود ولی بحث ناآرامی‌های اخیر ایران نباید فراموش شود و یکی از راه‌های حمایت از «مردم کف خیابان» اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، به نقل از فارس، پارلمان اروپا چند هفته پس از پایان یافتن آشوبی که در چند شهر ایران جرقه خورده بود، نشستی با موضوع بررسی این ناآرامی‌ها برگزار کرد.

در این نشست ابتدا «یوهان هان» کمیسیونر مذاکرات گسترش اتحادیه اروپا سخن گفت.

این دیپلمات اتریشی با تکیه بر گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای، به پایبند ماندن ایران به مفاد برجام اشاره کرد و گفت: «اتحادیه اروپا موضع روشنی در قبال برجام دارد و همه 28 وزیر خارجه اتحادیه، این موضع را اعلام کرده‌اند؛ ما به برجام متعهد هستیم.»

وی در ادامه گفت که موضوع ناآرامی‌های اخیر باید خارج از برجام بررسی شود.

یوهان هان به فیلتر شدن موقت شبکه‌های اجتماعی مبلغ خشونت هم واکنش نشان داد و گفت: «باید شرایط اعتراض صلح‌آمیز هم در خیابان‌ها و هم در فضای مجازی، برای ایرانیان فراهم شود.

یوهان هان به خواسته غرب از ایران برای اجرای برنامه اقدام تجویز شده از جانب «کارگروه اقدام مالی» یا همان FATF هم پرداخت و گفت که اگر این کار انجام شود «توزیع ثروت بین ایرانیان عادلانه‌تر خواهد شد و این همان خواسته‌ای است که ایرانیان در جستجویش به خیابان‌ها آمده بودند.»

در ادامه «کنوت فلکن‌اشتاین» از اعضای پارلمان اروپا و عضو حزب سوسیال دموکرات آلمان سخن گفت. فلکن‌اشتاین به سخنان «حسن روحانی» رئیس‌جمهور ایران در خصوص لزوم شنیده شدن صدای مردم پرداخت و گفت: « ... ولی تحولات اخیر این کشور بر خلاف این گفته‌هاست.»

فلکن‌اشتاین به زعم خود به ریشه‌یابی اغتشاشات پرداخت و گفت: «مردم ایران از همه طبقات اجتماعی به خیابان‌ها آمدند تا علیه فساد حاکم و زیر پا گذاشته شدن حقوقشان و خرج شدن مالیاتشان در سوریه، عراق و یمن اعتراض کنند.

«ماریتجه شاکه» از اعضای هلندی پارلمان اروپا گفت که ایران در سوریه نقشی مخرب دارد و اینکه اروپا و ایران هدف مشترکی در نابودی داعش دارند، دلیل بر اشتراک منافع نیست.

شاکه گفت که بحث حقوق‌بشر از بحث برجام جداست «و به همین خاطر می‌توانیم هر زمان که خواستیم، آن را مطرح کنیم و تحریم‌های جدیدی علیه آنها اعمال کنیم.»

«باربارا لوخبیهلر» از نمایندگان آلمانی پارلمان گفت که افراد دخیل در ناآرامی‌ها، بر خلاف گفته مسئولان ایرانی، «عوامل خارجی‌ها» نبوده‌اند «بلکه نمایندگان اتحادیه‌های خصوصی هستند که برای حقوق بشر مبارزه می‌کنند.»

«اودو وُیگت» از دیگر اعضای آلمانی پارلمان نظر کاملاً متفاوتی داشت. وی اعتقاد داشت که بررسی عملکرد حقوق بشری دیگر کشورها برای اتحادیه اروپا یک ضرورت است ولی باید عملکرد حقوق‌بشری «کشورهای آمریکای شمالی، عربستان سعودی و اسرائیل» هم بررسی شود.

وُیگت در ادامه گفت که نقض حقوق‌بشر حتی در میان اعضای ناتو هم دیده و «ترکیه در صدر آنهاست». این نماینده آلمانی گفت که اتحادیه اروپا باید در برابر این موارد هم موضع بگیرد و افزود: «این کشورها معصوم نیستند.»

«کلاوس بوخنر» که او هم از نمایندگان آلمانی پارلمان بود، بحث‌های اقتصادی را ریشه ناآرامی‌های اخیر می‌دانست و گفت: «آمریکا به تعهدات خود در ذیل برجام، عمل نکرده است ولی امروز، برخی از بانک‌های اروپایی به رغم تهدیدات آمریکا، آماده همکاری با ایران هستند. با این کار است که می‌توان به مردم ایران کمک کرد.»

«فابیو کالستالدو» نماینده ایتالیایی پارلمان اروپا گفت که تظاهرات اخیر می‌توانست ایران را به سوریه‌ای دیگر تبدیل کند و اتحادیه اروپا باید با پایبند ماندن به برجام و تقویت اقتصاد ایران، به مردم ایران کمک کند.

«فرانتس اوبرمایر» از اعضای اتریشی پارلمان اروپا در میانه بحث در خصوص مسائل حقوق بشری، به تقابل تهران و ریاض پرداخت و ضمن خطرناک خواندن آن، گفت که اتحادیه اروپا باید ایران و عربستان را دور یک میز بنشاند تا مشکلاتشان را حل کنند.

«جانوس کوروین میکه» نماینده لهستانی پارلمان اروپا، سخنان خود را با صدایی بلند و لحنی آتشین آغاز کرد و گفت: «چرا خود اتحادیه اروپا که پر از تفاوت است، می‌خواهد ایران را شبیه خود کند؟»

وی افزود در حالی که پاکستان بمب اتم دارد و به این مسئله افتخار می‌کند، چرا اتحادیه اروپا باید به ایران فشار بیاورد همان سلاحی را که همسایه‌اش دارد، نداشته باشد؟

«تونه کِلام» از اعضای استونیایی پارلمان اروپا هم لحنی تند داشت؛ ولی لحنی تند علیه ایران.

وی گفت که «رژیم ایران در 39 سال گذشته نشان داده که ابایی از خشونت ندارد و ما اروپایی‌ها دیگر از دست این رژیم خسته شده‌ایم.»

کلام علناً گفت: «باید به فکر تغییر رژیم در ایران و جایگزینان رژیم فعلی باشیم.»

«جارومیر ستنیا» از نمایندگان اهل چک، پس از بر زبان راندن سخنی مشابه دیگر نمایندگان مخالف نظام جمهوری اسلامی، گفت که اپوزیسیون ایران گروهی است با سابقه تاریخی و ساختار منسجم.

ستنیا که از گروهک تروریستی منافقین سخن می‌گفت و گویا از سابقه اقدامات اعضای این گروه در کوچه و خیابان‌های ایران خبر نداشت، مدعی شد که این گروه ساختاری سکولار لیبرال دارد و مخالف اعدام است!!

«استانیسلاو پولچاک» از دیگر اعضای اهل چک پارلمان هم سخنان مشابهی بر زبان راند و گفت که سرکرده منافقین، رهبر اپوزیسیون ایران است.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۷°    ۱۸°