دولت برای تامین مخارجش قیمت ارز را بالا نمی‌برد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 16 آذر 1400
کد خبر : ۵۵۸۸۸۵
تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۶ - ۲۱:۵۳
رئیس جمهور با اعلام اینکه دولت نرخ ارز را برای تامین مخارجش بالا نمی‌برد، گفت: درآمد ارزی کشور خیلی بیشتر از مخارج ارزی آن است، ما تا پایان سال حدود 90 میلیارد دلار درآمد خواهیم داشت و مخارج ما هم در مجموع حدود 70 تا 75 میلیارد دلار خواهد بود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
دکتر روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران در گفتگویی تلویزیونی که همزمان به طور زنده از شبکه خبر، شبکه اول و رادیو ایران پخش شد به سؤالات و برخی از دغدغه های مردم که رضا رشید پور مطرح کرد پاسخ گفت. در این مصاحبه تلویزیونی رئیس جمهور درباره بالا رفتن نرخ ارز، ادامه رسیدگی به زلزله زدگان کرمانشاه، حادثه غمبار نفتکش سانچی، معضل ریزگردها و آلودگی هوای کلان شهرها و نیز مسکن مهر پاسخ گفت.

آقاي روحاني در ابتداي گفتگوي زنده تلويزيوني خود گفت: به ملت بزرگ ايران در شب ميلاد باسعادت شيرزن حادثه كربلا، حضرت زينب سلام الله عليها و همچنين فردا كه روز پرستار است با احترام فراوان به اين عزيزان كه شبانه روز براي رفاه مردم و رفع رنج مردم تلاش مي كنند سلام و درود عرض مي كنم و اميدوارم در اين ماه بهمن كه ماه انقلاب و ماه آزادي براي ملت ايران است از روزهاي اين ماه از باقيمانده سال و سال هاي آينده ملت بزرگ ما بهترين استفاده و بهره برداري را بكند.
 
او در پاسخ به سوال مجري كه پرسيد حتما خودتان را براي گفتگوي خاص آماده كرده ايد يا خير، افزود: حالا خاص و غيرخاص را ما نمي دانيم اما امیدواریم سوالاتي مطرح بشود كه ابهامات مردم درباره برخي از مسائل رفع گردد و نيازهاي اطلاعاتي آنها برآورده شود.
 
واگذاری نفتکش ها مربوط به دولت هاي نهم و دهم است
 
رئيس جمهور در خصوص سانحه سانچی گفت: متاسفانه در دولت هاي نهم و دهم به خاطر بدهكاري كه دولت به برخي سازمان هاي عمومي از جمله تامين اجتماعي داشت، يك سري اموالي را به آنها واگذار كرده كه يكي از آنها نفتكش هاست.

او  افزود: مالكيت نفتكش ها در اختيار سازمان تامين اجتماعي است و من از اواخر دولت يازدهم و مخصوصا از اغاز دولت دوازدهم دستورهاي اكيد دادم به سازمان تامين اجتماعي و ساير دستگاه هاي دولتي كه بنگاه هاي اقتصادي خود را واگذار كنند و اگر مي خواهند سهامي داشته باشند در بورس سهام داشته باشند.

وي گفت: اين كار به طور جد در دولت دنبال مي شود و من هفتگي اين مسئله را دنبال مي كنم كه همه دستگاه هاي دولتي بنگاه هاي اقتصادي را واگذار كنند.
رئيس جمهور  افزود: اميدوارم دستگاه هاي عمومي كشور هم بنگاه هاي اقتصادي خود را به بخش خصوصي واگذار كنند.

جانباختگان نفتکش شهدای خدمت هستند

رئيس جمهور گفت: بعد از جان باختن ملوانان  نفتكش يك روز را عزاي عمومي اعلام و درخواست كرديم اين افراد به عنوان شهداي  خدمت  شناخته شوند.

او در خصوص  اعلام عزاي عمومي بعد از جان باختن ملوانان  نفتكش سانچي و در پاسخ به سوال مجري مبني بر اينكه  اعلام عزاي عمومي شعاري بوده است  افزود: من شعاري بودن را  قبول ندارم  به اين معنا  كه وقتي دولتي  به طور  رسمي يك روز عزاي عمومي اعلام مي كند  اين  به معناي اهميت آن مسئله است.
وي ادامه داد: اين  به معناي  تشفي به  قلوب عزيزاني است كه اين حادثه برايشان پيش آمده است.

رئيس جمهور تصريح كرد: من قبل از اينكه  اين روز را  عزاي عمومي اعلام كنيم نماينده  خود را نزد خانواده هاي اين عزيزان اعزام كردم كه آنها خواسته هايي داشتند  و يكي از آن  خواسته ها اين بود كه اين عزيزان جزء شهداي خدمت باشند.

وي گفت: اين موضوع هم خواست خانواده ها هم خواست مردم و هم ارزش معنوي بسيار بالايي است كه براي آن عزيزان دارد.
روحاني اضافه كرد: مقامات مسئول  بايد به مسائل  خانواده هاي اين افراد و همچنين  به مسئله حقوقي حادثه كه بايد دنبال شود توجه كنند.
 اين دو موضوع اصلا  شعاري نيست و بسيار مهم است.

وي افزود: اينكه روزي به عنوان عزاي عمومي اعلام شده بسيار مهم است و اينكه آنها به عنوان شهداي خدمت تلقي شدند به اين معناست كه آنها در مسير خدمت  به ملت  تمام تلاش خود را  انجام داده و جان  خود را فدا كرده اند.

آقاي روحاني در پاسخ  به سوالی مبني بر اينكه چه اقدامات حقوقي برای احقاق حق  خانواده های اين افراد انجام شده  است گفت: كميته اي در حال بررسي  اين موضوع است تا آخرين اقدامات به  طور كامل بررسي و پيگيري  شود. 
 
آغاز طرح ويژه  مقاوم سازي بافت هاي فرسوده

­رئيس جمهور از آغاز طرح ويژه  مقاوم سازي بافت هاي فرسوده كشور از چند روز آينده خبر داد.
او گفت: كشورمان روي خط زلزله قرار دارد و گسل هايي از شمال تا جنوب كشور وجود دارد و در اين ايام روزانه از شمال تا جنوب كشور مناطقي در حال لرزش است چنان‌كه در كرمانشاه پس از زلزله اصلي صدها پس لرزه روي داد.

وي افزود: اين به معني اين است كه بايد كشور و محل سكونت و زندگي مردم را براي اين حوادث آماده كنيم تا خسارت ها و تلفات كمتر شود و عزيزان كمتري را از دست بدهيم.

رئيس جمهور گفت: در كرمان نيز پس از كرمانشاه زلزله تقريبا شديدي آمد اما تلفات و خسارات كمتر بود زيرا برخي از مناطق بازسازي و ساختمان ها آماده تر بود پس كشور را بايد آماده تر كنيم.

آقاي روحاني افزود: طرحي كه از گذشته در دولت ها تصميم گرفته شده بود تا ساختمان ها با مهندسي ساخته و مقاوم شود در مناطقي كه مقررات به دقت اجرا و بر آن نظارت شده است ساختمان هاي خوب و مقاومي ساخته شدند و مناطقي كه مراقبت و نظارت نشده است با حادثه مواجه بوده ايم.

رئيس جمهور گفت: يكي از طرح هايي كه در بودجه سال 97 پيش بيني كرده ايم كه به موضوع مقاوم سازي، و مقاومت ساختمان ها در برابر زلزله و نيز اشتغال، زندگي و رفاه مردم مربوط مي شود مسئله بافت هاي فرسوده است.

وي افزود: در سراسر كشور تصميم گرفتيم اين كار آغاز شود البته نخستين تصميم گيري براي بازآفريني شهرها و بافت هاي فرسوده از سال 93 در دولت يازدهم آغاز، مقرراتي وضع، جلسات مختلفي تشكيل و  محلاتي در سراسر كشور با شرايط بافت فرسوده تعيين شد.

رئيس جمهور اضافه كرد: در ماه ها و سال آينده مردم شاهد تلاش مضاعفي در اين باره خواهند بود و براي اين طرح بودجه اي پيش بيني كرده ايم و بر اساس اين طرح تقريبا در محلاتي كه بافت فرسوده داريم هر جايي كه بتوانيم زمين اختصاص دهيم از زمين هاي دولتي، شهرداري ها يا نهادهاي عمومي زمين رايگان در اختيار توسعه گرها قرار مي دهيم تا براي افرادي كه در بافت هاي فرسوده هستند ساختمان بسازند و اين افراد را به طور رايگان به اين ساختمان ها منتقل مي كنيم.

آقاي روحاني گفت: هر كسي صد متر ساختمان دارد به ازاي هر يك ساختمان يك و دو دهم برايش در ساختمان جديد شرايط سكونت فراهم مي كنيم بدون پرداخت هزينه يعني مردم به طور رايگان به داخل اين ساختمان ها مي آيند و ساختمان هاي قديمي تخريب و به پارك يا فضاي لازم براي زندگي مردم تبديل مي شود.

وي افزود:  توسعه گرها اين ساختمان ها را كه مي سازند معادل آن ساختمان ديگري را نيز در همان زميني كه در اختيارش مي گذاريم مي سازند كه در سايه آن ساختمان، خرج خودش را نيز در مي آورد و به سود مي رسد در ساختمان معادل كه خالي است تسهيلاتي را در اختيار مي گذاريم يعني تضمين مي كنيم كه اين ساختمان سريع به فروش برسد و تسهيلات ارزان قيمت در اختيار افراد يعني خانه اولي ها يا هر كسي كه خانه مي خواهد قرار مي دهيم تا به زندگي برسند.

رئيس جمهور گفت: اين طرح خوبي است و براي اجراي آن از محل اعتبارات بانك ها، صندوق توسعه ارزي و بودجه دولت استفاده مي كنيم و نخستين كلنگ آغاز اين طرح در دهه فجر امسال در چند نقطه از تهران و برخي شهرستان ها به زمين زده مي شود و سال آينده آن را به سرعت ادامه مي دهيم. اين اقدامات مباركي براي مقاوم سازي، رفاه مردم و اشتغال زايي دربخش ساختمان است.

تا پايان امسال پرونده مسكن مهر بسته مي شود

رئيس جمهور گفت: تقريبا تا پايان امسال پرونده مسكن مهر بسته مي شود و اكثر خانه ها تحويل داده شده است.
مجری  در ادامه از رئيس جمهور پرسيد: شما از درددل مردم در حوزه مسكن مهر گفتيد و حالا فرض كنيم مسكن مهر قوطي كبريت است به هر حال مردم پول دادند و خريدند و الان شما درد دل مردم را گفتيد و گفتيد كه نه فاضلاب، نه كلانتري و نه آب و برق و گاز دارد، بالاخره مردم چه بايد بكنند؟

رئيس جمهور در پاسخ گفت: ما از ابتدا گفتيم كه كاري شروع شده و دولت بعدي متعهد است خدمات را انجام دهد و ما تا پايان امسال پرونده مسكن مهر را خواهيم بست و همه جا برق رساني شده، جاده ها احداث شده و شرايط خدماتي ايجاد شده است.

آقاي روحاني در پاسخ به سوالي مبني بر اينكه پس خيال مردم راحت باشد كه تعهد دولت حضرتعالي، تكميل كردن اين طرح هاست، افزود: حتما متعهد هستيم به هر حال ساختماني به مردم واگذار شده است و مردم نيازمند به خدمات هستند و حتما اين كار انجام مي شود.

رئيس جمهور گفت: هرچه لازم باشد جزء تعهدات دولت است حتی اگر اشكالاتي در اين طرح وجود دارد اما متعهد هستيم به مردم خدمات بدهيم.

وعده دولت به مردم، تامین ارز مورد نیاز کشور

مجري  پرسيد: شما در انتخابات به مردم  قول داديد نگران  قيمت ارز  نباشند الان مي دانيد امروز قيمت ارزش  چند است؟ آيا مي دانيد همين بالا رفتن  قيمت ارز  چه اضطرابي بين  مردم به وجود مي آورد و در اين حوزه برخي شايعاتي هم دارند.

رئيس جمهور گفت: وعده دولت به مردم اين است كه  ارز مورد نياز كشور را تامين كند ما خوشبختانه درآمد ارزي مان خيلي بيشتر از مخارج ارزي مان است، حدودا در سال 96 تا پايان سال حدود 90 ميليارد دلار ما درآمد  خواهيم داشت از نفت و غير نفت  پيش بيني مي كنيم.

وي افزود: الان  بيش از اين است هم نفت و غير نفت ما حساب كنيم الان صادرات غيرنفتي ما بالاي 30 ميليارد  و نفت ما هم  بالاي اين  حدود  است بنابراين ما تا پايان سال  چيزي  در حدود  90 ميليارد مجموعه درآمد كشور خواهد بود  و مخارجي كه ما داريم اعم از واردات قانوني  و حتي قاچاق را ما حساب كنيم خدمات را  همه را روي هم حساب كنيم مخارج  ما حدود 70 تا 75 ميليارد  خواهد بود.

رئيس جمهور اظهار داشت: يعني درآمد ما بيش از مخارج ماست حتي آن هزينه هايي كه نبايد بشود آنهايي كه بايد با آنها مقابله كنيم  مثل قاچاق  كه بايد با آن  مقابله كنيم اما متاسفانه  هنوز وجود دارد همه تلاش ها بر اين است كه  قاچاق كم شود ما قاچاق را از 20 ميليارد به 12 ميليارد رسانديم البته 12 ميليارد خيلي زياد است  يك ميلياردش هم زياد است  چه برسد  به  12 ميليارد.

دولت به دنبال افزايش نرخ ارز براي تامين كسري بودجه خود نيست

­رئيس جمهور ادامه داد: دولت هيچ وقت به نفعش نيست كه دلار را بالا ببرد و براي اينكه مخارجش را تامين كند از اين راه اقدام به تامين كسري بودجه كند.

روحانی  در پاسخ به سوالي مبني بر اينكه دولت براي جبران كسري بودجه دلار را بالا مي برد و بعد از تامين بودجه دلار را برمي گرداند، افزود: پيش بيني بودجه ما از اول سال روشن است و پيش بيني مي كنيم براي حدود قيمت ارز، قيمت نفت و صادرات و واردات خود و براي آنها طراحي مي كنيم.

رئيس جمهور تاكيد كرد: من به مردم به صراحت مي گويم كه دولت هيچ گاه دنبال افزايش نرخ ارز براي تامين كسري بودجه خود نيست.
آقاي روحاني گفت: همواره من در دولت و يا مقامات مسئول اين تاكيد را داريم چراكه اين نوسانات آثار بسيار ناپسندي را در زندگي مردم مي گذارد.

رئيس جمهور افزود: اساس برنامه ما، قولي كه ما به مردم داده ايم در اول دولت دوازدهم امنيت، آرامش، آزادي و پيشرفت بوده است و ما پاي اين قولي كه در انتخابات به مردم داده ايم ايستاده ايم.

آقاي روحاني گفت: يكي از اين قول ها مسئله آرامش است و ما مي خواهيم جامعه آرام باشد و زندگي مردم آرام و راحت باشد و نمي خواهيم در كشور ناامني باشد.

وي افزود: اعتراض اشكال ندارد، انتقاد هم اشكال ندارد، حتي در خيابان بيايند و در چارچوب قانون تظاهراتي انجام دهند اشكال ندارد اما آن چيزي كه مردم را نگران مي كند ناامني است.

رئيس جمهور گفت: آن چيزي كه مردم را نگران مي كند تنش هاي بي مورد در جامعه است، هم در اقتصاد، فرهنگ و ساير مسائل؛ دلمان مي خواهد كشور امن و آرامي داشته باشيم كه الحمدلله اين چنين است و كشور ما در ميان كشورهاي منطقه آرام ترين كشور است و آرامش وجود دارد.

آقاي روحاني افزود: نوسانات جزئي در برخي مسائل ممكن است در بعضي از مقاطع پيش بيايد و تمام شود، يك وقت ممكن است آنفلوآنزايي براي دام ما ايجاد كند و يك نوساناتي ايجاد كند اما هدف ما آرامش مردم، امنيت و آزادي مردم است و به همين دليل ما مي گوييم كه فضا بايد روز به روز آزادتر شود تا مردم بتوانند خلاقيت بيشتري داشته باشند.

رئيس جمهور گفت: خلاقيت مردم، شكوفايي مردم، اساسا قرآن مجيد هدف والا براي همه عبادات و همه دستورهاي الهي را در برخي از آيات مي گويد لعلكم تفلحون.

آقاي روحاني افزود: همه اين كارها را شما انجام دهيد براي شكوفايي، فلاح يعني شكوفايي همه استعدادها و اين شكوفايي در يك فضاي آزاد و آرام و امن در كشورمان امكانپذير است و اين هدف مهم ماست.

رئيس جمهور گفت: قطعا اين چنين نيست كه دولت براي تامين بودجه ارز را گران بكند و اين را مردم مطمئن باشند.

 هوای خوزستان مساوی هشدار زلزله تهران

رئيس جمهور گفت: مشكل آب و هواي اهواز و خوزستان همانند هشدار زلزله در تهران است.
روحانی افزود: آلودگي هوا همچون زلزله تهران كه به ما هشدار آماده باش زلزله هفت ريشتري را مي دهد براي محيط زيست يك هشدار محسوب مي شود.

وي گفت: هشدار آلودگي هوا به محيط يعني اينكه حواسمان به محيط زيست باشد و آن را رها نكنيم تا در پي آن مدارس تعطيل شود و مردم در خطر باشند.

رئيس جمهور افزود: در اين راستا از سال قبل اقداماتي را شروع كرده ايم براي يافتن منشأ آلودگي آب و هواي داخل كشور اما مردم بايد بدانند ما نمي توانيم در زماني كوتاه صدها هزار هكتار نهالكاري كنيم و به تالاب ها آبرساني داشته باشيم اما اين كار را آغاز كرده ايم.

آقاي روحاني گفت: منشأ آلودگي آب و هواي جنوب كشور گاهي از داخل است و گاهي از خارج كشور همچون كويت و امارات و عراق كه براي حل مشكل خارجي رايزني هاي وزارت امور خارجه را براي همكاري دولت ها نيازمنديم.

او افزود: در اهواز آلودگي هوا مربوط به منطقه جنوب شرق خوزستان است يعني جايي كه ما نهالكاري را آغاز كرده ايم و تاكنون پنج هزار هكتار از اين اراضي نهال كاري شده و تا پايان امسال اين مقدار به 30 هزار هكتار خواهد رسيد و براي آبياري اين دشت ها هم از كارون آبرساني صورت مي گيرد ظرف امروز و فردا با نظارت و رايزني وزيران نيرو و جهاد كشاورزي اين آب كه (دبی) آن 20 مترمكعب درثانيه است به اين دشت ها سرازير خواهند شد.

30 هزار هكتار  از زمين هاي جنوب شرق خوزستان  نهالكاري مي شود

­رئيس جمهور در ادامه  بحث ريزگردها  گفت:  اين منطقه بخشي از آن مرطوب مي شود تا گرد و غبار  بلند نگردد.
آقاي روحاني در ادامه سخنانش  افزود: تا پايان  سال 30 هزار هكتار  از زمين هاي جنوب شرق خوزستان  نهالكاري مي شود.
وي گفت: البته اين  نهال ها تا وقتي كه به درخت تبديل شود زمان مي برد، اما كار را بايد شروع كنيم ما نمي توانيم به خاطر اينكه امروز با يك معضلي  رو به رو هستيم اين معضل را  رها كنيم، حتي  اگر حل اين معضل   5 تا 10 سال زمان  ببرد ، ما بايد دست به كار شويم.

آقاي روحاني در پاسخ به اين سوال كه  هفت، هشت سال  معضل  ريزگردها در كشور وجود داشته  و اقدامات  دولت درمورد اين مسأله  دير صورت گرفته است پاسخ داد: ما مي بايست زودتر شروع مي كرديم  اين بدان معنا نيست كه هيچ كاري انجام  نشده است.

رئيس جمهور ادامه داد:  اقداماتي در دولت هاي گذشته هم انجام گرفته و در اين دولت هم در حال  انجام است، منتهي  يك بودجه  عظيمي مي خواهد  همين كارهايي كه من مي گويم به پول نياز دارد.

براي اصلاح محيط زيست به پول احتياج  داريم

آقاي روحاني تاكيد كرد: براي اصلاح محيط زيست احتياج به پول داريم.
وي ادامه داد: براي مقابله با  ريزگردها نياز به پول، سياست خارجي، همكاري كشورهاي  همسايه، آب  براي مرطوب كردن زمين و نهالكاري داريم.

رئيس جمهور  گفت: تقريبا  تا پايان امسال  5000  هكتار از منطقه اي كه شن هاي روان دارد مالچ پاشي آن به پايان مي رسد و  سال آينده نيز ادامه پيدا مي كند.
روحاني  افزود: بعضي جاها را بايد مالچ  پاشي كنيم، بعضي مناطق را بايد زمين را مرطوب و سپس نهالكاري كنيم  هر دو اين اقدامات شروع شده است و ما مي خواهيم  به اين  اقدامات سرعت ببخشيم و لذا  در بودجه سال 97 يكي از مواردي كه ذكر كرديم بودجه براي مبارزه با ريزگردهاست.

پرداخت 11/5 هزارمیلیارد تومان به مالباختگان موسسات اعتباری


­رئيس جمهور گفت: بانك مركزي 11 و نيم هزار ميليارد تومان پول به طلبكاران مؤسسات اعتباري پرداخت كرده است.
آقاي روحاني در ادامه سخنانش در گفتگوي زنده تلويزيوني در خصوص مشكلات مربوط به موسسات اعتباري غيرمجاز و سپرده گذاران آن افزود: به هر حال مردم به دلايلي به صندوقي اعتماد كردند اعم از اينكه مجوز داشته يا نداشته  و مشكلي پيش آمده است كه دولت بايد آن را رفع كند.

وي گفت: اينكه مي گوييم دولت مشكل را رفع كند يعني از جيب مردم رفع شود زيرا نبايد فراموش كرد كه دولت پولي ندارد و همه پولش متعلق به مردم است پس وقتي مي گوييم صندوقي ورشكسته است يعني همه مردم بابت جبران آن مشاركت كنند البته ممكن است راه و چاره اي نباشد چون ممكن است اموال آن صندوق براي پرداخت بدهي اش كافي نباشد.

رئيس جمهور افزود: تاكنون بانك مركزي 11 و نيم هزار ميليارد تومان براي پرداخت به 98 درصد از سپرده گذاران در موسسات اعتباري بودجه گذاشته است تا مشكلات آنان حل و فصل شود البته ممكن است آنان 100 درصد راضي نشوند اما طبق معيارها بنا بوده با اين 98 درصد تسويه حساب شود يعني اصل پولشان را بر مبناي سودي متعادل بگيرند و سود عادلانه هم محاسبه كنند.

آقاي روحاني اضافه كرد: ممكن است اين افراد قبلا سود بيشتري مي گرفتند اما خود به خود از پولشان كم مي شود و اين كار انجام شده است البته پرداخت اين 11 و نيم هزار ميليارد تومان از جانب بانك مركزي فشار بسياري به دولت وارد كرد اما به هر حال باقي را هم پيگيري مي كنيم.

وي افزود: رؤساي سه قوه نمايندگانشان را از چند ماه پيش مشخص كردند و همه تلاش هاي خود را به كار گرفتند تا اين معضل حل و فصل شود جلسات مختلفي برگزار كرديم تا مسائل را سريع تر حل و فصل كنيم اموال اين موسسات بايد محاسبه شود تا ببينيم كمبود اموالشان چيست و به هر حال مشكل مردم را رفع مي كنيم.

رئيس جمهور گفت: به هر حال بايد به اين موضوع توجه داشته باشيم كه وقتي مي گوييم دولت اين مشكل را حل و فصل كند يعني مردم زيرا دولت پول را از كجا تامين كند؟ عمده پول دولت يا از محل فروش نفت است يا از محل دريافت ماليات.

دیگر مؤسسه اعتباري غيرمجاز نداريم

­رئيس جمهور گفت: مسئله مؤسسات مالي غيرمجاز تمام شده است و الان ما مؤسسه اعتباري غيرمجاز نداريم.
او افزود: از مدت ها پيش به بانك مركزي دستور داده ام هيچ مجوزي براي بانك خصوصي صادر نكند و الان افراد بسياري هستند كه به دنبال تشكيل بانك هستند و ما مجوز نداديم.
 
اين مجوزهاي بي حساب، مشكلاتي ايجادمي كند ولي ما تلاشمان را انجام داده ايم و مردم بدانند اگر ته دلشان هنوز فكر مي كنند آنان طلبكار هستند، يك افرادي آمده اند سر مردم را كلاه گذاشته و با سودهاي واهي پول مردم را جذب و اين مشكل را ايجاد كرده اند.

رئيس جمهور گفت: دولت، قوه قضائيه و قوه مقننه تلاش زيادي انجام داده اند تا عمده اين مشكل را حل كنيم و تلاش ما ادامه دارد تا اين مشكل حل شود.

آقاي روحاني افزود: اينكه ما در بودجه هم مي گوييم شفاف شود و مردم بدانند، براي اين است كه اين پول مال مردم است و مال دولت نيست و نمايندگان ملت و شوراي نگهبان بايد نظر بدهند تا تبديل به بودجه سال آينده شود و ما آن را اجرا كنيم.

قوای سه‌گانه برابر مردم مسئولند

­رئيس جمهور گفت: دولت، مجلس  و قوه قضائيه همه با هم به عنوان مسئولان در قبال مردم  مسئولند.
 روحاني  در ادامه گفتگوي زنده با مردم  در پاسخ به سوالي مبني بر اينكه دولت  و ملت يكسان هستند  و مردم پناهي جز دولت ندارند افزود: دولت، مجلس و قوه قضائيه  همگي در قبال مردم مسئولند و احساس مسئوليت مي كنند.

وي گفت: علت اينكه تا به حال اين همه  پول خرج شده  به دليل همين احساس مسئوليت بوده است و اگر احساس  مسئوليت نمي كرديم  مي گفتيم شما برويد  و  پول خود را از اين موسسه بگيريد.

آقاي روحاني تاكيد كرد: ما بايد مشكل مردم را حل كنيم  و دولت، مجلس  به عنوان مردم  هستند و قوه قضائيه هم  به عنوان  قوه اجرايي  بايد دست به دست  هم بدهند و مشكل مردم را حل كنند.

توضیحات رئیس جمهور در خصوص رفع معضل آلودگی هوا

­رئيس جمهور در خصوص رفع معضل آلودگی هوای کلانشهرها گفت: با اجراي طرح جايگزيني 240 هزار كاميون فرسوده مي توانيم به صادرات گازوئيل دست پيدا كنيم.

 روحاني افزود: به زودي كاري را شروع خواهيم كرد كه از سال آينده تا سه سال بعد از آن همه كاميون هاي فرسوده، اتوبوس ها و كاميونت هاي فرسوده را جمع آوري و با اجراي اين تسهيلات، خودروهاي جديد و توليد داخل را جايگزين كنيم.

رئيس جمهور گفت: براي اجراي اين طرح كارخانه هاي داخلي تلاش مضاعفي را بايد داشته باشند زيرا هدف ما جايگزيني 70 هزار كاميون و اتوبوس در هر سال است البته اين كار الان در حد توان ما نيست.

وي افزود: درحال حاضر حدود 240 هزار كاميون فرسوده در كشور وجود دارد كه براي جايگزيني اين تعداد سه سال زمان نياز داريم. از سوي ديگر تسهيلاتي كه به اين بخش تعلق مي گيرد بايد ارزانقيمت باشد و همچنين توان توليد داخل هم بايد افزايش پيدا كند.

آقاي روحاني گفت: وزارت نفت متعهد خواهد بود بخش ارزي اين طرح را به عهده بگيرد زيرا پولي كه در سايه فرسودگي اين ناوگان جمع آوري مي شود سبب مي شود تبديل كاميون ها و اتوبوس ها به ذخيره 30 ليتر گازوئيل به ازاي هر يك كاميون منجر شود و ما مي توانيم در سايه اين ذخيره سازي به صادرات گازوئيل هم دست پيدا كنيم پس اين طرح برايمان ارزآوري دارد.

رئيس جمهور افزود: با اينكه اين طرح سه ساله است ما گام به گام اقداماتمان را به اطلاع مردم مي رسانيم ضمنا در حاشيه اجراي اين طرح ايجاد اشتغال هم حاصل مي شود كه اگر فرصت بود در اين باره هم به طور مفصل توضيحاتي خواهم داد.

نگذاشتيم فيلترینگ دائمی شود

­رئيس جمهور گفت: به دليل اضطرار در يك مقطعي مشكلي براي فضاي مجازي پيش آمد اما نگذاشتيم اين بحث فيلتر دائم شود.
روحاني افزود: در مسئله بافت فرسوده و نوسازي ناوگان حمل و نقل در سال آينده اقدامات اشتغالزا خواهيم داشت.

رئيس جمهور ادامه داد: البته طرح هاي ديگري هم در فضاي مجازي داريم و در همين راستا وزير ارتباطات اخيرا به من گزارشي داد مبني بر اينكه به تعبير او در دو سال گذشته سالانه 100 هزار شغل موبايل محور ايجاد شده است يعني در سايه فضاي مجازي مردم توانستند مشكل بيكاري شان را حل كنند.
مجري برنامه گفت: اين را كه به حساب دولت نمي نويسيد؟ مردم خودشان با خلاقيت براي خود ايجاد شغل كرده اند.

آقاي روحاني در پاسخ گفت: اشكالي ندارد ما بايد تلاش كنيم زيرساخت هايش آماده شود و ما در دهه فجر امسال در بخش زيرساخت ها افتتاح هايي خواهيم داشت و تقريبا همه مردم در شهرهاي كشور از نسل هاي سوم و چهارم مي توانند استفاده كنند.

رئيس جمهور افزود: تا اين زيرساخت ها آماده نشود مردم نمي توانند به اين شغل ها برسند  پس زيرساخت به عهده ماست و ما بايد فضا را براي مردم آزاد كنيم.

آقاي روحاني گفت: به همين دليل وقتي به دليل حوادث، اعتراضات و اغتشاشات كه در چند روز اتفاق افتاد به طور موقت برخي شبكه هاي مجازي تعطيل شد همه تلاشم را گذاشتم تا زودتر فضا باز شود.
مجري گفت: خيلي هم با شما شوخي كردند و گفتند قرار بود دست روي دكمه فيلترينگ نرود اما رفت.

رئيس جمهور پاسخ داد: براي چند روز رفت، هر چيزي ممكن است در مقطعي به دليل اضطرار انجام شود اما نگذاشتيم دائم شود.
آقاي روحاني افزود: برخي ها ممكن است در ذهنشان اين باشد كه ما دنبال بهانه اي بوديم براي اينكه برخي شبكه ها را براي هميشه ببنديم؛ اينچنين نيست تلاش ما اين است كه مردم در اين فضا بتوانند استفاده كنند البته بايد از فرهنگ، اخلاق و ايمان مردم هم به خوبي حراست شود.

  از نظر من اشكال شما  وارد است

مجري  پرسيد: در فضايي كه در يك شبكه اجتماعي  رئيس جمهور دارد توئيت مي كند  وزيرها دارند  توئيت  مي كنند ديپلماسي رد و بدل مي كنند و فضای مجازی به روي جوانان فيلتر است اين بامزه نيست؟
 رئيس جمهور در ادامه  گفتگوي زنده تلويزيوني در پاسخ به اين پرسش  گفت:  از نظر من اشكال شما  وارد است  ما  البته  در  حد  توان خودمان  يعني دستگاه مجريه و رئيس جمهور همه  تلاشمان را انجام داديم تا اين فضا، فضاي  بازتري براي  مردم باشد.

آقاي روحاني افزود: برخي از اين  شبكه ها  قبل از دولت يازدهم بسته شد و كليد دولت يازدهم نتوانست اين را باز كند؛ اميدواريم دولت دوازدهم بتواند باز كند ولي  مردم مستحضر باشند براي اينكه اين فضاي آزاد باقي بماند دولت خيلي در اين زمينه زجرها كشيد هم دولت يازدهم و هم دولت  دوازدهم ان شاءالله همه مسئولان با همكاري يكديگر هم اين  آزادي  را تضمين كنيم و هم  ان شاءالله  نگراني مردم  در زمينه اخلاق و فرهنگ جامعه و نسل جوانمان برطرف شود.

برای حل معضل اشتغال و رفع فقر مطلق برنامه هايي را دربودجه 97 پيش بيني كرده ايم

­رئيس جمهور گفت: در كنار چهار قولي كه به مردم در انتخابات داده ام براي حل معضل اشتغال و رفع فقر مطلق برنامه هايي را دربودجه پيش بيني كرده ايم.
روحانی  افزود: به مردم در انتخابات به غير از چهار اصل امنيت، آرامش، آزادي و پيشرفت دو قول اشتغال و رفع فقر مطلق را داده ام.

وي گفت: من براي اين دو هدف مهم در بودجه 97 برنامه آورده ام يعني در تبصره 14 فقر مطلق بودجه گذاشته شده است و در تبصره 18 براي اشتغال بودجه در نظر گرفته شده است.

رئيس جمهور افزود: از نمايندگان ملت مي خواهم كه اين اهداف را كه اهداف آنها و اهداف ملت است محقق كنند با ياري اي كه در تصويب بودجه به دولت مي رسانند.
آقاي روحاني گفت: اميدوارم در صحن علني مجلس بودجه اي را تحويل بگيريم كه دولت و رئيس جمهور بتوانند قولي را كه به مردم داده اند در زمينه فقر و اشتغال به وعده هاي خود عمل كنند.

وي افزود: من مي دانم كه نمايندگان محترم مجلس به اندازه دولت و حتي بيش از دولت دلسوز مردم هستند و مي خواهند اين مسائل حل شود و ممكن است در شيوه ها گاهي نظرهاي متفاوت داشته باشيم كه بايد با هم حل و فصل كنيم.
رئيس جمهور گفت: آرزوي من اين است كه مردم آينده بهتري داشته باشند.

رئيس جمهور افزود: من به مردم قول مي دهم كه شرايط اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي كشور با وجود معضلات موجود و با وجود اينكه مردم هنوز به همه خواسته هاي خود نرسيده اند بهتر شود.

آقاي روحاني گفت: دولت قادر است در سايه حمايت مردم و رهنمودهاي مقام معظم رهبري مشكلات را حل كند و قدم به قدم با هم مشكلات را حل خواهيم كرد.
وي افزود: نمونه آن در بافت فرسوده در سال آينده و حمل و نقلي كه مشكل دارد و ماشين هاي فرسوده اي كه وجود دارد و همچنين در مورد اشتغال و فضاي مجازي در سال آينده حل خواهد شد.

 خودروهايي كه به نام هيبريدي وارد مي شود هيبريدي نيستند

­رئيس جمهور گفت: آنچه در دولت گزارش دادند گفتند خودروهايي كه به نام هيبريدي وارد مي شود هيبريدي نيستند و همان خودروي معمولي هستند كه با عنوان هيبريدي مي آيند.
آقاي روحاني در ادامه سخنانش در گفتگوي زنده تلويزيوني افزود: اگر خودرويي واقعا هيبريدي باشد حتما تعرفه كمتري خواهد داشت يعني ماشيني كه هم با سوخت فسيلي كار كند و هم با باتري كار كند و هيبريدي واقعي باشد ما كمك مي كنيم چون اين به محيط زيست ما كمك خواهد كرد.
وي گفت: قول ما به ملت اين است كه ان شاءالله خادم خوبي براي ملت باشيم. 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۳.۵۹°    ۶.۹۹°