رسانه‌ای شدن نام و تصویر قضات متخلف در آینده

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
12:59 - شنبه 16 فروردين 1399
کد خبر : ۵۵۹۷۳۶
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۰۵ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۴
رئيس قوه قضائيه با تأكيد بر نظارت مستمر بر مجموعه‌هاي قضايي در سراسر كشور به قضات متخلف هشدار داد كه در آينده‌ طبق برنامه‌اي خاص نام و تصوير آنان در رسانه‌ها منتشر خواهد شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،  به نقل از اداره كل روابط عمومي قوه قضائيه، آيت الله صادق آملي لاريجاني در گردهمايي رؤساي كل دادگستري‌ها و دادستان هاي مراكز استان سراسر كشور با تأكيد بر لزوم نگاه كلان مسئولان و مديران به نظام جمهوري اسلامي، اهداف آن، قانون اساسي، شرايط فعلي كشور و موقعيت كشور در جغرافياي منطقه و جهان تصريح كرد: اين نگاه كلان براي همه مديران نظام لازم است در غير اين صورت وظايف خود را نمي‌توانيم به نحو كامل، صحيح و نافذ انجام دهيم.
 
هنوز ماهيت نظام جمهوري اسلامي به درستي تبيين نشده است

رئيس دستگاه قضا با بيان اينكه جمهوري اسلامي به عنايت حق تعالي در طول 40 سال گذشته توانسته است مسير تكاملي خود را به خوبي طي كند، افزود: هنوز ماهيت نظام بي‌بديلي كه امام راحل (قدس الله نفسه الزكيه) پايه‌گذاري كرده به درستي تبيين نشده است. از انقلاب و قانون اساسي بسيار سخن گفته‌ايم اما هيچ گاه به صورت جامع و دقيق به مقايسه نظام جمهوري اسلامي با ساير نظامهاي سياسي دنيا نپرداخته‌ايم.
 
آيت الله آملي لاريجاني با تأكيد بر ضرورت واكاوي خصايص نظام مردم سالاري ديني نسبت به نظام‌هاي ليبرال دموكراسي و ... اظهار كرد: گرچه گاهي گرفتار برخي مشكلات روزمره در گوشه و كنار هستيم اما اين منافاتي با عرض اندام نظام مردم سالاري ديني در برابر نظام ليبرال دموكراسي ندارد و ما موظفيم بنيان‌هاي انقلاب اسلامي و نظام جمهوري اسلامي را با دقت شناسايي و عادلانه تبيين و با ساير نظام‌هاي سياسي دنيا مقايسه كنيم.

كاستي‌ها در جمهوري اسلامي ناشي از ضعف برخي مديران و دشمني‌هاي بيروني

رئيس قوه قضائيه با بيان اينكه شايد آنچه كه در چارچوب قانون اساسي متبلور شده است در مقام اجرا با كاستي‌هايي مواجه شده باشد، دليل اين نواقص را ضعف برخي مديران و همچنين فشارهاي مستمر و دائمي دشمنان خارجي دانست و خاطرنشان كرد: با وجود همه كاستي‌ها، امروز جمهوري اسلامي قوي تر از هميشه در منطقه و جهان مي درخشد. اين سخن دستگاه هاي تبليغاتي نيست بلكه دوست و دشمن به اين امر اذعان دارند و هراس برخي كشورهاي منطقه و نظام سلطه نيز دقيقاً از همين اقتدار جمهوري اسلامي است.
 
آيت الله آملي لاريجاني ادامه داد: اينكه فردي مثل ترامپ به عنوان رئيس جمهور كشوري كه خود را مقتدرترين كشور دنيا مي‌داند مدام به فكر مقابله با ايران است و اين امر به وضوح در توييت‌ها و موضع گيري هاي مختلف او به چشم مي‌خورد نشان دهنده اقتدار واقعي جمهوري اسلامي است.
 اين نشان مي‌دهد كه ما مسير را علي‌الاصول درست طي كرده‌ايم گرچه منكر برخي كاستي‌ها و نواقص نيستيم.
 
رئيس قوه قضائيه با بيان اينكه هر قدر اقتدار نظام بالاتر مي‌رود؛ خطر تحريم، هجوم و براندازي بيشتر مي‌شود ، تصريح كرد: همه مردم و مسئولان بايد دست به دست هم دهند و به فكر نظامي باشند كه با جانفشاني شهدا و ايثارگران و جهاد مجاهدان در اين نقطه اقتدار ايستاده است و اگر مدام اين موضوع در مقابل چشمانمان باشد راه را اشتباه نخواهيم رفت.

قوه قضائيه همواره در خط مقدم مقابله با نفوذ بوده است


آيت الله آملي لاريجاني در ادامه سخنان خود با اشاره به هجمه‌هاي گسترده عليه دستگاه قضايي، اين هجمه‌ها را نيز ناشي از اقتدار مجموعه نظام دانست و اظهار كرد: قوه قضائيه يك نهاد مستقل است كه رياست آن را مقام معظم رهبري نصب مي‌ كنند و همواره در مقابل هجمه‌ها و نفوذ دشمن ايستاده است چنانكه در فتنه 88 و موارد مشابه آن، دستگاه قضايي با گام نهادن در خط ولايت در مقابل اين حركات ايستادگي كرده و همواره در خط مقدم اين جبهه حضور داشته است.  
 
رئيس قوه قضائيه با اشاره به آشوب هاي اخير در كشور و تلاش دشمن براي سوء استفاده از برخي اعتراضات مردمي، از مديران قضايي سراسر كشور، نيروي انتظامي و دستگاههاي امنيتي براي برخورد با آشوبگران و همچنين برقراري امنيت و آرامش در كشور قدرداني كرد.
 
آيت الله آملي لاريجاني با بيان اينكه اگر قوه قضائيه مسير اصلاح طلبي مورد انتظار برخي جريان ها را دنبال مي‌كرد كاري به كار آن نداشتند و تمجيد هم مي‌كردند، افزود: ما بايد در برابر دشمني‌هاي نظام سلطه با جمهوري اسلامي و به ويژه دستگاه قضايي همواره هوشيار و آماده باشيم.
 
گرچه متأسفانه عده‌اي در داخل كشور نيز با بيگانگان همنوايي مي‌كنند و روزنامه‌هاي زنجيره‌اي يا برخي افراد كه انسان از آنها توقع ندارد با انتشار مطالب و ويدئوهايي برخي نسبت‌ها و دروغهاي بزرگ و شايعات صد درصد كذب را عليه قوه قضاييه مطرح مي‌ كنند.
 
رئيس دستگاه قضايي بر لزوم ايستادگي در برابر اين هجمه‌ها به حكم اسلام و عقل تأكيد كرد و گفت: بسياري از اشكالات كه به دستگاه قضايي گرفته مي‌شود يا عامدانه و مغرضانه است يا از سر جهل و ناآگاهي.
 
البته برخي از ايرادات نيز كه از سوي دلسوزان مطرح مي‌شود وارد است و ما هيچگاه قصد تطهير و تنزيه مطلق دستگاه قضايي را نداريم اما بسياري از ايرادات صرفاً با هدف تخريب دستگاه قضايي و وارد آوردن خدشه به اعتماد عمومي مطرح مي‌شود و دشمنان نظام نيز به خوبي مي‌دانند كه قوه قضائيه مقتدر و با صلابت مي‌تواند حافظ اعتماد عمومي در كشور باشد.

خدمت صادقانه، بهترين راه صيانت از اعتماد عمومي و پاسخ به شايعات است

آيت الله آملي لاريجاني با اشاره به نقش مؤثر اختاپوس رسانه‌اي غرب در هدف قرار دادن اعتماد مردم با انتشار شايعات و شبهات گوناگون، خاطرنشان كرد: بهترين راه صيانت از اعتماد عمومي و پاسخ به شايعات دشمن، خدمت صادقانه به مردم است.
 
علاوه بر اين اگر در همه امور به قانون پايبند باشيم اثر شايعات از بين مي‌رود. از سوي ديگر بايد به تبيين و توضيح مشكلات و همچنين خدمات گسترده دستگاه قضايي بپردازيم تا مردم هم در جريان مشكلات و همچنين ميليون‌ها خدمتي كه از سوي قوه قضائيه ارائه مي‌شود، قرار گيرند.
 
رئيس قوه قضائيه با بيان اينكه كاستي‌هايي در اطلاع رساني مشكلات و محدوديت‌ها و همچنين معرفي خدمات وجود دارد، اظهار كرد: مردم بايد از محدوديت‌هاي اعتبارات قوه قضائيه و نيز نيروي انساني دستگاه قضايي مطلع باشند تا فريب برخي ادعاها را نخورند. اينكه برخي حجم بالاي پرونده‌ها را به عهده قوه قضائيه مي‌گذارند، ناديده گرفتن سرچشمه‌هاي شكل گيري يك پرونده است. دستگاه قضايي مسئول كثرت پرونده‌ها در كشور نيست بلكه ميراث دار اين معضل است كه شكل‌گيري آن به عملكرد دستگاه هاي خارج از قوه قضائيه باز مي‌گردد.

انجام وظايف نظارتي دستگاه قضايي نيازمند كار جهادي و اولويت‌بندي


آيت الله آملي لاريجاني در ادامه با اشاره به وظايف نظارتي دستگاه قضايي نسبت به نهادها و دستگاه هاي اجرايي، تصريح كرد: دستگاه قضايي بايد با نظارت بر حسن جريان امور در دستگاههاي مختلف، جلوي فساد را بگيرد. البته همه بار در اين زمينه نبايد بر دوش قوه قضائيه باشد بلكه دستگاهها نيز بايد تمهيدات لازم را بينديشند و در اين زمينه همكاري كنند اما به هر حال توجه دستگاهها منافاتي با وظايف دستگاه قضايي ندارد گرچه در اين عرصه نيز با محدوديت‌هاي جدي نيرو و اعتبارات مواجه هستيم كه همين امر يك كار جهادي و اولويت بندي صحيح را مي‌طلبد و اميدواريم مجلس و دولت نيز به قوه قضائيه كمك كنند.
 
رئيس قوه قضائيه در ادامه با بيان اينكه گاه در مبارزه با فساد دچار افراط و تفريط مي شويم، خاطرنشان كرد: گاهي كلاً مسئله فساد رها مي‌شود و گويي هيچ فسادي نيست و گاهي مي‌بينيم هر مسئولي از هر تريبوني از فساد سخن مي‌گويد كه اين يك سياه نمايي بي‌وجه و خلاف واقع و منشأ تخريب اعتماد عمومي است.
 
­رئيس قوه قضائيه  با تأكيد بر نظارت مستمر بر مجموعه‌هاي قضايي در سراسر كشور به قضات متخلف هشدار داد كه در آينده‌  طبق برنامه‌اي خاص نام و تصوير آنان در رسانه‌ها منتشر خواهد شد. 

فساد در كشور سيستماتيك نيست

آيت الله آملي لاريجاني ادامه داد: برخي از وجود فساد سيستماتيك در كشور سخن مي‌گويند كه ما به هيچ عنوان اين موضوع را قبول نداريم. فساد در كشور سيستماتيك نيست. برخي در مقام تفسير مي‌گويند مقصود ما از فساد سيستماتيك اين است كه سيستم رسيدگي كننده به مفاسد يعني دستگاه قضايي دچار فساد است.
 
اين سخن هم مجمل و مبهم است. البته ممكن است كه در گوشه‌اي از دستگاه عظيم قضايي، همانند هر مجموعه ديگري تخلفي رخ دهد اما اين به معناي غلبه فساد بر كل سيستم قضايي كشور نيست. چگونه مي‌توان اين تعداد پر شمار قاضي سالم و مدير پر تلاش را كه در جهت خدمت به مردم گام برمي‌دارند به فساد متهم كرد؟

بايد در برخورد با فساد يك مسير اعتدالي را طي كنيم

رئيس قوه قضائيه با تأكيد بر اينكه در سالهاي گذشته دستگاه قضايي كارنامه قابل قبولي در زمينه مقابله با فساد داشته است، برخي نمونه‌هاي برخورد با مفاسد را بي سابقه توصيف كرد و افزود: ما بايد در برخورد با فساد يك مسير اعتدالي را طي كنيم. اطلاع رساني مفاسد اقتصادي پيش از رسيدگي قضايي از دو حال خارج نيست؛ يا جنبه سياسي دارد يا ناشي از اشتباه است.
 
آيت الله آملي لاريجاني با تأكيد بر لزوم مراقبت دستگاههاي اجرايي براي جلوگيري از پديد آمدن فساد، خاطرنشان كرد: نمي‌توان اجازه داد كه مفاسد و سوءاستفاده‌هاي بزرگ در دستگاه‌هاي اجرايي شكل بگيرد و بعد بگوييم دستگاه قضايي بايد رسيدگي كند. زماني هم كه دستگاه قضايي به مفاسد ورود پيدا مي كند باز هم برخي اتهام سياسي‌كاري مي‌زنند.
 
رئيس قوه قضائيه با اشاره به برخي اظهارات افراد نزديك به دولت در ماجراي رسيدگي به مطالبات مالباختگان مؤسسات مالي و اعتباري غيرمجاز، تصريح كرد: برخي گفته بودند كه اگر شجاعت و كار مهم رئيس جمهور نبود، مشكل مؤسسات مالي حل نمي‌شد. البته ما از حل مشكل مردم توسط هر مرجع و نهادي استقبال مي‌كنيم و خوشحاليم كه دولت و مجلس نيز به ميدان آمدند تا مشكل مردم حل شود. اين امر كه حل مشكل مردم به نام چه كسي تمام شود چندان مهم نيست اما قضاوت خلاف واقع، امر مذمومي است.

قوه قضائيه پيشگام دفاع از حقوق مالباختگان موسسات مالي بود

آيت الله آملي لاريجاني ادامه داد: قوه قضائيه در برخورد با مؤسسات مالي متخلف كه از دستگاههاي اجرايي مجوز گرفته بودند و بايد بر كارشان نظارت مي‌شد و دفاع از حقوق مالباختگان و سپرده‌گذاران، پيشگام بود و اگر اقدام به توقيف اموال و بازداشت مديران متخلف نمي‌كرد، همين ميزان از اموال و وجوه نيز در اختيار مردم قرار نمي‌گرفت.
 
در اين زمينه جلسات متعددي با رئيس بانك مركزي و معاونان ايشان برگزار كرديم در حالي كه اين جلسات بايد در دستگاههاي اجرايي برگزار مي شد. از سوي ديگر به رهبر معظم انقلاب نامه نوشتم تا با دستور و اجازه ايشان بخشي از مشكلات سپرده گذاران برطرف شود.
 
رئيس قوه قضائيه با بيان اينكه متأسفانه مسئوليت كم كاري هاي برخي دستگاهها گريبانگير قوه‌قضائيه مي شود، به اجراي برخي احكام قصاص و حدود اشاره كرد و گفت: فردي در نامه‌اي به رئيس قوه قضائيه، ما را متهم كرده بود كه در اجراي قصاص و حدود به صورت التقاطي عمل مي‌كنيم. اين در حالي است كه من همواره در مقابل كساني كه قصد داشته‌اند حدود و قصاص را تعطيل كنند، گفته‌ام كه قصاص يك حق قرآني و حق الناس است و حدود نيز تعطيل بردار نيست. بر اين اساس علت اين نسبت‌هاي خلاف را متوجه نمي‌شوم.

همه بايد نسبت به فساد در دستگاه قضايي حساس باشند


آيت الله آملي لاريجاني در ادامه با اشاره به نظارت هر چه بيشتر بر خود دستگاه قضايي، تأكيد كرد: فساد در دستگاه قضايي حتي اگر كم باشد باز هم براي ما بسيار زياد است. به هيچ عنوان پذيرفته نيست كه دستگاه متولي مبارزه با فساد خود درگير فساد باشد.
 
دستگاه قضايي ترازوي برخورد با مفاسد است و بر اين اساس همه بايد نسبت به هرگونه فساد در قوه قضائيه حساسيت تام داشته باشند.
رئيس قوه قضائيه با بيان اينكه تخلف در قوه قضائيه غيرقابل اغماض است و در اين زمينه چون بحث اعتماد مردم و نظام در بين است جاي هيچ ونه ترحمي نيست، تصريح كرد: دستگاه قضايي با ساز و كارهاي گوناگون به مبارزه با تخلفات دروني مي‌پردازد و بر اين اساس افراد متخلف و فاسد، از قوه قضائيه منفصل مي‌شوند. برخوردهاي ما در اين زمينه شدت يافته و دليل آن نيز حفظ حرمت و احترام نيروهاي سالم و پاك دستگاه قضايي است.

هيچ‌گونه فسادي را در قوه قضائيه تحمل نخواهم كرد

آيت الله آملي لاريجاني خطاب به رؤساي كل دادگستريهاي سراسر كشور اظهار كرد: به همه افراد زيرمجموعه خود هشدار بدهيد كه هيچ گونه فسادي را از سوي بنده و دستگاه‌هاي نظارتي تحمل نخواهد شد و در آينده طبق برنامه‌اي خاص، ‌آراي دادگاه عالي صلاحيت قضات پس از تأييد در دادگاه عالي تجديد نظر و تأييد رئيس قوه قضائيه همراه با نام و تصوير قضات متخلف در رسانه‌ها منتشر خواهد شد.
 
اين در واقع اتمام حجت با همه قضات متخلف است تا جاي هيچ گونه گلايه‌اي باقي نماند و بدانند فساد و ارتكاب جرائم در دستگاه قضايي تاوان بزرگي خواهد داشت.
 
 

صدور قرار بازداشت موقت بايد به حداقل برسد

رئيس قوه قضائيه در ادامه با تأكيد بر لزوم نظارت مستمر رؤساي كل دادگستري ها در قالب بازديدهاي سرزده و نوبه‌اي و همچنين توجه جدي به احياي حقوق عامه در چارچوب قوانين و مقررات، به موضوع بازداشتهاي موقت پرداخت و خاطرنشان كرد: در اين زمينه نيز بايد نظارت كاملي صورت گيرد تا صدور قرار بازداشت موقت به حداقل برسد و در مواردي كه واقعا مي‌توان از اين قرار استفاده نكرد، به هيچ عنوان صادر نشود. از سوي ديگر نبايد به گونه‌اي باشد كه به عنوان مثال قرار وثيقه در زماني صادر شود كه امكان توديع آن وجود نداشته باشد و متهم به ناچار روانه زندان شود.
 
آيت الله آملي لاريجاني با تأكيد بر لزوم بهره‌مندي از ظرفيت‌هاي قانوني براي صدور مجازاتهاي جايگزين حبس به ويژه با توجه به مشكلات عديده سازمان زندانها از نظر بودجه، امكانات و فضاي فيزيكي نيز يادآور شد: در حال حاضر ظرفيت‌هاي بسيار خوبي در قانون وجود دارد و رؤساي كل دادگستريها بايد نظارت كنند كه اين ظرفيتها در صدور حكم و همچنين تبديل مجازات و اجراي آن از سوي قضات محترم مورد استفاده قرار گيرد.
 
رئيس قوه قضائيه در ادامه با اشاره به حساسيت فضاي مجازي و لزوم توجه به آن گفت: فضاي مجازي در كشور ما به شكلي كه امروز اداره مي‌شود، صد درصد خلاف امنيت ملي است. تمام اطلاعات شهروندان ما در اختيار بيگانگان قرار مي‌گيرد و مبادله داده‌ها تحت رصد آنهاست. دشمنان با در اختيار داشتن اين امكان و پالايش اين داده‌ها به انحاي مختلف مي‌توانند اطلاعات گوناگون را از داخل كشور ما به دست آورند و با دستيابي به ذائقه مخاطبان ضمن انواع شايعه‌پراكني‌ها ، عليه نظام و امنيت كشور اقدام كنند.
 
آيت الله آملي لاريجاني افزود: به هيچ عنوان  منطقي نيست كه ما مردم را در شاهراه متعلق به دشمنان رها كنيم. ما هرگز قائل به بستن فضاي مجازي نيستيم بلكه مي‌‌گوييم بايد خودمان مسيري امن ايجاد كنيم تا شهروندانمان حق انتخاب داشته باشند و مجبور نباشند كه به اضطرار در مسيري كه اختيار آن با دشمن است حضور يابند.

دستگاه‌هاي امنيتي با سرشاخه‌هاي مرتبط با بيگانگان در فضاي مجازي برخورد كنند


رئيس قوه قضائيه با بيان اينكه مسئولان در اين زمينه در حال چاره‌انديشي هستند، به جلسه شوراي عالي فضاي مجازي در محضر رهبر معظم انقلاب اشاره كرد و گفت: اين معضل بايد هر چه سريعتر حل شود و در كنار آن همه دستگاههاي امنيتي موظفند با سرشاخه‌هاي داخلي كه در فضاي مجازي اقدام به همكاري با دشمنان و بيگانگان مي‌كنند برخورد كنند.

 راه اندازی شعب تخصصي رسيدگي به جرايم فضاي مجازي

آيت الله آملي لاريجاني همچنين با تأكيد بر لزوم ايجاد شعب تخصصي رسيدگي به جرايم فضاي مجازي در دادسراها و دادگاهها اظهار كرد: رئيس جمهور محترم در جلسه‌اي پيشنهاد داد كه در رسيدگي به پرونده‌هاي مربوط به فضاي مجازي از نظر كارشناسي شوراي عالي فضاي مجازي براي تشخيص موضوعات استفاده شود.
 
به نظر مي‌رسد اين پيشنهاد خوبي است و قضات گر چه در تشخيص جرم و صدور حكم مستقل هستند و بايد به نظر خود عمل كنند اما استفاده از نظر كارشناسي براي تشخيص موضوعات به ويژه در عرصه‌هايي نظير فضاي سايبري كار بسيار خوبي است كه به اتقان و استحكام آراء كمك مي‌كند.
 
رئيس قوه قضائيه در بخش پاياني سخنان خود با توصيه به توجه هر چه بيشتر به ارزشهاي الهي و اخلاقي و حركت در اين چارچوب تصريح كرد: اگر در چارچوب ارزش هاي الهي و اخلاقي حركت نكنيم تمام اين سخنان، كارها و زحمات بي‌فايده است زيرا دير يا زود خود را در عوالمي مي‌يابيم كه بايد از حالا به فكر آن باشيم زيرا خداوند متعال مي‌فرمايد «و ما تقدموا لِانفسكم من خير تجدوه عندالله هو خيراً و اعظم اجرا». 
 
به ودي با ارتحال از اين دنيا كتاب نفس در مقابل ما گشوده مي‌شود با اين توصيف كه «لا يغادر صغيره و لا كبيره الا احصاها» يعني از هيچ عمل كوچك و بزرگي فروگذار نخواهد شد و همه چيز مورد محاسبه قرار خواهد گرفت. پس، از هم اكنون بايد به فكر آن روز باشيم و با تحصيل عمل صالح و گام برداشتن در مسير رضاي الهي، عالم پيش رو را نوراني بسازيم.
 
بر اساس اين گزارش، پس از سخنراني رئيس قوه قضائيه، برخي از رؤساي كل دادگستري‌ها و دادستان‌هاي مراكز استانها به بيان نظر و مشكلات خود پرداختند كه آيت الله آملي لاريجاني هم تصميمات لازم را گرفت.
 
 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۰°    ۱۹°