ایران در جایگاه رفیع چهاردهم فولاد جهان
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 25 خرداد 1400
کد خبر : ۵۶۱۱۶۵
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۵
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ظرفیت فولاد کشور در مقطع انقلاب تنها 500 هزار تن در فولاد مبارکه بود و امروز به جایگاه رفیع و رتبه چهاردهم تولید فولاد در جهان رسیده ایم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، محمد شریعتمداری در هشتمین همایش چشم انداز  صنعت فولاد و معدن ایران با نگاهی به بازار با حضور کارشناسان و مدیران فولاد افزود: در 1404 به تولید 55 میلیون تن فولاد خام خواهیم رسید و برای این مهم باید 160 میلیون تن سنگ آهن تولید شود که باید گام های بلندی برداشته شود.
وی گفت: در گندله و کنسانتره کمبودهایی داریم که باید جبران کنیم، ایران برای فعالیت های توسعه ای مکان بکری است و باید از سرمایه گذاران جهان برای ورود برای سرمایه گذاری دعوت کرد و همکاری گسترده به ویژه در صنعت فولاد را شروع کرد.
شریعتمداری گفت: همایش، محل یافتن راهکار است و جایی است که توصیه های سیاستی برای رسیدن به اهداف کمی و کیفی در افق 1404 باید ارائه شود.
وی افزود: طرح جامع فولاد باید تا یک ماه آینده برای تصویب آماده شود و انجمن ها لازم است فعالانه در همه زنجیره های تولید فولاد مشارکت داشته باشند.
شریعتمداری گفت: از مشکلات امروز صنعت فولاد عدم توازن اکتشافات عمقی متناسب با ظرفیتهای موجود است هر چند در مدت اخیر اقدامات خوبی در حوزه اکتشاف انجام شده است.
وی تصریح کرد: ما در ایران اطلاعات اکتشافی فقط از سطح و به صورت محدود داریم که تنها در چند استان معین خلاصه می شود، لازم است در این حوزه با دنیا در بخش سرمایه گذاری و انتقال فناوری همکاری داشته باشیم.
شریعتمداری افزود: توسعه اکتشاف، تکلیف جدی بر گردن سازمان های مرتبط به ویژه ایمیدرو است که با استفاده از دانش جهان این بخش را به جلو حرکت دهیم.
 
وی گفت: جدیدترین نقشه یک صدهزارم از ظرفیت های معدنی برای 21 تیپ کانساری تهیه شده است که در آینده نزدیک رونمایی می شود و سند خوبی برای مشارکت بخش خصوصی و شرکت های خارجی برای سرمایه گذاری در این حوزه است.
شریعتمداری افزود: عدم توازن در صنعت فولاد یکی از مشکلات این صنعت است و ما امروز در تمام زنجیره های این صنعت با یک عدم توازن مواجه ایم.
وی گفت: روش و مشی ما مداخله در قیمت گذاری محصول نیست اما اگر در حوزه ای دخالت شده خواسته ما و روش ما نیست، تمام اقدامات ما در این حوزه مبتنی بر نظرات و دیدگاه های انجمن ها و فعالان بخش فولاد است.
شریعتمداری افزود: بی تدبیری در صدور مجوز برای فعالان صنعت فولاد باعث شد تا با 110 میلیون تن مجوز راکد و بیش از 60 میلیون تن مجوزی که دارای توجیه نیست باشیم.
وی گفت: نبود سرمایه گذاری مستقیم واحدهای فولادی در حوزه معادن سنگ آهن هم از مشکلات دیگری است که امروز با آن مواجه ایم.
شریعتمداری افزود: از مشکلات دیگر صنعت فولاد مغفول ماندن فعالیت تحقیق و توسعه در این بخش است که باید مورد توجه قرار گیرد.
وی گفت: ما باید روش های بهینه مصرف آب در صنعت فولاد را در دستور کار قرار دهیم و از فناوری های موجود در این بخش با هدف کاهش مصرف آب در این حوزه برسیم.
شریعتمداری افزود: همچنین امروز استفاده از آلیاژهای خاص مرسوم شده و هشداری است که در آینده به این سمت حرکت نکنیم بخشی از بازار را از دست خواهیم داد.
وی گفت: ما باید به سمت ایجاد واحدهای فولادی با ظرفیت بالا و استقرار آنها در کنار آب های جنوب کشور با هدف کاهش هزینه های تولید حرکت کنیم.
شریعتمداری افزود: فولاد محصولی با مزیت صادراتی است و رشد 20 درصدی صادرات فولاد بسیار امیدبخش است.
وی گفت: گریزی نداریم حمل و نقل فولاد را به راه آهن منتقل کنیم چرا که جاده ها ظرفیت لازم ندارد و اگر به سرعت ریل را توسعه ندهیم واحدهای فولادی با مشکل تأمین مواد اولیه مواجه خواهند شد.
شریعتمداری افزود: اگر 4.5 میلیارد دلار سرمایه گذاری در بخش ریل انجام شود امکان حمل و نقل 420 میلیون تن محصولات فولادی و مواد معدنی امکان پذیر نخواهد بود.
وی گفت: در منطقه مکران باید راه آهن را به آب وصل کنیم که همه اینها نیازمند جلب و جذب سرمایه گذاری خارجی است.
شریعتمداری افزود: من با ورود صفر تا صد صنعت فولاد و معدن به بورس موافق هستم اما قوانین حاکم بر بورس که در دنیا اعمال می شود در بورس ما اجرا نمی شود و شفاف سازی در این حوزه بسیار مهم است که با تلاش و همکاری مدیران و مسئولان باید رفع شود.
وی گفت: بورس باید فعال مایشاء باشد و همه فعالیت های خرید و فروش از طریق بورس انجام شود.
شریعتمداری افزود: صنعت فولاد یکی از نشانگرهای توسعه یافتگی کشور ما است و لازم است مورد توجه دقیق قرار گیرد.

 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °