غایبان 8 سال به بالا معاف شدند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
02:52 - سه‌شنبه 21 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۵۶۳۸۵۲
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۶
مصوبه مجلس برای مشمولان؛
نمایندگان مردم در خانه ملت با معافیت مشمولان خدمت وظیفه عمومی که بیش از 8 سال غیبت داشته‌ باشند، موافقت کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، نمایندگان در نشست علنی امروز (سه شنبه، 17 بهمن) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی بخش درآمدی گزارش کمیسیون تلفیق درباره لایحه بودجه سال 97 با بند (ب) تبصره 11 این لایحه با 135 رأی موافق، 72 رأی مخالف و 8 رأی ممتنع از مجموع 229 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.
در بند (ب) تبصره 11 آمده است: به دولت اجازه داده می‌شود کلیه مشمولان خدمت وظیفه عمومی که بیش از هشت‌سال غیبت دارند را با پرداخت جریمه مدت زمان غیبت به‌صورت نقد و اقساطی که تا پایان سال 1397 تسویه می‌شود، معاف کند.
تمام درآمدهای حاصل از اعطای معافیت‌های مشمولان مذکور به حساب درآمد عمومی کشور موضوع ردیف 150128 نزد خزانه‌داری کل کشور واریز می‌شود.
در جزء (1) این بند آمده است: به ازای هر سال غیبت مازاد بر هشت سال، 10درصد به مبالغ جریمه پایه اضافه و مدت غیبت بیش از شش‌ ماه، یک‌ سال محسوب می‌شود.
همچنین در جزء (2) بند (ب) نیز آمده است: برای مشمولان متأهل، 5 ‌درصد و برای مشمولان دارای فرزند نیز به‌ازای هر فرزند، 5 درصد از مجموع مبلغ جریمه کسر می‌شود.

معافیت زائران اربعین از پرداخت عوارض خروج از کشور
نمایندگان مردم در خانه ملت با معافیت زائران اربعین از پرداخت عوارض خروج از کشور در سال 97 موافقت کردند.
به گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (سه شنبه، 17 بهمن) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی بخش درآمدی گزارش کمیسیون تلفیق درباره لایحه بودجه سال 97 با بند الحاقی 3 تبصره 11 موافقت کردند.
در بند الحاقی 3 تبصره 11 آمده است: در سال 1397 عوارض خروج از کشور برای زائرین عتبات براساس قانون بودجه سال 1396 اخذ می‌گردد.
زائرین اربعین که از تاریخ 3 مهرماه 1397 لغایت 22 آبان 1397 از مرزهای زمینی به مقصد کشور عراق از کشور خارج می شوند، از پرداخت عوارض خروج معاف هستند.
 موافقت نمایندگان جزء (4) بند (ب) را به لایحه دولت بازگرداند
جزء (4) بند (ب) که در مورد معافیت فرزندان ایثارگران بود و در کمیسیون تلفیق حذف شده بود، در پی مخالفت اکثر نمایندگان به لایحه دولت بازگشت و در نهایت با 167 رأی موافق، 18 رأی مخالف و 3 رأی ممتنع از مجموع 216 نماینده حاضر در جلسه برای بررسی مجدد به کمیسیون تلفیق ارجاع شد.
در جزء (4) بند (ب) آمده است: فرزندان ایثارگران مشمول ماده (45) قانون خدمت وظیفه عمومی علاوه بر امتیاز مذکوردر این ماده، مشروط به عدم غیبت آنها و نیز انجام خدمت وظیفه عمومی پدر آنان با هر مقطع تحصیلی، مشمول ردیف اول جدول با اعمال 50 درصد تخفیف می‌شوند.
در جزء (5) بند (ب) نیز آمده است: مشمولان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی از 50 درصد تخفیف بهره‌مند می‌شوند.

شرایط بخشش جرایم رانندگی تعیین شد
نمایندگان مجلس شورای اسلامی شرایط بخشش جرایم رانندگی را تعیین و تکلیف کردند.
نمایندگان در نشست علنی امروز (سه شنبه، 17 بهمن) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی جزئیات بخش درآمدی لایحه بودجه سال 97 با بند (و) تبصره 11 این لایحه با 153 رأی موافق، 8 رأی مخالف و 3 رأی ممتنع از مجموع 205 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.
در بند (و) تبصره 11 تاکید شده است: در صورت پرداخت و تسویه‌حساب قبوض جریمه‌های رانندگی توسط مالکان خودرو تا پایان آذرماه 1397، جریمه دیرکرد ناشی از عدم پرداخت تا پایان سال 1396 بخشیده می‌شود. مبلغ وصولی از این محل به حساب درآمد عمومی موضوع ردیف 150123 جدول شماره (5) این قانون واریز می‌شود.

نیروهای مسلح به کسر کمک هزینه مسکن کارکنان ساکن خانه‌های سازمانی  مکلف شدند
نمایندگان مردم در خانه ملت نیروهای مسلح را مکلف به کسر کمک هزینه مسکن کارکنان ساکن خانه‌های سازمانی کردند.
به گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (سه شنبه، 17 بهمن) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی بخش درآمدی گزارش کمیسیون تلفیق درباره لایحه بودجه سال 97 با بند (هـ) تبصره 11 این لایحه موافقت کردند.
‌در بند (هـ) تبصره 11 آمده است که نیروهای مسلح مکلفند کمک هزینه مسکن کارکنان ساکن در خانه‌های سازمانی را از حقوق ماهانه آنان کسر و به حساب خزانه‌داری کل موضوع ردیف 160184 جدول شماره (5) این قانون واریز کنند.

منابع دارایی‌های شرکت نوسازی هلی‌کوپترهای ایران معاف از مالیات شد
نمایندگان مردم در خانه ملت منابع حاصل از تجدید ارزیابی دارایی‌های شرکت نوسازی هلی‌کوپترهای ایران را معاف از مالیات کردند.
به گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (سه شنبه، 17 بهمن) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی بخش درآمدی گزارش کمیسیون تلفیق درباره لایحه بودجه سال 97 با بند (ز) تبصره 11 این لایحه با 151 رأی موافق، 23 رأی مخالف و 5 رأی ممتنع از مجموع 210 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.
در بند (ز) تبصره 11 آمده است که مالیات ناشی از تجدید ارزیابی دارایی‌های شرکت پشتیبانی و نوسازی هلیکوپترهای ایران و قطعات موجود در انبارهای این شرکت به نرخ صفر محاسبه شده و منابع حاصل از تجدید ارزیابی به حساب افزایش سرمایه دولت در این شرکت منظور می شود. 
 
 افزایش 10 درصدی عوارض واردات لوازم آرایشی
با رأی موافق نمایندگان مجلس شورای اسلامی، عوارض و سود بازرگانی واردات لوازم آرایشی در سال آینده 10 درصد افزایش می یابد.
­نمایندگان مردم در نشست علنی صبح امروز خانه ملت و در جریان بررسی گزارش کمیسیون تلفیق درباره لایحه بودجه سال 97 کل کشور با الحاق بندی به تبصره 10 این لایحه در بخش درآمدی موافقت کردند.
براین اساس در سال 97 مجموعاً 10 درصد عوارض و سود بازرگانی واردات لوازم آرایشی افزایش می یابد.
 
مخالفت مجلس با معافیت دولت از پرداخت هزینه های دادرسی
نمایندگان مجلس شورای اسلامی با معافیت دولت از پرداخت هزینه های دادرسی مخالفت کردند.
نمایندگان در نشست علنی امروز (سه شنبه، 17 بهمن) مجلس شورای اسلامی در بررسی جزئیات بخش درآمدی لایحه بودجه سال 1397 کل کشور با پیشنهاد حذف جزء 2 بند (الف) تبصره 11 این لایحه با 147 رأی موافق، 50 رأی مخالف و 4 رأی ممتنع از مجموع 223 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.
در جزء 2 بند (الف) تبصره 11 آمده است: دعاوی راجع به حفظ بیت‌المال به‌ویژه در پرونده‌های مربوط به مطالبه دیه از بیت‌المال، اراضی و اموال دولتی و عمومی از پرداخت هزینه دادرسی در مراحل مختلف معاف است.
 
 ارجاع سؤال از رئیس جمهور درباره مؤسسات مالی و اعتباری به کمیسیون اقتصادی مجلس
سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از ارجاع سؤال از رئیس جمهور درباره مؤسسات مالی و اعتباری به این کمیسیون خبر داد.
رحیم زارع گفت: با توجه به بررسی بودجه در صحن علنی و تعطیلی جلسات کمیسیون ها، در حال حاضر کمیسیون نمی تواند به این منظور تشکیل جلسه دهد، اما مکاتبات لازم با ریاست جمهوری انجام می شود.
سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تا زمان پایان بررسی بودجه مستندات مورد نیاز از ریاست جمهوری اخذ می شود، افزود: پس از پایان بررسی بودجه طرح سؤال از رئیس جمهور با حضور نمایندگان سؤال کننده، نمایندگان رئیس جمهور و بانک مرکزی برگزار می شود.
وی ادامه داد: پس از بررسی طرح سؤال از رئیس جمهور درباره مشکلات مؤسسات مالی و اعتباری، کمیسیون اقتصادی گزارش خود را تقدیم رئیس جمهور می کند.
 
واکنش رئیس مجلس به توئیت معاون رئیس جمهور: مگر لایحه خیلی منقحی دادید
رئیس مجلس شورای اسلامی در واکنش به توئیت معاون رئیس جمهور در اعتراض به اصلاحات مجلس بر لایحه بودجه سال 1397 کل کشور گفت: مگر لایحه خیلی منقحی دادید که توقع تصویب کل آن را دارید؟
بهروز نعمتی سخنگوی هیأت رئیسه مجلس در نشست علنی صبح امروز خانه ملت در تذکری شفاهی با اشاره به توئیت معاون رئیس جمهور در اعتراض به اصلاحات نمایندگان مردم بر لایحه بودجه سال 97، خواستار رعایت شأن مجلس از جانب دولت و همچنین واکنش رئیس مجلس به این موضوع شد.
رئیس مجلس نیز در واکنش به این موضوع گفت: من نمی دانم که کدام معاون رئیس جمهور چنین چیزی گفته، اما کار بسیار نادرستی انجام داده است.
وی افزود: مگر لایحه خیلی منقحی دادید که حالا توقع دارید مجلس کل آن را تصویب کند؟
آقای لاریجانی تصریح کرد: کمیسیون تلفیق و بقیه نمایندگان مجلس زحمت کشیدند و در حال  اصلاح لایحه بودجه هستند لذا کجا را مجلس به هم ریخته است؟
وی ادامه داد: کل شاکله لایحه بودجه در گزارش کمیسیون تلفیق موجود است و در مواردی که مورد اشکال نمایندگان می باشد نیز نماینده دولت در مجلس صحبت می کند که غالباً نیز موافق نظر نمایندگان هستند و کمتر دیدم که نماینده دولت مخالفت کند.
رئیس مجلس خاطرنشان کرد: مجلس چه چیزی را به هم ریخته است؟ حرف نادرستی را در جامعه پخش و مشکل ایجاد می کنند.
در ادامه، سخنگوی دولت که به عنوان نماینده دولت برای دفاع از مواد مورد بررسی بودجه در خانه ملت حضور داشت، در واکنش به این اظهارات تصریح کرد: مجلس در راستای تقویت نظام است و هر گونه تقویت مجلس، تقویت دولت محسوب می شود.
محمدباقر نوبخت ادامه داد: آقای نعمتی متن توئیت معاون رئیس جمهور را به من نشان دادند، بنده حتماً با همکارم صحبت خواهم کرد.
سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: با توجه به توصیه قرآنی، باید همیشه از ادبیات و کلمات احسن استفاده کنیم.

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۷°    ۲۸°