افزایش امید به زندگی ایرانیان
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
03:44 - شنبه 25 مرداد 1399
کد خبر : ۵۶۴۵۶۷
تاریخ انتشار : جمعه ۲۰ بهمن ۱۳۹۶ - ۲۲:۵۲
سطح امید به زندگی در ایران از منطقه بالاتر است
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

دکتر میثمی رئیس انجمن علمی پزشکی اجتماعی ایران در برنامه نبض پزشکی گفت:در علم پزشکی شاخه اصلاح شده ای است تحت عنوان امید به زندگی سالم که حدودا 8 تا 10 سال زیر سن امید به زندگی محاسبه می شود، این شاخصه تنها زندگی فرد در زمان سلامت بودن را مورد توجه قرار می دهد.

افزایش امید به زندگی ایرانیان 

وی افزود:مرگ و میر کودکان شیرخوارگان  از مهمترین عوامل تاثیر گذار در شاخصه امید به زندگی است که در سالهای اخیر به شدن کاهش یافته و همین امر شاخصه امید به زندگی در کشور را به شکل مطلوبی افرایش داده است.

میثمی ادامه داد: شاخصه های دیگر نظیر سلامت آب و اقدامات بهداشتی و نیز تمرکز بر شیرمادر بر کیفیت این شاخصه افزوده بطوری که تنها در مورد تغذیه نوزادان با شیر مادر، آمار ها حکایت از کاهش مرگ و میر آنها دارد، این موضوع ارتباط تنگاتنگ با تغذیه کودک با شیر مادر دارد.

وی گفت: تغذیه کودک با شیرمادر موجب شده تا کودکان در مقابل بیماری ها قوی تر شود و به همان اندازه میزان مرگ و میر کودکان نیز کاهش یافته است.

افزایش امید به زندگی ایرانیان

همچنین دکتر برکاتی مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت در این برنامه گفت: متوسط امید به زندگی در ایران نسبت به سطح جهانی بهتر شده است و همین استاندارد در منطقه مطلوب ارزیابی می شود.

وی ادامه داد:کاهش مرگ و میر کودکان در 40 سال گذشته خود نقش مهمی در افزایش شاخصه امید به زندگی در ایران داشته است.

وی افزود: وزارت بهداشت طرح واکسیناسیون عمومی را در چندین سال گذشته مورد توجه قرار داد که در نتیجه آن مرگ و میز کودکان کاهش چشمگیری داشته است.

برکاتی با اشاره به اینکه برابر آمار های رسمی ایران یکی از 8 کشوری است که به کاهش مرگ و میر مادران دست یافته است،تصریح کرد:این امر به اجرای برنامه های سلامت توسط وزارت بهداشت در کشور برمی گردد، اگر چه می توانست شرایط بهتر باشد اما در حال حاضر در شرایط مطلوب قرار داریم.

وی گفت: اقدامات کشور برای کاهش مرگ و میر کودکان مطلوب بوده اما در شرایط فعلی این شاخصه در مورد جوانان نشان می دهد که میزان امید به زندگی در کشور تنها 3 سال بهبود یافته است.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت ادامه داد: مرگ و میر جوانان در سالهای اخیر رشد یافته که در این زمینه برنامه ریزی هایی صورت گرفته است، اما کاهش مرگ و میر در سالمندان به موضوع سلامت و بیماری های آنها باز می گردد.

وی گفت:در حال حاضر مرگ و میر کودکان زیر 5 سال به مسائل بیماری های واگیردار برنمی گردد بلکه سوانح عامل اصلی این موضوع است که پیشرفت مطلوبی برای کشور به حساب می آید.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۷°