تعیین تکلیف دارایی های غیرمنقول در مجلس

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
22:54 - چهارشنبه 02 بهمن 1398
کد خبر : ۵۶۴۷۰۸
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۷:۵۵
بررسی لایحه بودجه 97 در نشست های صبح و عصر امروز مجلس شورای اسلامی ادامه یافت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، نمایندگان مردم در خانه ملت دستگاه‌های اجرایی را مجاز به فروش دارایی‌های غیرمنقول طبق قانون اساسی کردند.

در نهمین جلسه بررسی لایحه بودجه سال ۱۳۹۷، نمایندگان درنشست علنی امروز (دوشنبه، 23 بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی بخش درآمدی گزارش کمیسیون تلفیق درباره لایحه بودجه سال 97 با بند (ب) تبصره 12 این لایحه با 142 رأی موافق، 25 رأی مخالف و 6 رأی ممتنع از مجموع 234 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

در بخش درآمدی بند (ب) تبصره 12 آمده است که دستگاههای اجرائی مجازند از محل فروش اموال و دارایی‌های غیرمنقول مازاد در اختیار خود به‌استثنای انفال و اموال دستگاههای زیر نظر مقام معظم رهبری و موارد مصداق مندرج در اصل هشتاد و سوم (83) قانون اساسی به محل درآمد عمومی واریز کند.

تعیین شرایط فروش ساختمان های ملکی دستگاه های اجرایی در شهرستان ها
نمایندگان مردم در خانه ملت، شرایط فروش ساختمان های ملکی دستگاه های اجرایی مستقر در شهرستان های استان ها را تعیین کردند.

نمایندگان در جریان بررسی بخش درآمدی گزارش کمیسیون تلفیق درباره لایحه بودجه سال 97 با بند (د) تبصره 12 این لایحه با 141 رأی موافق، 27 رأی مخالف و 5 رأی ممتنع از مجموع 227 نماینده حاضر در صحن، موافقت کردند.

براساس بند (د) تبصره 12 لایحه مذکور؛  به منظور تکمیل یا احداث مجتمع‌های اداری شهرستان‌ها، استانداران موظفند پیشنهاد فروش ساختمان‌های ملکی دستگاههای اجرائی مستقر در شهرستان‌های استان به‌استثنای اموال دستگاههای زیر نظر مقام معظم رهبری و موارد مصداق مندرج در اصل هشتاد و سوم (83) قانون اساسی با رعایت قوانین  را به شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان ارائه و پس از تصویب، درآمد حاصل را به ردیف درآمد عمومی 210201 واریز نمایند.

بخش درآمدی مربوط به هدفمندسازی یارانه‌ها نیاز به بررسی بیشتر دارد
در بخش درآمدی بند (الف) تبصره 14 آمده است که به دولت اجازه داده می‌شود در سال 1397 از محل منابع سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها تا مبلغ چهارصد و چهل هزار میلیارد  (440.000.000.000.000) ریال وصول کند.

در بند (ج) این تبصره نیز آمده وزارت نفت از طریق شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران و شرکت ملی گاز ایران موظف است کلیه وجوه عمومی از جمله درآمد حاصل از فروش داخلی پنج فرآورده نفتی اصلی، سوخت هوایی و گاز طبیعی را از ابتدای سال 1397 به حساب متمرکز ریالی و ارزی به نام خزانه‌داری کل کشور که تحت عنوان تمرکز وجوه درآمد شرکت نزد بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران افتتاح می‌شود، واریز نماید.

ارجاع تصمیم‌گیری درباره واریز سود حساب‌های قوای سه‌گانه به کمیسیون تلفیق

نمایندگان در جریان بررسی بخش درآمدی گزارش کمیسیون تلفیق درباره لایحه بودجه سال 97 با بند الحاقی 4 تبصره 12 این لایحه با 92 رأی موافق، 77 رأی مخالف و 11 رأی ممتنع از مجموع 222 نماینده حاضر در صحن، مخالفت کردند.

لازم به ذکر است نمایندگان در ادامه این بند الحاقی را با 115 رأی موافق، 11 رأی مخالف و 5 رأی ممتنع از مجموع 219 نماینده حاضر در صحن، برای بررسی بیشتر به کمیسیون تلفیق بودجه ارجاع دادند.

لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در جریان بررسی این بند الحاقی کمیسیون تلفیق، صندوق توسعه ملی، صندوق شکوفایی و نوآوری و نهادهای شامل اصل 110 قانون اساسی و دانشگاه ها را باید مورد استثنا قرار دهد.

براساس بخش درآمدی بند الحاقی4 تبصره 12 لایحه بودجه سال 97 که به کمیسیون تلفیق ارجاع شد؛ دستگاههای مشمول ماده(29) قانون برنامه ششم توسعه جمهوری اسلامی ایران و ماده(5) قانون مدیریت خدمات کشوری، به‌استثنای بانکها و شرکتهای بیمه دولتی سود حسابهایی که تحت هر عنوان قبل از تصویب این قانون افتتاح گردیده، باید به حساب خاصی نزد خزانه‌داری کل کشور واریز کنند.

لازم به ذکر است که دستگاه هایی که در ماده 29 قانون برنامه پنجساله ششم توسعه بر آنها تاکید شده است عبارتند از: کلیه دستگاههای اجرائی شامل قوای سه‌گانه جمهوری اسلامی ایران اعم از وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و مؤسسات و دانشگاهها، شرکتهای دولتی، مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت، بانکها وو مؤسسات اعتباری دولتی، شرکتهای بیمه دولتی، مؤسسات و نهادهای عمومی غیردولتی (در مواردی که آن بنیادها و نهادها از بودجه کل کشور استفاده می‌نمایند)، مؤسسات عمومی، بنیادها و نهادهای انقلاب اسلامی، مجلس شورای اسلامی، شورای نگهبان قانون اساسی، بنیادها و مؤسساتی که زیر نظر ولی‌فقیه اداره می‌شوند و همچنین دستگاهها و واحدهایی که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر یا تصریح نام است اعم از اینکه قانون خاص خود را داشته و یا از قوانین و مقررات عام تبعیت نمایند نظیر وزارت جهاد کشاورزی، شرکت ملی نفت ایران، شرکت ملی گاز ایران، شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران، سازمان گسترش نوسازی صنایع ایران، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، سازمان بنادر و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و شرکتهای تابعه آنها، ستاد اجرائی و قرارگاههای سازندگی و اشخاص حقوقی وابسته به آنها.

همچنین دستگاه های ماده 5 قانون مدیریت خدمات کشوری عبارتند از: کلیه وزارتخانه‌ها، مؤسسات دولتی ، مؤسسات یا نهادهای عمومی غیردولتی ، شرکتهای دولتی و کلیه دستگاههایی که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر و یا تصریح نام است از قبیل شرکت ملی نفت ایران ، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران،‌بانک مرکزی، بانکها و بیمه‌های دولتی

تصمیم‌گیری درباره فروش جایگاه‌های سوخت سازمان عشایر به کمیسیون تلفیق ارجاع شد
 
نمایندگان مردم در خانه ملت فروش فروشگاه‌ها، جایگاه‌های سوخت(فسیلی)، انبارهای ذخیره علوفه و کالا، اراضی و مستحدثات مربوط به سازمان امور عشایری را برای بررسی بیشتر به کمیسیون تلفیق ارجاع دادند.
نمایندگان در جریان بررسی بخش درآمدی گزارش کمیسیون تلفیق درباره لایحه بودجه سال 97 با بند الحاقی (8) تبصره 12 این لایحه با 99 رأی موافق، 56 رأی مخالف و 10 رأی ممتنع از مجموع 205 نماینده حاضر در جلسه مخالفت کردند.

همچنین نمایندگان با پیشنهاد یکی از نمایندگان مبنی بر حذف این بند الحاقی با 80 رأی موافق، 75 رأی مخالف و 8 رأی ممتنع از مجموع 204 نماینده حاضر در جلسه مخالفت کردند لذا این تبصره برای اصلاحات بیشتر به کمیسیون تلفیق ارجاع شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی این بند الحاقی تصریح کرد: از آنجا که این بند الحاقی مخالف اصل 44 قانون اساسی است باید در کمیسیون تلفیق اصلاحاتی روی آن انجام شود.

اختصاص بخشی از بودجه شرکت های برق منطقه ای به شرکت توانیر برای توسعه شبکه انتقال کشور

نمایندگان مردم در خانه ملت، بخشی از بودجه شرکت های برق منطقه ای به شرکت توانیر برای توسعه شبکه انتقال کشور اختصاص دادند.
نمایندگان در جریان بررسی بخش درآمدی گزارش کمیسیون تلفیق درباره لایحه بودجه سال 97 با جزء یک بند (الف) تبصره 15 این لایحه با 123 رأی موافق، 13 رأی مخالف و 11 رأی ممتنع از مجموع 197 نماینده حاضر در صحن، موافقت کردند.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۰°    ۶°