تحمیل ورشکسته ها به باز نشسته ها
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
10:48 - شنبه 29 شهريور 1399
کد خبر : ۵۶۴۷۷۱
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۲۰:۳۴
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی: در دولت قبل بنگاهی را به یکی از صندوق های بازنشستگی به 2هزار و 800 میلیارد تومان فروختند که امروز ٥٠٠ میلیارد تومان هم آن را نمی خرند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، علی ربیعی با بیان اینکه در بسیاری مسائل باید به هم نزدیک شویم، افزود: البته منظور مواضع مشترک نیست بلکه منافع مشترک است یعنی نقطه ای که همه از آن نفع ببرند.
او با تاکید بر لزوم گفت وگو های اجتماعی، بر ضرورت نهادسازی برای این گفت وگوها تاکید کرد و افزود: باید در دل تشکل ها و اتحادیه ها مذاکرات افقی و عمودی شکل بگیرد و نتیجه این مذاکرات راهکارهایی برای خروج از مشکلات باشد.
او گفت: در ایران سنت دیرین قانون کار و تشکل های کارگری وجود دارد اما هنوز نهادسازی مناسب برای گفت وگوی اجتماعی شکل نگرفته است که باید با ایجاد تالارهای گفت وگو در کنار اتحادیه ها و تشکل ها، جایگاهی برای گفت وگو و تبادل نظر داشته باشیم.
او با بیان اینکه در جامعه باید بیشتر از تعداد خروجی ها، از محیط کار ورودی به بازار کار داشته باشیم، افزود: اتحادیه ها، صنوف و تشکل ها باید شرایط جذب نیروی کار را بیشتر فراهم کنند.
ربیعی گفت: چهار ظرفیت را شناسایی کردم که می توانیم با آنها ظرفیت نهادهای مذاکره را سامان دهیم که یکی از این نهادها شورایعالی کار است و باید موثرتر عمل کند.
وزیر کار، شورایعالی اشتغال و شورایعالی حفاظت فنی را از شوراهای دارای ظرفیت نهادسازی برای گفت وگوی اجتماعی برشمرد و افزود: هیات امنای تامین اجتماعی در این زمینه دارای ظرفیت است.
او با بیان اینکه وقتی سهم شرکای اجتماعی در هیات امنا زیاد شود، کاری ارزشمند است، افزود: هیچ منعی برای افزایش تعداد نمایندگان تشکل های کارگری و کارفرمایی به عنوان ناظر در هیات امنای تامین اجتماعی وجود ندارد.
ربیعی ابراز امیدواری کرد که سال 97، درباره گفت وگوی اجتماعی، طوری نهاد سازی کنیم که دستخوش تغییر نشود.
او افزود: این کار را وظیفه اخلاقی خود می دانم و امیدوارم گفت وگوهای اجتماعی ذیل چهار نهاد یادشده به عنوان یادگار از ما باقی بماند.
وزیر کار با بیان اینکه برای رئوس موضوعات گفت وگو های اجتماعی سه جانبه پیشنهاداتی ده گانه ارایه شده است، گفت: مورد اول اینکه شکستن منابع تامین اجتماعی به نفع ما نیست.

رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارفرمایان ایران نیز گفت:جوامع کارگری و کارفرمایی از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی می خواهند که مستقل عمل کند و سازمان تامین اجتماعی را اینقدر گرفتار دولت نکنند.
«محمد عطاردیان» نیز در نشست تخصصی گفت وگوی اجتماعی سه جانبه که در مجموعه تلاش، افزود: کار شایسته را جدی بگیرید.
او گفت: کارگران تامین اجتماعی و وزارت کار با هم مشکلی ندارند اما اشکال کار اینجاست که مسئله در سطح ملی باید حل شود.
عطاردیان با تاکید بر اینکه با کارگران مشکلی حتی در تعیین دستمزد نداریم، افزود: در برخی کشور ها دستمزد از سوی کارگران و کارفرمایان تعیین می شود.
او افزود: در ایران موضوع تعیین حداقل دستمزد، در نشست های شورای عالی کار به شکل سه جانبه تعیین می شود.
عطاردیان با تاکید بر اصلاح اصول قانون کار گفت: دولت کارفرمای بزرگ است اما نمی تواند کارفرمای خوبی باشد پس برای پیشبرد اهداف باید اقتصاد به بخش خصوصی واگذار شود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۸°    ۳۲°