حقوق کارگران متناسب با تورم نیست

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
21:37 - يکشنبه 11 خرداد 1399
کد خبر : ۵۶۴۷۷۹
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۱:۱۵
رئیس هیئت مدیره کانون عالی انجمن های صنفی کارگران:تورمی که جامعه کارگری لمس می کند با تورم اعلامی متفاوت است
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

اسماعیل ظریفی آزاد مدیر کل روابط کار وزات کار در برنامه تیتر امشب گفت: امروز جلسه ای در مورد سه جانبه گرایی بود اما به موضوع دستمزدها توجهی نشد.

حقوق کارگران متناسب با تورم نیست

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر مدتی است که کمیته دستمزد تشکیل شده است افزود: تاکنون چند جلسه در مورد دستمزد کارگران تشکیل شده است و روی سبد معیشت کارگران کار می شود

ظریفی آزاد با اشاره به اینکه نرخ تورم 30 تا 40 درصد را قبول نداریم،افزود: برای تامین اقلام ضروری که خانوار کارگری به آن نیاز دارد تلاش میکنیم و  روند تامین رو به رشد است ولی نمی توان یک شبه به آن ایده آل کارگران برسیم.

وی گفت:در سال 91 تلاطم اقتصادی ناگواری در کشور داشتیم که کاهش قدرت پول ملی و تورم را شاهد بودیم که تورم را به 30 درصد رساند اما در سال 92 که تورم کنترل شد هم ما افزایش دستمزدها را افزایش داشتیم.

ظریفی آزاد آخرین نرخ تورم اعلام شده را 8.2 درصد خواند و تصریح کرد: از سال 89 تا 93،قدرت خرید کارگران  25 درصد کاهش یافت اما در حال حاضر قدرت خرید کارگران 26 درصد افزایش یافته است.

وی ادامه داد: اگر می خواستیم حداقل درآمد را ۲میلیون و۵۵۰هزار تومان ببندیم رشد 300 درصد را شاهد بودیم که به آن معناست که دینامیتی را زیر اقتصاد کشور بگذاریم که منطقی نبود

وی گفت: ما سبد معیشت را محاسبه می کنیم، ولی باید با هدف گذاری به آن نرخ مورد تائید دست یابیم که این امر هم یک روزه ممکن نیست.

وی با اشاره به اینکه ورود حجم عظیم پول در طرف تقاضا تاثیر منفی روی تورم می گذارد و شرایط را بحرانی می کند،تصریح کرد:دولت نمی تواند همه هزینه ها را بدهد، یا باید مالیات بگیرد یا باید نفت بفروشد به همین دلیل ما نمی توانیم که نرخ فروش را سه برابر کنیم

وی گفت:ما نمی توانیم مزد کارگران را یک  شبه 300 برابر کنیم و باید به تدریج به این رشد برسیم.

حقوق کارگران متناسب با تورم نیست

در ادامه برنامه عباسی آهنی ها عضو هیئت مدیره کانون کارفرمایان گفت:معتقدیم که کارگران در وضعیت سختی زندگی می کنند، تا زمانی که کار کارشناسی انجام نشود هیچ عددی را برای حقوق اعلام نمی کنیم.

وی افزود:نزدیک به 50 درصد از هزینه زندگی افراد مربوط به سبد معیشت خانوار است که این میزان می تواند کمتر هم بشود

 آهنی ها با اشاره به اینکه کارگران ما نباید ریالی صرف هزینه درمان کنند،گفت: بحث دیگر آموزش است کهبراساس قانون رایگان است،در بحث مسکن نیز وظایفی در پیشتیبانی ثانویه برای دولت مشخص شده است.

وی ادامه داد:واقعیت این است که زندگی کارگران به خوبی سپری نمی شود.

عضو هیئت مدیره کانون کارفرمایان با اشاره به اینکه بیش از 90 درصد از صنایع کشور کوچک و متوسط است و تنها 10 درصد را صنایع بزرگ شامل می شود،گفت:بسیاری از صنایع کوچک امروز تعطیل شده اند.

وی افزود: هزینه اجتماعی کارگران بر عهده دولت است و ما به وظایف خود عمل می کنیم اما اگر دولت نتواند به وظایف خود عمل کند چطور کارفرما این موارد را انجام دهد.

آهنی ها ادامه داد:امروز تولید در کشور اقتصادی نیست و صنایع ما در حال ریزش است ما معتقدیم می توانیم این معادله را تغییر دهیم

وی گفت:هدف ما از تعیین سبد معیشت تفکیک وظایف است و اینکه چه کسانی باید این امر را انجام دهند .

عضو هیئت مدیره کانون کارفرمایان با اشاره به اینکه معیار ما قانون اساسی است افزود: اگر قانون اجرا نشده است باید مطالبه گری شود، ما به نظرهای شخصی کاری نداریم بلکه در سطح کلان باید مسائل را دید.

وی گفت:رکود در صنعت مساوی است با مرگ و تورم مساوی است با زیان، اگر تورم با اقتصاد همراه باشد بهتر از رکود است.

حقوق کارگران متناسب با تورم نیست

غلامرضا عباسی رئیس هیئت مدیره کانون عالی انجمن های صنفی کارگران گفت: چیزی که امروز در جامعه کارگری مطرح است مسئله معیشت است که مهمترین بحث کارگران است.

وی ادامه داد: تورم کشور 8.8 اعلام شده است، البته ما این عدد را زیر سوال نمی بریم، اما جامعه کارگری آن را لمس نمیکند

عباسی گفت:تورمی که ما محاسبه کرده ایم بین 30 تا 40 درصد است.

وی با اشاره به اینکه حمایت ها در چند سال گذشته خوب بوده است تصریح کرد: حمایتها مشکلات کارگران را پوشش نمی دهد

 رئیس هیئت مدیره کانون عالی انجمن های صنفی کارگران گفت:ما در جلسه های برگزار شده به نرخ ۲میلیون ۵۵۰ هزار تومان رسیدیم زیرا  باید براساس واقعیت های موجود پیش برویم، ما شرایط کارفرمایان و دولت را می دانیم اما باید شرایط کارگران را هم در نظر گرفت.

وی ادامه داد:در سال گذشته بیش از تورم بر حقوق کارگران افزودند، اما این افزایش با واقعیت های زندگی کارگران تطابق نداریم.

عباسی افزود:کارگران تلاش می کنند تا مزد بگیرند و صرف هزینه های خانوار بکنند، تورمی که الان مشخص شده است مربوط به چه زمانی است؟ ما براساس تورم سال قبل دستمزد سال آینده کارگر را تعریف می کنیم و دستمزد کارگری هرگز تورم زا نبوده است.


 
 

برچسب ها: دستمزد ، کارگر ، حقوق
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۵°    ۳۶°