اما و اگرهای داوری فیلم فجر ادامه دارد

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
08:06 - شنبه 17 خرداد 1399
کد خبر : ۵۶۴۸۶۸
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۶ - ۲۲:۰۹
شهر فرنگ/
منتقدین اعتقاد دارند که برخی از جوایز جشنواره فیلم فجر از روی مصلحت داده شده اما داوران می گویند که در صحت عقل و بدون اعمال نفوذ تنها به آثار برتر سیمرغ اعطا شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
مصطفی جلالی فخر منتقد سینما گفت: زمانی که فیلمی مثل کار کثیف وارد جشنواره می شود دیگر بحث سلیقه مطرح نیست.
 
شهر فرنگ/ داوری فیلم فجر 

او گفت: داوران باید درباره کنارگذاشتن برخی از فیلمها در جشنواره فیلم فجر پاسخ دهند.

جلالی فخر افزود: در مورد داوری هم بحث اساسنامه مطرح است و هم بحث شیوه نامه به همین دلیل اینکه امسال شیوه نامه ای وجود داشته است یا خیر یک موضوع است و مسئله دوم اینکه اساسا به آن عمل شده است یا خیر؟

او افزود: چرا در جشنواره امسال فیلمهای مستند دیده نشدند؟

این منتقد گفت: امسال برخورد جشنواره فیلم فجر تنها برای جور کردن جنس جشنواره از همه سبک ها از جمله آثار مستند و انیمیشن بوده است.

او گفت: داوران می توانستند اجزا آثار را مورد نقد و بررسی قرار دهند، نه اینکه کلیت اثر را کنار بگذارند.

جلالی فخر گفت: سوال این است که چرا در یک رشته دو جایزه داده می شود؟ سیمرغ های مصلحتی که گویی برای آن است که صداها بلند نشود، مانند سیمرغ های مشترکی که داده شد درحالیکه این امر بر خلاف آیین نامه جشنواره فیلم فجر است.

شهر فرنگ/ داوری فیلم فجر

خسرو دهقان داور سی و ششمین جشنواره فیلم فجر در برنامه شهر فرنگ از داوری های جشنواره دفاع کرد گفت: شیوه نامه بخش اخلاقی است لذا از آنجا که هیئت داوران هم اکنون در این برنامه حضور ندارند لذا نمی توان در این زمینه اظهارنظر کرد.

او گفت: جشنواره فیلم فجر همیشه ظرفیت خاص خود را دارد و ظرفیتش همانی است که می بینید، این ظرفیت حدودا در مدت 36 دوره گذشته به همین صورت بوده است.

او افزود: تصور شخصی من این است که هیئت انتخاب اهل فن هستند و اگر فیلمی کنار گذاشته شده حتما دلیل خاصی داشته است.

دهقان گفت: ما در جشنواره امسال شیوه نامه خاصی نداشتیم و همانند سایر جشنواره های گذشته بود و اصطلاحا تافته جدابافته نبوده است.

او گفت: همه فیلمها امسال دیده شدند، تمام داوران همه فیلمها را دیدند و حتی انیمیشن فیل شاه را دو بار دیدیم، اگر انیمیشنی انتخاب نشد به این دلیل بود که نمی توانستیم آن را با اثر دیگر مقایسه کنیم و عملا برای آن اثر رقیبی وجود نداشت لذا کنار گذاشتیم.

دهقان افزود: اینکه در هر رشته باید فقط یک جایزه اعطا شود واقعا ممنوع است؟ چیزی بنام مصلحت و یا رای جمع کردن و غیره در جشنواره امسال اصلا مطرح نبود، زیرا این مصلحت باید همراه با اعمال فشار از سوی فرد یا گروهی باشد اما ما امسال به هیچ عنوان تحت فشار نبودیم لذا در سلامت عقل و جسم جوایز را به منتخبین اعطا کردیم.

ما خطای داوری را قبول داریم لذا باید بپذیریم که کسانی که ما را نقد می کنند هم باید مورد نقد قرار بگیرند.


 

 
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۲°    ۳۴°