دادگاه متهم اصلی حادثه پاسداران در کمترین زمان ممکن برگزار می شود
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 31 شهريور 1400
کد خبر : ۵۶۵۳۵۷
تاریخ انتشار : يکشنبه ۰۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۳
سخنگوی قوه قضاییه گفت: با توجه به جنایت داعشیانه در خیابان پاسداران و درخواست به حق مردم از قوه قضاییه، دادگاه متهم اصلی این پرونده در کمترین زمان ممکن برگزار می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه ای روز یکشنبه در صد و بیست و پنجمین نشست خبری افزود: در فاصله نشست قبلی تا امروز دو حادثه سقوط هواپیما و خیابان پاسداران را داشتیم که در سقوط هواپیما شصت و چند نفر جان باختند و کشور را عزادار کردند و با همه تلاش ها و با توجه به شرایط جوی نتوانستند همه اجساد را شناسایی کنند، امیدوارم با تغییر شرایط جوی بتوان سریعتر نهایت تلاش را انجام داد.

معاون اول قوه قصاییه گفت: عده ای قانون شکن، فرقه گرا و افرادی که تظاهر به دیانت می کنند در خیابان پاسداران فاجعه ای آفریدند، امنیت منطقه را به خطر انداختند، مردم در کسب و کار خود در ساعاتی باز ماندند و مهمتر از همه تعرض مستقیم به پاسداران امنیت صورت گرفت و تعدادی از ماموران نیروی انتظامی و بسیج در اثر حرکت شرارت گونه این داعشیان شهید شدند که به مردم و بازماندگان آنان تسلیت می گویم.

وی ادامه داد: در خصوص جریان جنایتکارانه خیابان پاسداران مردم درخواست به حقی داشتند که قوه قضاییه هر چه سریعتر با این نا امن کنندگان برخورد کنند؛ افراد شناسایی شده بازداشت هستند؛ تعداد کافی قاضی، بازپرس و دادستان در این پرونده حضور دارند.
محسنی اژه ای با بیان اینکه ٣٠ بهمن این واقعه روی داد و چهارشنبه همان هفته برای یکی از این افراد که پرونده داشت، کیفرخواست صادر و پرونده به دادگاه ارجاع شد و در کمترین زمان ممکن دادگاه تشکیل می شود؛ شاید مردم بگویند جرم روشن است و طرف هم اقرار دارد چرا باید این همه معطل شد که باید گفت این محدودیت های دادرسی است و همه از حیث قانونی الزام دارند زمان را رعایت کنند.
وی اضافه کرد : مقررات و قوانینی وجود دارد که بازپرس ملزم به رعایت آن است و به همان ماهیت شکلی شاید در مرحله تجدیدنظر این موضوع نقض شود. در چنین اتهاماتی گرفتن وکیل الزامی است. همه کسانی که در این جرم به هر نحوی شرکت و مباشرت داشته اند تحت تعقیب قرار می گیرند و محاکمه خواهند شد شاید چه بسا همه آنان دستگیر نشده اند.

**توضیحات اژه ای درباره ضرب و جرح بازداشت شدگان
محسنی اژه ای در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران مبنی بر کتک زدن دراویش بازداشتی و فوت یکی از آنان گفت: افرادی که در خیابان در مقابل مردم و پلیس می ایستند، هیچ استبعادی هم ندارد که مردم و پلیس در مقابل آنان نایستند.
وی با بیان اینکه نسبت به این موضوع اطلاعی ندارم، ادامه داد: اینهایی که تمرد از قانون دارند استبعادی ندارد با آنان حسن بازداشت رفتار مشابه شود. شنیدم یکی فوت کرده اما اطلاع ندارم جزو آشوبگران بوده یا نه؛ او در بیمارستان فوت کرده است.

**آزادی با قید وثیقه یک مسئول سابق حراست بانک مرکزی
سخنگوی قوه قضاییه درباره خبر بازداشت مدیران و مسئولان بانک مرکزی، گفت:
موضوع به این ترتیب نیست اما مسئول سابق حراست بانک مرکزی در بازداشت بود و الان با قید وثیقه آزاد است و فرد دیگری هم از کارکنان بانک مرکزی هم بازداشت بود که وی هم با قید وثیقه آزاد است.

** کسی که قبلا مسئولیت بزرگی داشته خلاف شرع حرف می زند
معاون اول قوه قضاییه درباره آخرین وضعیت پرونده رئیس دولت های نهم و دهم گفت: غیر از اینکه اتهاماتی بر پرونده ایشان اضافه شده، اتفاق دیگری نیفتاده است.
وی ادامه داد: فردی که قبلا مسئولیت بزرگی داشته است، متاسفانه حرف هایی که می زند خلاف شرع است.
محسنی اژه ای گفت: در فرصت دیگر به این پرونده رسیدگی می شود و در حال حاضر غیر از جمع آوری ادله ، اتفاق دیگری نیفتاده است.

**هنوز اطلاعاتی از وزارت ارتباطات اعلام نشده است
محسنی اژه ای درباره اینکه آیا مدعی العموم به موضوع دزدیده شدن اطلاعات شخصی کاربران توسط اپراتورها ورود می کند و آیا وزیر ارتباطات موارد را به قوه قضاییه گزارش کرده است یا نه، گفت: تا آنجا که اطلاع دارم هنوز به صورت رسمی چیزی به قوه قضاییه اعلام نشده است.

**اطلاع رسانی نکردن موجب انتشار شایعات می شود
خبرنگاری از سخنگوی قوه قضاییه درباره انتشار گزارش سیدامامی و جرم جاسوسی او در صدا و سیما از سخنگوی قوه قضاییه پرسید که آیا با توجه به اثبات نشدن جرم، این کار خلاف قانون نیست، گفت: باید دید صدا و سیما چه گفته است.
وی ادامه داد: اتفاقی افتاده و افرادی به جرم جاسوسی دستگیر شدند که این روشن است و قبلا هم گفتم که قانون تا کجا اجازه داده و تا کجا را منع می کند؛ استادی که به جرم جاسوسی دستگیر می شود و در زندان خودکشی می کند و راجع به آن می پردازند.
معاون اول قوه قضاییه خاطرنشان کرد: اما اگر رسانه ملی به چنین موضوعی که در این سطح پرداخته می شود، نپردازد، قطعا خود شما به آن انتقاد خواهید کرد.
وی اضافه کرد: جمعی دستگیر می شوند و اگر نگوییم دستگیر شدند در جامعه ابهام ایجاد می شود یا اینکه اتهام آنان را نگوییم باز در ذهن مردم سوالاتی ایجاد می شود. اگر گفته می شود فلان کس دستگیر شده، و پاسخ دهیم بله ، این خلاف قانون نیست و اگر بگوییم به اتهام مالی یا جاسوسی بازداشت شده ، نگفتن آن موجب انتشار شایعاتی می شود.
محسنی اژه ای ادامه داد: نمی دانم صدا و سیما چه گفت اما اگر در همین حد که فردی که خودکشی کرده اتهامی جاسوسی بوده، اشکالی ندارد اما اگر چنین چیزی نگفته ، اطلاع ندارم.

**پرونده دو برادر گریخته از کشور، مفتوح است
سخنگوی قوه قضاییه درباره موضوع فرار دو برادر 'پ' که به جرم خیانت در امانت از کشور گریخته اند و چگونگی شناسایی اموال آنان، گفت: اتهامات پیشگیرانه ای در حد وسع قوه قضاییه درحال انجام است اما اگر کسی کلاهبرداری یا خیانت در امانت کرد و از کشور فرار کرد، تلاش می شود پس از دادن دادخواست کیفری و ثابت شدن محکومیت، از اموال شناسایی شده او ، برداشت و به فرد طلبکار اعاده شود ؛ اما اگر اموالی از او شناسایی نشد و طرف هم وجود ندارد مثلا طرف مرده است، هیچ کاری نمی توان کرد.
وی اضافه کرد: اگر طرف زنده اما در کشور متواری است، پرونده باز باقی می ماند و اگر به خارج از کشور رفته باشد از طریق اینترپل موضوع مورد پیگیری قرار می گیرد اما اگر اموالی از او شناسایی نشود قوه قضاییه کاری نمی تواند بکند.
محسنی اژه ای توضیح داد: در سال ٩١ فردی ادعای فروش مال غیر کرده است که بحث سر بستن قراردادی بصورت سند عادی بود و مجازات کلاهبرداری دارد؛ افراد محکوم شده بیش از این دو نفری هستند که به خارج از کشور گریخته اند.

ادامه دارد...

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۱.۹۹°    ۲۱.۹۹°