ضرورت تشکیل کارگروه مبارزه با کم آبی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 22 خرداد 1400
کد خبر : ۵۶۵۴۹۲
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۸ اسفند ۱۳۹۶ - ۲۰:۲۳
مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: با توجه به کاهش بارندگی ها در کشور، کارگروه مبارزه با کم آبی با رویکرد آموزش سازگاری با کم آبی تشکیل خواهد شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، محمد حاج رسولی ها در برنامه 18:30 گفت: امسال در سال آبی 97-96 پیش بینی شده بود که سال کم آبی داشته باشیم به گونه ای که در بهمن ماه رتبه امسال در مرتبه پنجاهم قرار گرفت. کل بارندگی امسال 84 میلی متر بوده که نگرانی ها را افزایش داده است.
 مشاور وزیرگفت: وضعیت کنونی کاهش بارندگی در پنجاه سال گذشته بی سابقه بوده است.
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آّب ایران اضافه کرد: حوزه خلیج فارس و دریای عمان، استان سیستان بلوچستان، خراسان جنوبی، استان کرمان، یزد، استان اصفهان از جمله استان هایی هستند که با کاهش بارندگی 70درصدی روبرو بودند.
ضرورت تشکیل کارگروه مبارزه با کم آبی 
رسولی ها گفت: ورودی به سدها نسبت به سال گذشته 37 درصد کاهش داشته است.
مشاور وزیر در ادامه با اعلام تشکیل کارگروه مبارزه با کم آبی افزود: این کارگروه در سال های قبل نیز فعالیت داشته که نوع فعالیت آن مقابله با خشکسالی بود اما امسال باید سازگاری با کم آبی را آموزش داد.
اواضافه کرد: دستگاه هایی که با این طرح همکاری دارند عبارتند از؛ وزارت نیرو، سازمان محیط زیست، سازمان برنامه و بودجه ، وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صنعت و معدن
رسولی ها درباره وظایف این کارگروه گفت: این کارگروه با توجه به ظرفیت و پتانسیل هر استان و شرایط اقلیمی استان ها طرح ها و پیشنهادهایی ارائه می کند.
او اضافه کرد: نظارت بر مصوبات شورای حفاظت و شرایط استان، الگوی کشت، اولویت بندی و جایگزینی در کشت نیاز به فرهنگ سازی دارد که این امر توسط صدا و سیما صورت خواهد گرفت.
او همچنین افزود: این طرح بصورت طرح دوفوریتی به دولت ارائه شده است و به سرعت عملیاتی خواهد شد.
مشاور وزیر از نحوه فعالیت و آغاز فعالیت این طرح تا هفته آینده خبرداد و افزود: هدف اصلی این طرح مدیریت منابع آبی است.
 ضرورت تشکیل کارگروه مبارزه با کم آبی
فرامک عزیزی کرمی مدیرکل امور غلات وزارت جهادکشاورزی در ارتباط تلفنی گفت: وضعیت بارندگی نگران کننده است و اکثر استان ها در شرایط کم آبی بسر می برند.
او اضافه کرد: برای هراستان جداگانه باید تصمیم گیری کرد و بنا به شرایط اقلیمی هر استان کشت جایگزینی که مصرف آب کمتری دارد پیشنهاد خواهد شد.
عزیزکرمی افزود: وزارت کشاورزی پیش بینی هایی در خصوص کم آبی و سیاست هایی در سطح کلان برای استان ها داشته  است. حفظ گیاهان باغی وحذف گیاهان پرآب و جایگزینی بعضی از سیفی جات در اولویت بندی این طرح است.
عزیز کرمی گفت: بهره وری آب در کشاورزی رکن اساسی است ولی این بهره وری با حمایت دولت سیستم های تحت فشار را تامین بودجه کرده است.
  
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °