اداره اقتصاد کشور بر دو پایه امید و اعتماد

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
14:33 - يکشنبه 15 تير 1399
کد خبر : ۵۶۵۷۴۸
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۲
رئیس جمهور با بیان این که اداره کشور در بخش اقتصاد و یا سایر بخش ها مبتنی بر دو پایه مهم امید و اعتماد است گفت: امسال که هفته های پایانی آن را می گذرانیم، می توان به طور مطمئن گفت؛ تورم سال 96 تک رقمی است و دو سال پشت سر هم ما دارای تورم تک رقمی بودیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، ­آقای روحانی در پنجاه و هفتمین مجمع عمومی بانک مرکزی با ادای احترام به دخت گرامی پیامبر اسلام(ص) ابراز امیدواری کرد  مسئولان بتوانند با تاسی به سیره خاندان رسالت  در مسیر خدمت به مردم توفیقات بیشتری به دست آورند و خادمان بهتری باشند.
رئیس جمهور مسئولان بانک مرکزی، مدیران بانک ها، اعضای هیئت مدیره و مؤسسات مالی را جمعی تصمیم ساز برای آینده کشور و رفاه ملت ارزیابی کرد و گفت: در چهار سال گذشته یعنی تا پایان دولت یازدهم در مجموع، سیاست های اقتصادی دولت و اقدامات بانک مرکزی، سیاست های موفقی بر مبنای شاخص های اقتصادی بوده است.
آقای روحانی اضافه کرد : اولین کار مهمی که مسئولیت سنگینش بر دوش بانک مرکزی بود، این بود که با کمک سایر بانک ها و با نظارت دقیق و شفافیت ما به هدف بزرگی در چهار سال گذشته دست پیدا کردیم.
رئیس جمهور افزود: در آغاز دولت وقتی ما از تورم تک رقمی صحبت می کردیم، بعضی ها نه تنها باور نمی کردند، بلکه لبخند تمسخرآمیز هم می زدند. چون ما در شرایطی بودیم که تورم 12 ماهه ما 40 درصد بود، تورم  نقطه به نقطه 45 درصد بود، تورم مواد خوراکی 51 درصد بود و در این شرایط ما می گفتیم در این دولت ما گام به گام به سمت تورم تک رقمی حرکت می کنیم.
وی گفت: این یکی از آرزوهای دولت یازدهم و یکی از برنامه های اعلام شده دولت بود و البته کار ساده و آسانی هم نبود. ضمن اینکه عده ای بودند که با این تصمیم خیلی موافق نبودند و می گفتند خروج از رکود و رونق اقتصادی برای ما هدف اول است و کنترل تورم باید هدف دوم باشد.
رئیس جمهور افزود: به هر حال تورم تک رقمی تحقق پیدا کرد و این آرزوی بلندمدت 26 سال طول کشید تا تحقق یابد.
آقای روحانی گفت: امسال هم که هفته های پایانی آن را می گذرانیم، می توان به طور مطمئن گفت؛ تورم سال 96 هم تک رقمی است یعنی دو سال پشت سر هم ما دارای تورم تک رقمی بودیم.
وی افزود: البته خواست من از بانک مرکزی این است که این راه را برای سال آینده و سال های آینده هم  ادامه دهد ممکن است کمی سخت و سنگین باشد ولی این راه برای ما ضرورت است.
­رئیس جمهور گفت:  اداره کشور در بخش اقتصاد و یا سایر بخش ها مبتنی بر دو پایه مهم امید و اعتماد است.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما‏‌، آقای روحانی در ادامه سخنانش در پنجاه و هفتمین مجمع سالیانه بانک مرکزی با بیان اینکه کشورهایی که دارای تورم دو رقمی هستند به تعداد انگشتان یک دست هم نمی رسند افزود: ما باید شرایط را شرایط ثبات اقتصادی قرار دهیم و یک عامل ثبات اقتصادی برای آینده اقتصاد ما اعتماد مردم به کنترل تورم است.
وی گفت: برای سرمایه گذاری، برای مردمی که زندگی عادی دارند و هم برای سرمایه گذار خارج از کشور یک معیار همه اینها این است که موضوع تورم در سال آینده چگونه خواهد بود.
رئیس جمهور افزود: اساساً اداره کشور در بخش اقتصاد و یا سایر بخش ها مبتنی بر دو پایه مهم امید و اعتماد است.
وی گفت: اگر این دو پایه اصلی برقرار بماند، تمام تلاش هایی که علیه نظام و یا دولت می شود بر این مبناست که مردم به آینده یا امیدشان را از دست بدهند و یا دولت و مردم، نظام و مردم از اعتمادشان به همدیگر کاسته شود.
آقای روحانی افزود: اگر اعتماد مستحکم باقی بماند و ما به آینده امیدوار باشیم، همه امور در مسیر درست قرار می گیرد چون ما کشوری دارای توانمندی های فراوان، سرمایه های بزرگ و ملتی بزرگتر هستیم و می توانیم از مسائل و مشکلاتمان عبور کنیم.
رئیس جمهور گفت: اگر در سال 92  می گفتیم که در سال 95 تورم ما تک رقمی است، شاید برای بعضی از شماها که مسئول اقتصادی و امور بانکی و پولی کشور هستید، سخت بود باور کنید که ما به تورم تک رقمی می رسیم.
وی افزود: این دستاورد بزرگی است و باید آن را حفظ کنیم، بنده بی خبر نیستم از افرادی که تلاش می کنند این دستاورد صدمه ببیند، البته این کار کم عقلی است و معمولاً آنهایی که با دولت مخالفت می کنند، وقتی حساب می کنم بیشترش بر مبنای کمبود عقل است و الا مخالفت با دولت اصلاً معنی ندارد، مبارزه با دولت یعنی مبارزه با منافع ملی، مبارزه با منافع یک ملت، ضربه زدن به امید یک ملت و ضربه زدن به اعتماد مردم.  
رئیس جمهور گفت: بزرگترین اعتماد مردم در بخش اقتصادی باید به بانک مرکزی و بانک ها باشد و به اعتقاد بنده امروز این اعتماد به مراتب بیشتر از چند سال قبل است. چون در این مدت نظارت بانک مرکزی دقیق تر  و  برخی غده های سرطانی از بدنه این اقتصاد خارج و سرمایه بانک ها نیز بیشتر شده است.
آقای روحانی ادامه داد: همچنین رابطه بانک ها با بانک های خارج نیز از سال های قبل بهتر و بیشتر است پس چه دلیلی دارد امروز اعتماد ما به بانک ها و بانک مرکزی نسبت به چند سال قبل کمتر باشد؟ حتماً‌ باید بیشتر باشد
رئیس جمهور گفت: در مسئله اشتغال میزان افراد شاغل از سال 92 تاکنون از 21.3 به 23.3 میلیون نفر افزایش یافته است.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما آقای روحانی در ادامه سخنان خود افزود:طی 4 سال گذشته سالانه 500 هزار شغل  به طور خالص ایجاد شده که رقم بسیار بالایی است.
وی اضافه کرد: در سال 95 رشد اقتصادی ایران در دنیا رتبه اول را داشت که شاید در این خصوص  نفت هم نقش داشته باشد ولی همین هم حاصل فعالیت دیپلماتها و تولید کنندگان کشور است .
آقای روحانی ادامه داد: از ابتدای دولت تا کنون صادرات نفت از 500 هزار بشکه در سال به 2 میلیون بشکه افزایش پیدا کرده که رقم کوچکی نیست.
وی ادامه داد: در همه شاخص های اقتصادی قدم های خوبی برداشته شده و اگر در طول این مدت نمی توانستیم بر رکود فائق شویم و شرایط ابتدای دولت یازدهم ادامه پیدا می کرد به طوری که رشد شاخص های اقتصادی منفی بود نمی توانستیم به آینده امیدوار باشیم.
رئیس جمهور خاطرنشان کرد : در اقتصاد نقش بانکها به ویژه در صنعت ،?کشاورزی و طرح های اشتغالی بسیار ضروری است و دولت برای سال آینده برنامه های زیادی در این حوزه دارد.
­رئیس جمهور گفت : از سال آینده ساخت 200 هزار واحد مسکونی در بافت های فرسوده آغاز می شود که این خود باعث ایجاد اشتغال برای 280 هزار نفر در سراسر کشور خواهد شد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما ، آقای روحانی در پنجاه و هفتمین مجمع سالیانه بانک مرکزی افزود : دولت تصمیم گرفته است تا با بازآفرینی شهرها و محلات دست به این اقدام بزند تا علاوه بر ساخت واحدهای مسکونی ایمن و مقاوم در برابر زلزله، برای جوانان هم شغل ایجاد شود.
وی خاطرنشان کرد : البته دولت قرار نیست در این طرح خود اقدام به ساخت مسکن کند بلکه ابتدا زمین مجانی در اختیار توسعه گران قرار می دهد و بانک ها هم وام خواهند داد و مردم با تخریب خانه های فرسوده ساختمان جدید تحویل می گیرند.
رئیس جمهور ادامه داد: در این طرح توسعه گر 50 درصد ساختمان را به مردم می فروشد در عین حال به خانه اولی ها تسهیلات جدید با سود 6 درصد برای خرید آن خانه ها پرداخت خواهیم کرد که در این زمینه بانک ها نقش اصلی خواهند داشت .
رئیس جمهور با انتقاد از برخی صحبت ها در فضای جامعه درباره عملکرد بانک ها گفت : در دو سال اخیر ناسپاسی ها و نامهربانی هایی با مسئولان و مدیران بانک ها صورت گرفت که بیشتر آنها نادرست بود به ویژه اینکه خدمات بانک ها نادیده گرفته شد اگرچه معتقدیم نقص در کار بانک ها وجود دارد اما بانک ها کار بزرگی انجام داده اند که اگر نبودند رشد اقتصادی و اشتغال صورت نمی گرفت .
رئیس جمهور تاکید کرد: رابطه ما با دنیا و همچنین رابطه بانک های ما با بانک های کشورهای دیگر در چهار سال اخیر حتماً بهتر شده است، اما مطلوب و کامل نیست و دولت نیز مصمم است این مسیر را ادامه دهد در عین حال دنیا باید اعتماد بیشتری به بانک های ما داشته باشد.
­رئیس جمهور گفت: در حال حاضر سه لایحه به مجلس داده ایم تا برای مبارزه با پولشویی پیشقدم شویم.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای روحانی افزود: ما درحال حاضر سه لایحه به مجلس برای مبارزه با پولشویی، برای مبارزه با مسائل مالی و تروریسم ارائه کرده ایم و تصویب این لوایح کمک می کند به دیدگاه جهانی به روند پولی و مالی ما در داخل کشور.
رئیس جمهور گفت: از بانک مرکزی می خواهیم که بر بانک ها و به ویژه موسسات مالی نظارت بهتری داشته باشد زیرا اگر با شفافیت کار کنیم این به سود همه ماست و نفع و سود بلندمدت در شفافیت مالی به سود منافع ملی ماست.
آقای روحانی افزود: بانک ها بدانند پولی که در اختیار آنهاست امانت مردم است هرچند معتقدم بانک های ما هم باید مدرن شوند و هم اسلامی زیرا بانک رفاقتی به هیچ عنوان بانک خوبی نیست.
رئیس جمهور گفت: یک مشکل بزرگ ما با دنیا این است که بانک های ما در این هفت، هشت سال اخیر یک مقدار عقب افتاده اند درحالی که باید به سرعت مدرن شوند زیرا مدرنیته شدن ما، ما را یک قدم از آن فهرست سیاه دور خواهد کرد.
آقای روحانی افزود: ما در زمینه ریسک وضع بهتری داریم و دو درجه بهتر شده ایم و وضع بانک های ما از دیروز بهتر است و با هر معیاری باید اعتماد مردم به بانک ها، اعتماد کشورهای دیگر به بانک های ما و اعتماد بانک مرکزی به موسسات مالی و بانک هایش بیشتر شود و اگر شما بخواهید منابع مالی ارزان داشته باشید بزرگ ترین منبع اعتماد دنیا به بانک های شماست.
رئیس جمهور گفت: ­ما امروز در شرایطی هستیم که بانک مرکزی، دولت و دو قوه دیگر توانستند از یک مشکل بزرگ علی الاصول عبور کنند همان موسسات غیرمجاز.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، آقای روحانی در پنجاه و هفتمین مجمع سالیانه بانک مرکزی افزود: موسسات غیرمجازی که مردم را به دام می انداختند، با سود و بهره بیشتر تشویق می کردند و از آن طرف وقتی کم می آوردند مجبور می شدند سود بیشتری را اعلام کنند تا پول بیشتری را جذب کنند از آن طرف بدهکاری شان به مردم بیشتر می شد و مشکلی که نهایتش همین بحثی است که ما دیدیم در موسسات غیرمجاز.
وی گفت: چقدر مردم و دولت را گرفتار کردند و چقدر وقت قوا را گرفتند این کار تا اینجا که انجام گرفته سه قوه دست به دست هم دادند نمایندگان سه قوه دست به دست هم دادند و تصمیمات عاجل گرفتند.
رئیس جمهور افزود: الآن در گزارش مجمع که ساعتی قبل گوش کردیم،? حساب های مالی سال 1395، دیدیم بانک مرکزی در کل سال 96 و پارسال در مجموع تا اینجا رقمی حدود 20 هزار میلیارد تومان اعتبار برای نجات از این موسسات در نظر گرفته، این کار کمی است؟ باید برای مردم بی گناهی که گرفتار شدند توضیح بدهید و آن آدم های فریبکار اینها را آوردند در یک مسیری که برخی ها فکر کنند پولشان را آورده اند برای سود 18 درصد، 20 درصد یا مثلا 25 درصد حتی بیش از 30 یا 35 درصد هم سود پرداخت می کردند و همین باعث می شد تا بگویند این آدم چه آدم خوبی است.
رئیس جمهور یادآورشد: افراد بر مبنای اینکه زندگی شان تامین شود این کار را کرده اند اما نمی دانستند پشت پرده چه چیزی وجود دارد؟ بانک مرکزی ما با نظارت دقیقش نباید بگذارد این حادثه در کشور تکرار شود، البته این موضوع موسسات غیرمجاز مربوط به دهه 80 است مربوط به دولت های یازدهم و دوازدهم نیست ولی بار آن بر دوش دولت یازدهم و دوازدهم افتاد چرا؟ به خاطر عدم شفافیت ها و نظارت ها ، به خاطر اینکه موسسات و بانک های ما پرهزینه هستند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۲°    ۳۳°