سیف: ندیده ام دولتی نرخ ارز را بالا ببرد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
04:45 - شنبه 10 آبان 1399
کد خبر : ۵۶۵۸۰۵
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۸:۱۹
رئیس کل بانک مرکزی گفت: در هیچ دولتی بعد از انقلاب ندیده ام که دولت علاقه مند باشد نرخ ارز را برای تأمین کسری بودجه بالا ببرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
ولی‌الله سیف با اشاره به اینکه دولت از افزایش نرخ ارز سودی نخواهد برد گفت: دو گروه در ثبات نرخ ارز ایجاد اختلال می کند که اول تبلیغات بین المللی و نقش امریکاست که هنوز دست از دشمنی با ما برنداشته و در فضای بین المللی با تبلیغات منفی سعی در مختل کردن فعالیت شرکت های بین المللی برای سرمایه گذاری در ایران و تضعیف امید به آینده در ایران دارد.

وی گفت: در حال حاضر نیز برای اردیبهشت ماه در حال برنامه ریزی و ادامه همین شرایط هستند که ما باید تلاش کنیم این آثار منفی ناشی از تبلیغات را در داخل خنثی کنیم.
 
ولی الله سیف در مورد افزایش نرخ ارز و نوسانات این بازار گفت: روند افزایش 33 درصدی نرخ ارز در دو هفته اخیر به حالت عادی بازگشته است و بانک ها تصمیمات بانک مرکزی را اجرایی کرده اند.
 
سیف افزود: اثر تدابیر بانک مرکزی این بوده است که رقم کل گواهی سپرده ای که به فروش رسیده 230 هزار میلیارد تومان است که در مقایسه با 1500 میلیارد تومان جمع کل سپرده های بانکی حدود یک ششم است و نسبت به قیمت تمام شده تجهیز منابع در نظام بانکی اثرگذار بوده است.
 
وی گفت: زمانی که بانک مرکزی بسته کنترل افزایش نرخ ارز را اعلام کرد جلساتی را با مدیران عامل بانک ها برگزار کرد که بعد از دوره دو هفته ای، هر یک درمورد شرایط خود تحلیل مناسبی ارائه کنند و بانک مرکزی نیز با انعطاف هایی که به خرج می دهد هزینه های ایجاد شده برای بانک ها را جبران کند و آرامش را به بازار بازگرداند.
 
رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه نرخ ارز بستگی به دو گروه عوامل بینادی و غیربنیادی دارد اظهار داشت: عوامل غیربنیادی بحث انتظارات و باور مردم درباره آینده است یعنی این موضوع که آنها چه تصویری از آینده دارند، آیا خوش بین هستند و یا نگرانند.
 
رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه متأسفانه شرایطی ایجاد می شود که این عوامل را تشدید می کند، اظهار داشت: این شرایط باعث التهاب در جامعه می شود، نمونه بارز این مطلب را در خرداد تا شهریور 92 ببینید که چه اقداماتی انجام شد که قیمت ارز از 3900 تومان به 3100 و حتی 3000 تومان رسید.
 
سیف با اشاره به اینکه این کاهش قیمت نتیجه انتظارات مثبت بود، تصریح کرد: این مسیر قبلاً نیز طی می شد و اگر قرار بود مسیر عوض شود این تغییر از شهریور به بعد بود.
 
وی اظهار داشت: از بخش های مختلف به خصوص از رسانه ها تقاضا دارم در انعکاس مطالب خود، امید را ایجاد کنند زیرا امید آثار مثبتی بر امر اقتصاد ایجاد می کند و این مطلب که بانک مرکزی در کنترل ارز هیچ اختیاری ندارد یا کسی کمکش نمی کند و حامی چندانی ندارد، متأسفانه به صورت مستمر از داخل و خارج سمپاشی می شود.
 
سیف با اشاره به دیگر متغیر بنیادی در افزایش نرخ ارز گفت: مهم ترین عامل بحث تورم است و آنچه قدرت پول ملی را تقویت می کند همان اقدامی است که دولت از ابتدای دولت یازدهم به آن پرداخته است.
 
وی افزود: ما قیمت ارز را به صورت مصنوعی پایین نگه نداشته ایم و باید دید که قدرت پول ملی با تورم بالای 40 درصد در حال حاضر تک رقمی شده و این خدمتی است که در اثر برنامه ریزی های دقیق انجام شده است.
 
رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: انضباط پولی و مالی و همچنین انسجام در دستگاه های پولی دولت باعث دستاورد تک رقمی تورم پس از 26 سال شده است.
 
سیف با بیان اینکه جمع تورم کشور تا بهمن 96 حدود 82 درصد بوده است، اظهار داشت: تورم در سال نود و دو، 35.7 دهم درصد، سال نود و سه، 15.6 دهم درصد، در سال نود و چهار، 11.9 دهم درصد، در سال نود و پنج، 9 درصد و در سال نود و شش، 9.9 دهم درصد بوده است که این آمار براساس آمار بانک مرکزی است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۲°    ۲۳°