نبض/ سه شنبه آخر سال و درخواست مهم کولیوند از شهرداری

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
04:04 - جمعه 22 فروردين 1399
کد خبر : ۵۷۳۲۰۰
تاریخ انتشار : جمعه ۱۸ اسفند ۱۳۹۶ - ۲۳:۳۷
سرپرست سازمان اوژانس کشور از شهرداری خواست تا با ایجاد محیط های کنترل شده در معابر شهری، مراسم شب چهارشنبه آخر سال امنی را برای خانواده ها ایجاد کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

دکتر کولیوند سرپرست سازمان اوژانس کشور گفت: وقایع شب چهارشنبه آخر سال عمدتا ناراحت کننده و برای خانواده ها پرهزینه است. او افزود: ما تنها در سال گذشته نزدیک به 2000 نفر مصدوم، 5 فوتی 20 نفر هم معلولیت داشتیم.

کولیوند افزود: تنها 42 درصد از مصدومان از ناحیه اندام فوقوانی خود دچار مشکل شدند، 29 درصد از ناحیه چشم و 17 درصد هم از ناحیه سر و صورت و فقط 9 درصد در اندام تهتانی خود دچار آسیب دیدگی شدند.

 نبض/ سه شنبه آخر سال و درخواست مهم کولیوند از شهرداری

سرپرست سازمان اوژانس کشور گفت: متاسفانه آقایان 4 برابر خانم ها آسیب می بینند، 91 درصد از مصدومیت ها در شهرها و کوچه ها و خیابان به وقوع می پیوندد، بیشترین آسیب دیدگی ها هم بین دانش آموزان رخ می دهد، بیشترین آسیب دیدگی ها هم از ترقه ها نشات می گیرد.

او گفت: بیششرین رخداد و آسیب ها در کشور مربوط به حوادث سه شنبه آخر سال است، امسال نسبت به سال گذشته حجم آسیب دیدگی ها کمتر بوده، بیشترین آسیب دیدگان امسال تا این لحظه در سنین بین 6 تا 18 سال بوده اند، 81 درصد از مصدومان از مواد محترقه استفاده کرده اند، 19 درصد از مصدومین هم تا کنون بستری و 67 درصد هم ترخیص شده اند، تا الان در کل کشور کاهش مصدومیت خوبی شاهد بوده ایم که اگر سطح اطلاعات دانش آموزان در مدارس بیشتر شود انشاالله این میزان مصدومیت ها نسبت به سال گذشته کمتر هم خواهد شد.

دکتر کولیوند گفت: ما و دستگاه آتش نشانی متولی امور امدادی هستیم، اما چندسال گذشته شهرداری اقدام خوبی کرد، مدارس، وزارت بهداشت هم می توالنند کمک کنند تا مردم در محیط های امن این مراسم و شادی ها را انجام دهند زیرا این گونه اقدامات در محیط های امن تاثیر زیادی در کاهش میزان مصدومیت ها دارد.

او گفت: ایجاد یک فرهنگ سالم و پر نشاط برای جامعه لازم است بویژه برای نوجوانان که طالب یک چین فضاهایی هستند.

سرپرست سازمان اوژانس کشور افزود: مدارس، دانشگاه ها، نیروی انتظامی و وزارت کشور از جمله دستگاه هایی هستند که می توانند در روند میزان مصدومیت های مربوط به حوادث چهارشنبه آخر سال کمک کنند اما مهمتر از همه فرهنگ سازی است که باید در این خصوص انجام شود.

او گفت: من از مردم می خواهم که بعد از وقوع حوادث آتش سوزی و نیز مصدومیت ناشی از آن با 125 و یا 115 تماس بگیرند زیرا اگر خدمات درمانی در همان ابتدای وقوع حادثه صورت بگیرد میزان مصدومیت ها بطور چشمگیری کاهش می یابد.

دکتر کولیوند گفت: برنامه آموزشی ما کل فوریت های پرشکی و مخاطرات را شامل می شود، ما از طریق مدارس، مساجد و نیز سرای محله ها و ایستگاه های مترو آموزش و اطلاع رسانی های لازم در خصوص حوادث چهارشنبه آخر سال را انجام می دهیم اما در این میان والدین نقش مهمی در این خصوص دارند، والدین فرزندانشان را رها نکنند.

او افزود: ما 200 دستگاه موتور سیکلت را به ناوگان اورژانس کشور اضافه کردیم که وسیله ای مهم برای مسیرهایی که تردد آمبولانس را غیرممکن می کند به حساب می آید، این موتورها مجهز به همه تجهیزات آمبولانس هستند.

تزریق آمبولانس به ناورگان زمینی و نیز تقویت اورژانس هوایی به 34 فروند از جمله تلاش های ما برای ارتقا تجهیزات فوریت های پزشکی کشور در حوزه اورژانس کشور است.

سرپرست سازمان اوژانس کشور افزود: توصیه من به هموطنان این است که خانم های باردار، بیماران قلبی و همه کسانی که اصطلاحا "های ریسک" هستند از رفت آمدهای غیر ضروری در این شب به شدت پرهیز کنند زیرا در سال گذشته 2 مورد از مصدومیت در بین رهگذران بود که متاسفانه به فوت یک تن منتهی شد.

او گفت: مردم قبل از هر اقدامی در خصوص ارائه خدمت به مجروحان با 115 تماس بگیرند و خود اقدام به درمان نکنند ولی اگر خواستند اقدامی کنند با راهنمایی کارشناسان 115 اقدامات لازم را انجام دهند.

ملکی سخنگوی آتش نشانی گفت: نگاه آماری در سازمان آتش نشانی با اورژانس متفاوت است. ما در درجه اول تعداد حوادث و بعد تعداد مصدومان را مد نظر قرار می دهیم و با توجه به اینکه ما در شهر تهران هستیم آمارها فقط محدود به تهران می شود. سال گذشته به نسبت سالهای قبل  30 درصد کاهش حوادث شب چهارشنبه آخر سال داشتیم.

 نبض/ سه شنبه آخر سال و درخواست مهم کولیوند از شهرداری
 ملکی گفت: از نظر سازمان آتش نشانی حوادث شب چهارشنبه آخر سال به دو دسته تقسیم می شود: یک دسته حوادث که مهم است حوادث قبل از این روز اتفاق می افتد که ممکن است هفته ها و ماهها قبل از رسیدن به این روز اتفاق بیفتد و حوادثی که در همان سه شنبه آخر سال اتفاق می افتد. حوادث سه شنبه آخر سال گستردگی کمتری دارد اما حوادث قبل از این روز چون مواد در انبار نگهداری می شود و انبارداری این مواد کار بسیار سختی است حوادث این گونه موارد موجب تخریب انبار و حتی ساختمان ها را در پی دارد بنابراین حوادث قبل از سه شنبه آخر سال بسیار گستردگی بیشتری دارد.

 سال گذشته به حرمت شهدای آتش نشانی مردم کمتر از مواد محترقه استفاده کردند. امسال نیز امیدواریم وضعیت خوبی را شاهد باشیم البته در دو دهه قبل سیر صعودی را شامل بودیم و هرسال ترس مردم از اتفاقات این روز بیشتر می شد اما 5 سال گذشته سیر نزولی را در مصرف مواد محترقه شاهد بوده ایم.

ملکی گفت: در مدارس در طول سال ایمنی آموزش داده می شود و روزهای پایانی سال بیشتر آموزش ها با رویکرد شب چهارشنبه آخر سال متمرکز است. سازمان آتش نشانی تمهیداتی دارد یک سری تمهیدات قبل از چهارشنبه پایان سال که با حضور در اماکن و همایش ها طرح های ارتقای ایمنی را آموزش می دهند. کلیپ هایی هم تهیه شده که از طریق صدا و سیما پخش و آموزش داده می شود. هدف ما ممانعت از جشن های مردم نیست بلکه کمک به برپایی جشن ایمن است. در مدارس نیز ایمنی آموزش داده می شود. همایش هایی با کمک شهرداری و با حضور مردم برگزار می شود و با حضور چهره به چهره با مردم آموزش ها لازم داده می شود.

 او افزود: در مواجه با سه شنبه آخر سال دو راهکار بلندمدت و کوتاه مدت داریم: راهکار بلند مدت فقط مختص مسئولان است ولی تاکنون هیچ اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است اما راهکار کوتاه مدت مختص خانواده هاست که از خانواده ها برای داشتن خانواده ای ایمن کمک گرفته ایم. زندگی در سی سال قبل در خانه های بزرگ بود و بچه ها فضای کافی برای تخلیه انرژی داشتند اما امروزه با زندگی آپارتمان نشینی مشکلات بیشتر شده و اکثرا طیف بچه ها و جوانان هستند که در این زمینه در خطر هستند.

 او درباره اقدامات عملی سازمان آتش نشانی نیز افزود: تمام 130 ایستگاه آتش نشانی در شب چهارشنبه آخر سال در آماده باش کامل هستند و علاوه بر آن در 1028 نقطه از شهر آتش نشانان ما مستقر هستند. آتش نشان های غیر شیف هم فراخوان داده می شوند. 450 تیم پیاده هم در شهر مستقر خواهند شد، این استقرار ها از ساعت 15 سه شنبه آخر سال انجام خواهد شد و تا پایان شب که مطمئن شوند آتش بازی ها پایان یافته ادامه خواهد داشت.

ملکی گفت: سازمان آتش نشانی اطلس مناطق پرخطر تهیه کرده است و از چیدمان نیروها در این مناطق بیشتر استفاده خواهد کرد.
 
سخنگوی آتش نشانی گفت: ما هیچ مواد محترقه استاندارد نداریم و فقط مردم هستند که این مواد را به بی خطر و پرخطر تقسیم بندی کرده اند اما به صرف اینکه مواد شعله ندارند نباید مورد استفاده قرار گیرد.

ملکی گفت: هدف از استقرار ما در محل ها این است که پیش بینی شده در این شب ترافیک سنگین باشد بنابراین ما در اکثر مناطق مستقر هستیم تا در صورت اتفاق و یا مشکل در سریع ترین زمان نیروهای آتش نشان به محل اعزام شوند. از مردم تقاضا داریم خانواده ها در این شب کنار هم باشند تا شبی آرام و بی خطر را در کنار هم داشته باشند.

 ده مرده ای رئیس بیمارستان سوانح و سوختگی شهید مطهری در ارتباط تلفنی با برنامه نبض گفت: سال گذشته 98 مصدوم به این بیمارستان مراجعه کردند که 80 نفر سرپایی درمان شدند و 18 نفر در بیمارستان بستری شدند. به طور کلی سالانه 250 هزار بیمار سوختگی داریم که از این تعداد 25 هزار نفر در بیمارستان ها بستری می شوند و 2500 مورد فوتی داریم.  
 
نبض/ سه شنبه آخر سال و درخواست مهم کولیوند از شهرداری
او افزود: تفاوت سوختگی های چهارشنبه آخر سال با بقیه سوختگی ها این است که اکثرا با صدمات جانبی همراه هستند. قطع دست و پا و صدمات به صورت بسیار است و زخم ها موجب تغییر رنگ پوست می شود و این قبیل سوختگی ها تا مدت های طولانی به درمان پاسخ نمی دهند. او تاکید کرد: سوختگی بیماری موقت نیست بلکه از بیماری هایی است که به شدت به درمان مقاوم است.

 ده مرده ای درباره امکانات درمانی و آمادگی گفت: در رسیدگی به بیماران امکانات کافی داریم و از متخصصین و جراحان چشم کمک گرفته شده. واقعیت این است که چهارشنبه آخر سال پرکارترین 24 ساعت کاری ما در ایام سال است. افرادی که به بیمارستان ها مراجعه می کنند اکثرا بی گناه هستند بنابراین از مردم تقاضا می شود از تردد های غیر ضروری در این شب در سطح شهر خودداری کنند. هرچند ما امکانات لازم را داریم اما باید این امکانات به دوبرابر افزایش یابد.

ده مرده ای گفت: مردم در وهله اول حادثه آرامش خود را حفظ کنند و فرد حادثه دیده را از محیط دور کنند و بلافاصله به اولین مرکز درمانی منتقل کنند، بعد از انجام اقدامات اولیه با تشخیص مرکز درمانی، بیمار به مراکز تخصصی سوختگی منتقل خواهد شد.

رئیس بیمارستان سوانح و سوختگی شهید مطهری به مردم توصیه کرد: سوختگی یک لحظه ایجاد می شود اما یک عمر ادامه دارد. خانواده ها از اینکه به فرزندان نه بگویند نترسند چون ممکن است این ترس از نه گفتن ها صدمات جبران ناپذیری را در پی داشته باشد.
 
 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵°    ۱۳°