هزینه های سرساماور درمان سوختگی های حوادث چهارشنبه آخرسال

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
23:59 - دوشنبه 11 فروردين 1399
کد خبر : ۵۷۳۷۹۷
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۹:۵۸
گفتگوی 18:30/
رئیس بیمارستان سوانح و سوختگی مطهری با تاکید براینکه هزینه های درمان سوختگی ناشی از حوادث چهارشنبه آخر سال بسیار بالاست گفت: هزینه درمان هر سانتی مترمربع سوختگی 1 میلیون تومان است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
مصطفی ده مرده ای رئیس بیمارستان سوانح و سوختگی مطهری گفت: ما سالیانه 2500 مورد مرگ و میر ناشی از سوختگی داریم که تنها در سال گذشته 98 نفر به دلیل انفجار این مواد محترقه مصدوم شدند.
او افزود:  80 نفر به صورت سرپایی درمان و مرخص شدند و مابقی بستری شدند، ما امسال تنها 5 مورد صدمات ناشی از ترقه را داشتیم که امیدواریم این تعداد بیشتر نشوند.
 
گفتگوی 18:30/ هزینه های سرساماور درمان سوختگی ناشی از حوادث چهارشنبه آخرسال

او افزود: بیمارستان شهید مطهری 113 تخت فعال دارد، ما عمل های غیر اورژانسی بیمارستان را هم لغو کرده ایم تا برای حوادث چهارشنبه آخر سال آمادگی لازم را داشته باشیم، این حوادث از سوانح عادی به حساب نمی آید، قطع انگشت شست ناشی از این حوادث می تواند تا 50 درصد از فعالیت های فرد را برای همیشه به مخاطره بیندازد، صدمات صورت نیز جبران ناپذیر است، پوست نز در حقیقت یک اندام است لذا پیوند آن نیز مانند روز اول نخواهد شد.

ده مرده ای افزود: ترقه های عادی می توانند به قطع انگشت و دست منجر شوند، این مواد محترقه اگر نزدیک صورت منفجر شوند در کنار آسیب های روحی و روانی می تواند به کری و کوری فرد حادثه دیده منجر شود.

رئیس بیمارستان سوانح و سوختگی مطهری گفت: ما در سال گذشته 3 فوتی قبل از چهارشنبه آخرسال داشتیم ولی امسال این تعداد به 2 تن کاهش یافته که این افراد دچار سوختگی بیش از 80 درصد بودند و منجر به فوت هر دو تن شد.

او گفت: از مردم می خواهیم از تردد غیر ضروری در این شب به شدت خودداری کنند، والدین هم مراقب فرزندانشان باشند و تلاش کنند تا مراسم خود را به صورت کنترل شده برگزار کنند.

ده مرده ای افزود: امسال نسبت به سال قبل میزان حوادث کم بوده که جا دارد از نیروی انتظامی تشکر کنیم از سوی دیگر کمپین های فضای مجازی نیز به کاهش این حوادث کمک کرده است.

او گفت: سوختگی در حالت عادی هزینه بالایی برای دولت دارد، بطوری که هر درصد سوختگی به میزان 2 میلیون تومان برای دولت هزینه دارد و همین میزان در بخش خصوصی معادل 5 میلیون تومان است که همه این هزینه ها را دولت می پردازد، سوختگی بعد از درمان هم هزینه هایی دارد، بطور مثال یک لباس سوختگی که البته تحت پوشش بیمه هم نیست معادل 5 میلیون تومان هزینه دارد، کاردرمانی، فیزیوتراپی و نیز عمل های جراحی هم هزینه های بالایی دارند.

رئیس بیمارستان سوانح و سوختگی مطهری افزود: به این ترتیب هر 1 سانتی متر مربع سوختگی معادل 1 میلیون تومان هزینه درمان دارد، در حال حاضر سهم بیماران در این موضوع 6 درصد است که میزان آن زیاد است.

او افزود: اگر مسئولین متولی این مراسم باشند قطعا هزینه های ناشی از این حوادث تحت کنترل درمی آید.

 گفتگوی 18:30/ هزینه های سرساماور درمان سوختگی ناشی از حوادث چهارشنبه آخرسال

جلال ملکی سخنگوی سازمان آتش نشانی گفت: از جمله خطرناکترین مواد محترقه در چهارشنبه آخرسال، مواد شیمیایی تحت عنوان اکلیل سرنج است که بسیار خطرناک است این درحالیست که کارکردن با این مواد به این سادگی نیست زیرا برخی از مواد شیمیایی با یکدیگر ترکیب شده و احتراق ایجاد می کنند و برخی هم به ضربه حساس هستند، در هر حال این مواد بسیار خطرناک هستند.

او افزود: تنها 250 گرم از مواد محترقه شیمیایی می تواند یک اتاق 15 متری را با خاک یکسان کند حال تصور کنید در برخی از زیرزمین منازل بعضا 100 کیلیو از این مواد محترقه دپو شده اند که خود می تواند عمق فاجعه را به خوبی نشان دهد.

ملکی گفت: تا زمانی که خود مردم نخواهند و پای کار نیایند هیچ راه حلی پاسخ قطعی به این دست حوادث نیست.

او افزود: طیف بیشتر آسیب دیدگان در این شب، دانش آموزان و دانشجویان هستند، لذا ما تلاش کرده ایم با توزیع بروشورها، پخش کلیپ ها و غیره نسبت به حوادث این شب و تبعات بعدی آن فرهنگسازی لازم را انجام دهیم.

سخنگوی سازمان آتش نشانی افزود: بیش از 400 تیم پیاده برای این شب آماده باش کامل هستند تا بتوانیم با مراقبت های بیشتر جلوی حوادث این شب را بگیریم و در حقیقت آسیب ها را به حداقل برسانیم.

او گفت: در روزهای قبل از چهارشنبه آخرسال بعضعا شاهد مصدومیت افرادی هستیم که بیشتر میانسال هستند که این مواد را آماده سازی می کنند اما در خود چهارشنبه آخرسال طیف حادثه دیدگان عمدتا نوجوانان و جوانان تا سن 22 سالگی را شامل می شود.

او گفت: برای حل مسئله چهارشنبه آخرسال ما دو راهکار بلند مدت و کوتاه مدت داریم، در راهکار بلند مدت کارشناسان و دستگاه ها باید برنامه ریزی کنند اما در راهکار کوتاه مدت، والدین نقش مهمی در کنترل این قبل حوادث دارند لذا والدین فضا را برای فرزندانشان آنقدر تنگ نکنند تا فرزندشان به بیرون پناه برد؛ خانواده ها در کنار فرزندانشان باشند تا این قبیل حوادث به حداقل کاهش یابد.

ملکی گفت: مردم اگر می دانند کسانی در محل ساختمانشان اقدام به تهیه ترقه و یا سایر مواد محترقه برای چهارشنبه آخر سال می کنند حتما به آتش نشانی خبر دهند زیرا تجربه سال های گذشته نشان می دهد همین فضا می تواند ایمنی افراد یک محله را به خطر بیندازد.

او افزود: زمانی که نوجوانان نتوانند به مواد محترقه مورد نیاز خود دست یابند، حتما به بیرون از خانه پناه می برند لذا از کسبه می خواهیم تا اجناس خطرناک را به کودکان و یا نوجوانان نفروشند و در این خصوص احساس مسئولیت بیشتری داشته باشند.

به گفته سخنگوی سازمان آتش نشانی خاموش کننده ها حتما در دسترس باشند و اگر نیاز بود حتی نسبت به شارژ آن اقدام لازم را انجام دهند.

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۶°    ۱۵°