گفتگوی 18:30/ دفع حملات سایبری
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  پنجشنبه 06 آبان 1400
کد خبر : ۵۸۰۹۸۳
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ فروردين ۱۳۹۷ - ۲۰:۴۹
معاون سازمان فناوری اطلاعات گفت: تعلل در آگاهی و خطای محاسباتی موجب شد تا ایران شب گذشته زیر حملات سایبری قرار بگیرد که با هوشیاری آن را رفع کردیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
هادی سجادی معاون سازمان فناوری اطلاعات گفت: این حمله سایبری حدودا ساعت 21 دیشب در سطح جهانی صورت گرفت که در کشور ما حدود ساعت 3 تا 3.5 بامداد، با تلاش هایی که صورت گرفت این آسیب پذیری رفع شد و همه چیز به حالت عادی درآمد.
 
گفتگوی 18:30/هکرها چطور به سیستم امنیتی ایران رسوخ کردند

او افزود: بسیاری از شرکتها و مراکز داده ای خارجی در وسعت وسیعی متاثر از این حمله سایبری قرار گرفتند.

سجادی گفت: با بررسی های صورت گرفته مشخص شده است که حدودا بیش از 300 تجهیز در ایران پتانسیل آسیب پذیری دارند که در تلاشیم تا به سرعت و با راه حل موجود این تعداد تجهیز را در مقابل این حملات سایبری مصون کنیم.

معاون سازمان فناوری اطلاعات گفت: در همان ابتدای حملات سایبری ما به سرعت درگاه ورود این جریان را در کشور مسدود کردیم ولی بعد از آن حدود 6 ساعت طول کشید تا بتوانیم این سیستم ها را به حالت عادی بازگردانیم، زیرا عامل انسانی موظف بود تا این کار را انجام دهد.

او در ادامه گفت: انگیزه اصلی این حملات سایبری علیه دنیا هنوز مشخص نیست، بنابراین زمان می برد تا بفهمیم چرا این حملات صورت گرفته است.

او افزود: بعد از دریافت گزارش حملات، با مدیران فنی شرکت های ارائه دهنده پهنای باند تماس گرفته شده، اطلاع رسانی کامل صورت گرفت، از سوی دیگر خود شرکت سیسکو پیش از این نیز نسبت به این حملات اطلاع رسانی هایی کرده بود.

معاون سازمان فناوری اطلاعات گفت: عموما آسیب پذیری ها به طور مدام توسط ارائه دهندگان خدمات اطلاع رسانی می شود لذا آنهایی که نسبت به آن آگاه باشند از این خطرات مصون می مانند و برخی نیز که این خبرها را جدی نمی گیرند طبیعتا آسیب می بینند.

او گفت: مرکز ماهر نقش پیشگیرانه و واکنشی برعهده دارد، در این حادثه و در بخش واکنشی، مرکز ماهر به خوبی عمل کرد اما اشکالی که وزیر به این مرکز وارد کرده تعلل در آگاهی به موقع بود، ما در این موضوع دچار خطای محاسباتی شدیم به این معنا که میزان حملات هکرها در این سطح را پیش بینی نمی کردیم.

سجادی گفت: شرکتها علاقمند هستند تا محصولات خود را به بازار برسانند و در نتیجه همه استانداردهای ایمنی را رعایت نمی کنند اما در بخش دیگر این موضوع ریشه در مدیریت هم دارد به این صورت که در این شرایط مدیران بدون توجه به استانداردهای ایمن سازی سیتم را راه اندازی می کند، لذا این دو مسئله موجب آسیب پذیری این سیستمها و در نتیجه حمله هکرها می شود.

او افزود: برای مقابله با آسیب حمله هکرها رعایت نکات ایمنی و توجه به هشدارهای ایمنی بسیار مهم و تاثیرگذار است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۳.۷۳°    ۱۳.۹۹°