واکنش جهان به عهدشکنی شیطان

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
09:20 - پنجشنبه 08 اسفند 1398
کد خبر : ۵۸۹۴۴۶
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۰
همزمان با اعلام خروج آمربکا از توافق بين المللي برجام، کشورها و شخصيت‌ هاي مطرح جهان اقدام اين کشور را محکوم کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، در پي اعلام رئيس جمهور آمريکا مبني بر خروج از برجام، بسياري از کشورها اين اقدام عهدشکنانه را محکوم کردند.
 
رئيس شوراي اروپا: ترامپ با رويکرد متحد اروپا درخصوص برجام و تجارت مواجه مي شود
 
رئيس شوراي اروپا در پيامي در صفحه توييتر خود نوشت، سياست هاي دونالد ترامپ(رئيس جمهور آمريکا) درباره توافق ايران و تجارت با يک رويکرد متحد اروپايي مواجه مي شود.
 
رهبران اتحاديه اروپا هفته آينده در نشست صوفيه براي حل اين دو مسئله تلاش مي کنند.
 
بوريس جانسون: انگليس قويا به برجام متعهد است
 
بوريس جانسون وزير امور خارجه انگليس ­در پي تصميم رئيس جمهور آمريکا در خارج شدن از توافق هسته اي(برجام) در پيامي در صفحه توييتر خود نوشت تصميم آمريکا براي خروج از توافق هسته اي ايران بسيار جاي تاسف دارد.
 
انگليس قويا به برجام متعهد است و با سه شريک اروپايي و طرف هاي ديگر براي حفظ اين توافق همکاري مي کند. منتظر جزئيات بيشتري از اقدام آمريکا هستيم.
 
 ابراز دلسردي ايرلند از خروج ترامپ از توافق هسته اي ايران
 
خبرگزاري شين‌ هوا از دوبلين گزارش داد: ايرلند روز سه شنبه از تصميم آمريکا به خروج از توافق هسته اي ايران به شدت ابراز دلسردي کرد و از دولت دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريکا خواست در اين تصميم تجديدنظر کند.
 
سايمون کاوني Simon Coveney معاون نخست وزير و وزير امور خارجه و تجارت ايرلند گفت:«من از اعلام آمريکا مبني بر اينکه اين کشور از توافق هسته اي ايران (برجام) خارج مي شود، به شدت دلسرد شده ام».
 
وي افزود:«ايرلند و شرکاي اروپايي‌اش و طيف بسيار گسترده اي از افکار عمومي بين المللي به صراحت اعلام کرده اند که معتقدند برجام يک دستاورد قابل توجه ديپلماتيک بود و همه طرف هاي مربوطه بايد آن را به طور کامل اجرا کنند».
 
کاوني در بيانيه اي در پايگاه اينترنتي وزارت امور خارجه ايرلند اعلام کرد:« من اميدوارم آمريکا در اين تصميم تجديدنظر کند».
 
کاوني خاطر نشان کرد:«من اميدوارم که ديگر طرف هاي اين توافق، از جمله ايران و اتحاديه اروپا و ديگران، به اجراي اين توافق ادامه دهند. خاورميانه (غرب آسيا) و جهان با اين توافق که اجرا شود، امن تر و باثبات تر هستند».
 
 ژاپن: تاثير خروج امريکا از برجام را زير نظر داريم
 
 وزير خارجه ژاپن اعلام کرد: کشورش دقيقاً تاثير خروج آمريکا از توافق هسته اي با ايران را زير نظر دارد.وزير خارجه ژاپن خاطرنشان کرد: ژاپن با هدف احياي توافق هسته اي ايران به زودي با کشورهاي ذيربط به گفتگو خواهد پرداخت.  
 
سخنگوي دولت ژاپن هم روز چهارشنبه از خروج آمريکا از توافق نامه هسته اي ايران ابراز تاسف و تاکيد کرد به گفتگو با ديگر کشورها به منظور حفظ اين توافق نامه ادامه خواهد داد.بر اساس اين گزارش، تارو کونو وزير امور خارجه ژاپن نيز با انتشار بيانيه اي اعلام کرد توکيو با دقت زياد پيامدهاي تصميم دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريکا را در خصوص کنار گذاشتن توافق نامه هسته اي ايران دنبال خواهد کرد.
 
وزير خارجه ژاپن در بيانيه خود تصريح کرد توکيو به رايزني هاي خود با ديگر کشورها به منظور حفظ توافق نامه هسته اي ايران ادامه خواهد داد.
 
بلژيک اقدام آمريکا را محکوم کرد
 
شارل ميشل نخست وزير بلژيک شامگاه سه شنبه تصميم دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريکا را درمورد خروج از توافق هسته اي ايران محکوم کرد.
 
ميشل در توييتي نوشت: «نبود توافق هسته اي ايران به معني بي ثباتي بيشتر يا جنگ در خاورميانه (غرب آسيا) است.
من از خروج دونالد ترامپ از برجام به شدت ابراز تاسف مي کنم ».
 
وي افزود اتحاديه اروپا و شرکاي بين المللي آن بايد همچنان متعهد باشند و ايران بايد به عمل کردن به تعهدات خود ادامه دهد.
 
ديديه ريندرز معاون نخست وزير و وزير امور خارجه بلژيک نيز اين تصميم آمريکا را محکوم کرد.
ريندرز گفت:« ما از تصميم آمريکا به خروج از توافق هسته اي ايران متاسفيم. ما با شرکايمان در اتحاديه اروپا در خصوص اين که چگونه ايران را به توليد نکردن تسليحات هسته اي و حفظ ثبات منطقه اي متعهد نگه داريم، مشورت و رايزني خواهيم کرد ».اليو دي روپو رئيس حزب سوسياليست بلژيک و نخست وزير سابق اين کشور از تصميم ناگهاني ترامپ به خروج از توافق هسته اي ايران ابراز تاسف کرد.
 
نخست وزير سابق بلژيک گفت:« من اين تصميم يکجانبه ترامپ را، که غير مسئولانه است و ممکن است ما را به دوره اي از بي ثباتي جهاني سوق دهد، به شدت محکوم مي کنم و از اروپايي ها مي خواهم بدون تاخير با ايران به منظور اجتناب از تشديد اوضاع تماس برقرار کنند ».
 
واکنش سناتورها
 
سناتور مگي هاسن در پيامي توئيتري نوشت:خروج ترامپ از برجام امنيت مردم آمريکا را کاهش داد.
 
هاسن در اين پيام نوشت: رئيس جمهور ترامپ با اقدام خود در رابطه با خروج از توافق اتمي با ايران امنيت مردم آمريکا را کاهش داد.  ­سناتور دموکرات بن کاردين در پيامي در صفحه توييتر خود نوشت امروز رئيس جمهور، اين استدلال قطعي تهران را که مي گفت: «ما به وعده مان در اين توافق عمل کرديم اما آمريکا به حرفهايش عمل نمي کند و نمي توان به آنها اعتماد کرد» براي جهانيان ثابت کرد.
 
اين (رويه) به شدت مايه تاسف است و دورنمايي کاملا شرم آور و خطرناک به دنبال دارد. جان شاکووسکي نماينده دموکرات ايالت ايلينوي در پيامي در صفحه توييتر خود نوشت دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريکا همواره جهالت خودش را از پيچيدگي چالش هاي جهان نشان داده است و تصميم امروز (شب گذشته) بيش از پيش ناتواني او را در حفاظت از منافع آمريکا در خارج نمايان ساخت.
 
نماينده دائم روسيه در اتحاديه اروپا از بررسي آينده برجام در گفتگو با اروپايي ها خبر داد
 
شبکه تلويزيوني العالم در خبري به نقل از نماينده دائم روسيه در اتحاديه اروپا اعلام کرد: روسيه در تماس دائم با تروئيکاي اروپايي(فرانسه- انگليس- آلمان) موضوع توافقنامه هسته اي ايران را بررسي مي کند.  
 
روسيه: راههاي حفظ و ادامه برجام را بررسي مي کنيم ‏‎
 
نماينده دائم روسيه در اتحاديه اروپا، خروج آمريکا از برجام را اشتباهي تاريخي و مهلک براي اين کشور برشمرد و‌ افزود: شکي وجود ندارد که روسيه با همراهي کشورهاي اروپايي و چين ، همه تلاش خود را براي حفظ و ادامه برجام بکار خواهد گرفت.
 
ولاديمير چيزوف افزود: اين اقدام دولت امريکا، پشت پا زدن به تعهدي بين المللي و مايه بي اعتباري امريکاست.
 
رئيس کميسيون بين الملل دوماي روسيه اقدام ترامپ را احمقانه توصيف کرد
 
رئيس کميسيون امور بين الملل مجلس دوماي روسيه گفت : آمريکا با استناد به مدارک جعلي اسرائيل از توافق برجام خارج شد و هيچ مدرک قانع کننده اي براي اقدام احمقانه خود به جهانيان نشان نداد.
 
لئونيد اسکولتسکي افزود: خروج آمريکا از برجام، خشن ترين شکل ممکن براي براي تخلف از قطعنامه شوراي امنيت سازمان ملل است.
 
وي گفت: رئیس جمهور آمريکا هيچ دليل و مدرکي مبني بر انحراف ايران از تعهدات خود ارائه نکرد و تنها به سخنان عاري از حقيقت و دروغ نتانياهو تکيه کرد.
 
لئونيد اسکولتسکي افزود: به نظر مي رسد، آمريکا از مدت ها پيش با اسراييل هماهنگي هاي لازم را انجام داده بود تا با نمايش اسنادي جعلي و ساختگي، به اين اقدام احمقانه دست بزند. 
 
استقبال عربستان از خروج آمريکا از عربستان
 
عادل الجبير وزير امور خارجه عربستان در واکنش به خروج آمريکا از توافقنامه هسته اي ايران گفت: خروج آمريکا از اين توافقنامه را تأييد مي کنيم و به همکاري ها با شرکاي خود ادامه مي دهيم.
 
 آلمان: براي حفظ برجام تلاش مي کنيم 
 وزير خارجه آلمان گفت کشورش براي حفظ توافقنامه هسته اي ايران تلاش مي کند.
 
 معاون وزير خارجه آلمان هم گفت: اروپايي ها بايد هر آنچه را که امکان دارد از توافق هسته اي نجات دهند.
 
رهبر حزب چپ ها در آلمان: اقدام ترامپ ما را شوکه کرد
 
 رهبر حزب چپ ها در آلمان گفت:‌ از ادعاهاي دروغين و رويکرد وحشتناک رييس جمهور آمريکا عليه برجام و مردم ايران شوکه شدم. 
 
‏ سارا واگن کنشت افزود: دولت آلمان بايد صريحا هرگونه مقدمه چيني آمريکا براي ماجراجويي عليه مردم ايران را محکوم کند.
 
اوباما: خروج از برجام اشتباهي نفرت انگير
 
 باراک اوباما رئيس جمهور پيشين آمريکا اعلام کرد خروج اين کشور از برجام اشتباهي نفرت انگيز است. 
 
رئيس جمهور سابق آمريکا اين تصميم را به منزله «اشتباهي بزرگ» محکوم کرد.
 
 ترکيه: اقدام آمريکا باعث بي ثباتي مي شود
 
سخنگوي رجب طيب اردوغان رئيس جمهور ترکيه گفت اقدام آمريکا به خروج يکجانبه از توافق هسته اي ايران باعث ايجاد بي ثباتي و مناقشات جديد مي شود.
 
وزير اقتصاد ترکيه هم تاکيد کرد کشورش به همکاري تجاري با ايران ادامه مي دهد و تحريم هايي که عليه ايران اعمال مي شود چه بسا فرصت بهتري براي ترکيه ايجاد مي کند.
 
 وزارت امور خارجه ترکيه نيز از تصميم واشنگتن به خروج از توافق هسته اي ايران انتقاد کرد و آن را « گامي تاسف آور » خواند.
 
اين وزارتخانه در بيانيه اي مکتوب اعلام کرد:« برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) که سال 2015 ميلادي پذيرفته شد، گامي مهم براي جلوگيري از اشاعه هسته اي است ».
 
وزارت امور خارجه ترکيه افزود:« ترکيه همواره از اين موضع که برنامه هسته اي ايران بايد از طريق ديپلماسي و مذاکرات حل و فصل شود، دفاع کرده است و تلاش هايي شديد و فشرده را در اين جهت صورت داده است».
 
 گوترش: همه به تعهدات خود پايبند باشند
 
  آنتونيو گوترش دبير کل سازمان ملل متحد از ديگر طرف هاي توافق هسته اي ايران خواست به تعهدات به طور کامل پايبند باشند. گوترش اعلام کرد از تصميم آمريکا به خروج از توافق هسته اي ايران به شدت نگران است.
 
ابراز تاسف انگليس
 
 ترزا مي نخست وزير انگليس از خروج آمريکا از توافقنامه هسته اي با ايرانابراز تأسف کرد.
 
بوريس جانسون: انگليس قويا به برجام متعهد است
 
 بوريس جانسون وزير امور خارجه انگليس ­در پي تصميم رئيس جمهور آمريکا در خارج شدن از توافق هسته اي (برجام) در پيامي در صفحه توييتر خود نوشت تصميم آمريکا براي خروج از توافق هسته اي ايران بسيار جاي تاسف دارد.
 
انگليس قويا به برجام متعهد است و با سه شريک اروپايي و طرف هاي ديگر براي حفظ اين توافق همکاري مي کند. منتظر جزئيات بيشتري از اقدام آمريکا هستيم.
 
موگريني: اروپا مصمم به حفظ برجام است  مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا گفت: از اعلام تحريم هاي تازه (آمريکا) نگران هستم و در مشورت تنگاتنگ با همه شرکا در ساعت ها و روزهاي آينده؛ پيامدهاي چنين تحريم هايي را ارزيابي خواهيم کرد.
 
در هر صورت اتحاديه اروپا مصمم است مطابق با منافع امنيتي خود گام بردارد و از سرمايه گذاري هاي اقتصادي خود حفاظت خواهد کرد.
 
برچسب ها: برجام ، محکومیت ، ترامپ
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۰°    ۱۱°